Štěkání je pro psy způsob komunikace. Někteří psi ale hlasitě komentují téměř každou událost, což pro vás může být v řadě situací nepříjemné. Je velmi důležité poznat, proč váš pes vůbec štěká a co se vám tím snaží říct. Jedině tak dokážete odstranit příčinu a odnaučit ho štěkání jednou provždy.
Podíváme se na to, co tou příčinou může být a hlavně jak psa odnaučit štěkat, pokud už je to neúnosné. Máme pro vás spoustu tipů, jak se psem trénovat i jaké pomůcky vám (ne)pomůžou psa přehnané štěkání odnaučit.
Proč váš pes vůbec štěká?
Štěkání má vždy svůj důvod. Váš pes to nedělá jen proto, aby vás rozzlobil. Když pochopíme, co chce nebo co ho trápí, můžeme tak vyřešit celý problém s přehnaným štěkáním.
Má to zkrátka v krvi
Některá plemena psů byla ke štěkání po dlouhé generace speciálně cvičená. Není proto divu, že mají štěkání v krvi. Například lovečtí psi mívají za úkol upozornit štěkotem na zvěř, hlídací psi zase na blížící se vetřelce. Proto u nich není cílem štěkání úplně potlačit, jinak byste totiž potlačovali jejich přirozenou povahu. Účelem tréninku je změnit vytrvalé štěkání na pouhé krátké štěknutí a naučit psa se uklidnit, když mu dáte povel.
Mezi plemena, která byla ke štěkání cvičená, patří například teriéři, německý ovčák, jezevčík, knírač, pyrenejský horský pes nebo trpasličí pinč.
A pak jsou tady psí plemena, která jsou uštěkanější od přírody. Tady můžeme zmínit především čivavu, špice nebo sheltie.
Štěká z nejistoty nebo strachu
Pokud váš pes například štěká na kolemjdoucí psy nebo chodce, je to obvykle způsobeno nejistotou nebo strachem. Vnímá je zkrátka jako hrozbu. Nejčastěji se to stává u mladých psů.
Taky je ale možné, že tuto jejich nejistotu sami podporujete. Pokud na procházce při míjení dalších psů nebo chodců zataháte za vodítko, pes to vnímá jako vaši nejistotu, kterou přebírá i na sebe.
Štěká z frustrace a nudy
Pes je od přírody aktivní zvíře. Když se v jeho životě nic moc neděje, energie se hromadí a hledá cestu ven. I maličkosti pak může vnímat jako příležitost k uvolnění této energie. A to se projeví mimo jiné štěkáním nebo taky ničením domácího vybavení. Nejeden pejskař už se musel rozloučit se svou pečlivě vybranou sedací soupravou, kterou čtyřnohý kamarád z frustrace rozkousal.
Je na vás příliš fixovaný
Pokud se svému psovi zpočátku hodně věnujete, trávíte s ním celé dny a pak začnete opět chodit do práce, pes tuto náhlou změnu nemusí dobře zvládnout. Zvlášť nesamostatní psi, kteří jsou na vás fixovaní, odmítají být doma sami a nechápou, proč je nevezmete s sebou. Cítí se opuštění a znudění, mají strach a trpí úzkostí. A to můžou dávat najevo právě štěkáním, vytím nebo také kousáním a ničením věcí.
Trápí ho nemoc
Bohužel i nemoc a s ní spojená bolest může být důvodem, proč se na sebe pes snaží upozornit. Jestli jste doma mívali více méně klidného pejska, ale v poslední době se jeho chování bez dalších příčin změnilo, navštivte nejdříve veterináře, aby vyloučil možnou nemoc.
Kdy je štěkání normální a kdy ho začít řešit?
Pokud pes štěká pouze v případě, že hlídá (cítí za dveřmi nebo plotem cizí osobu) a po vašem povelu se utiší, je vše v pořádku. Problém nastává, když si pes štěkáním a vytím vynucuje vaši pozornost nebo přítomnost, štěká na ulici na ostatní psy nebo dokonce lidi, auta a cyklisty. Pak je potřeba začít štěkot řešit.
Věděli jste, že pokud hlučné štěkání vašeho psa obtěžuje sousedy, je možné to podle občanského zákoníku kvalifikovat jako přestupek?
Jak odnaučit psa štěkat
Odnaučit psa štěkání vyžaduje vytrvalý trénink. Ale nebojte se, nemusíte hned chodit každý den na cvičák. Trénink spočívá už ve vašem každodenním společném fungování. Podíváme se na obecné tipy, jak štěkání odnaučit, i na to, jak se chovat v konkrétních kritických situacích, kdy ke štěkání dochází.
5 obecných tipů pro odnaučení štěkání
1. Naučte psa poslouchat na přivolání
Povel přivolání je základem celého psího výcviku. Je nutné ho štěně naučit už v útlém věku. Nejdříve ho naučte rozeznat své jméno. Říkejte mu všichni v rodině stejně, jméno nijak nekomolte. Vyslovte jeho jméno a když se na vás štěně otočí, dejte mu pamlsek. Takhle trénujte nejdříve doma, kde vás nic neruší, a pak se přesouvejte na rušnější místa, jako je zahrada, později les a park, kde budou i jiní psi.
Pokud pes v parku na zavolání nepřiběhne, nerozčilujte se a nekřičte na něj. Bez emocí pro něj dojděte, přivažte ho na vodítko a odveďte pryč. Důležité je naučit psa poslechnout hned na první povel. Pokud na něj voláte poněkolikáté, podkopáváte svou vlastní autoritu. Pes se naučí, že když neposlechne, nic se nestane.
2. Důležité je psa zabavit
Dopřejte psovi delší procházky a zaměstnejte i jeho hlavu. Učte ho jednoduché triky, hrejte si s ním nebo mu dávejte drobné úkoly. Nechte ho třeba hledat pamlsky nebo aportovat. Zabavit ho můžete i doma.
TIP: Přečtěte si, jak uzpůsobit byt pejskovi.
Až když bude váš pes dostatečně vytížený, aby uvolnil nahromaděnou energii, má výcvik proti štěkání smysl. To platí o to více, pokud je váš pes původně pracovním plemenem, které má velkou výdrž a energii. Fyzicky i psychicky vytížený pes bude mít větší vnitřní klid. Společné aktivity pak navíc posílí vaše pouto.
3. Dejte psovi jistotu
Pes může štěkat také proto, že je nejistý nebo má strach. V takovém případě je potřeba mu dát najevo, že máte vše pod kontrolou, a posílit vzájemnou důvěru. Přesvědčte psa, že jste dostatečně sebevědomí a suverénní, abyste běžné záležitosti řídili sami.
Téměř všichni psi touží po jistotě a řádu. Potřebují sebevědomého psovoda, na kterého se můžou spolehnout. Trénovat vaši vzájemnou důvěru a jistotu můžete už během každodenní procházky. Naučte psa nejdůležitější povely a pochvalte ho, když poslechne hned napoprvé. Stanovte pevné časy pro vaše procházky, na krmení i společné hraní. Ukažte mu, že vy jste ti, kdo mají vedení. Psovi tak dodáte jistotu a klid.
4. Pokud pes štěká, zůstaňte klidní
Největší chybou, kterou můžete udělat, je začít na psa křičet různé povely jako „Ticho!“ nebo „Přestaň!“, které nezná. Pokud jste psa předem nenaučili povel pro klid, nemůžete ho od něj očekávat.
Pes si v této situaci vaše křičení vykládá tak, že se k jeho štěkání přidáváte. Proto je důležité zůstat v klidu a připravit si gesto nebo zvuk, kterým psa jasně upozorníte, že dělá něco, co se vám nelíbí. Pokud štěká venku, kde je bez vodítka, stačí ho přivolat. I to ale musíte nejdříve dobře natrénovat, jak jsme popsali v prvním bodě.
5. Psa netrestejte
Pokud pes štěká ze strachu a nejistoty a vy ho fyzicky potrestáte nebo třeba zavřete do místnosti, kde má být o samotě, jen prohloubíte jeho strach a celkový stres. Psa musíte učit odměnami, ne trestáním. Chce to sice čas, je to ale efektivní cesta a trvalé řešení.
Jak se psem trénovat v různých situacích
Podíváme se na nejčastější situace, kdy pes štěká, a co byste měli dělat, abyste ho to trvale odnaučili.
Když pes nezvládá samotu
Zvykejte psa na vaše vzdalování postupně. Vzdálenost zvětšujte, pak přejděte do jiné místnosti, odkud vás pouze uslyší, ale neuvidí, až se postupně dostanete za zavřené dveře. Nejdříve odcházejte jen na velmi krátkou dobu (půl minuty) a nijak se nechystejte ani na to neupozorňujte. Pak se vraťte, jako by to byla ta nejnormálnější věc na světě. Čas odloučení postupně prodlužujte. Důležité také je se se psem nijak přehnaně neloučit ani nevítat.
Pokud je to možné, psa před vaším odchodem na delší dobu pořádně utahejte. Zpočátku můžete taky někoho požádat, aby psa pohlídal a zabavil, dokud budete pryč. Pes si tak nejdříve zvykne na vaši nepřítomnost a postupně ho budete učit vydržet doma sám. Můžete mu taky nechat puštěnou hudbu nebo rádio, aby slyšel známé lidské zvuky.
Když pes štěká na příchozí hosty
Začne váš pes hlasitě štěkat hned, jak zazvoní zvonek? Rozhodně ho neokřikujte, jinak si bude myslet, že vás zvonek taky rozčílil a jeho štěkot je oprávněný. Dokonce i konejšivé pohlazení mu dá signál, že se chová správně.
Jak se tedy v takové situaci zachovat? Než dveře otevřete, láskyplně, ale důrazně nasměrujte psa na správné místo, například do pelíšku. Tento povel ho ale musíte nejdříve naučit i v klidových situacích. Ukážete mu tak, že jste pánem situace a máte vše pod kontrolou.
Za klidné sezení psa odměňte, štěkání pak ignorujte. Pokud návštěvu očekáváte, poproste ji o pomoc s tréninkem a řekněte jim, aby psovi nevěnovali žádnou pozornost, dokud se neuklidní. Až na chvíli ztichne, odměňte ho.
Když pes štěká při procházce
Základem je, aby se pes naučil chodit v klidu na vodítku a nevnímal ho jako trest, ale jako prodloužení vaší ochranné ruky. Vy jste ti, kdo určují tempo a směr. Když někoho míjíte, nijak nereagujte a pokračujte klidně v chůzi. Necukejte vodítkem, protože to je pro psa signál, že jste z kolemjdoucích taky nervózní. Váš klid dá psovi pocit bezpečí. Štěkání ignorujte a psa odměňte, když je v klidu.
Abyste zvládali situace, kdy pes štěká při procházce bez vodítka, musíte nejdříve vypilovat povel na přivolání, který už jsme popsali výše. Pokud na něj pes nereaguje, dojděte pro něj, připněte ho na vodítko a odveďte bez emocí pryč.
Když má pes přehnaný hlídací instinkt
U hlídacích plemen psů se nesnažte štěkání úplně eliminovat. Šli byste proti jejich přirozenosti. Snažte se ale psa naučit štěkat jen v přiměřených mezích.
Když pes zaštěká, běžte zkontrolovat situaci a „zajistit území“. Odveďte psa kousek dozadu, běžte se podívat, na co štěkal, a pak se v klidu vraťte. Oceníte tak jeho pozornost a ukážete mu, že máte situaci pod kontrolou. Opět už ale musíte mít psa vycvičeného, aby když ho odvedete, zůstal na místě a čekal.
A co psí obojky proti štěkání?
S elektronickými obojky buďte velmi opatrní a jejich použití konzultujte s kynologem. Obojek sice může mít krátkodobě úspěch, neřeší ale příčinu štěkání. Pokud váš pes štěká z nejistoty nebo strachu, elektronický obojek ho ještě více vyděsí, i když pro něj není bolestivý. Sice už tak nebude štěkat, uvnitř ale bude v panice. A když pes štěká z nudy, bude zkrátka hledat jiný způsob, jak svou energii vypustit ven – třeba ničit vybavení domácnosti.
Jestli váš pejsek nezvládá samotu, uklidnit by ho mohl obojek napuštěný psími feromony, které vylučují kojící fenky z mléčné žlázy. U štěňat i dospělých psů tyto feromony vyvolávají pocit klidu a bezpečí.