Návod pro knihomoly! Víte, jak vybrat k vám domů knihovnu?

Stačí jeden pohled na Instagram a je to jasné. Zvěsti o tom, že papírové knihy jsou mrtvé a četba jakbysmet nejsou založeny na pravdě. Lidé čtou a rádi. Po práci, na dovolené, v hromadné dopravě… zkrátka všude. Možná i vy patříte k těm, kteří volný čas nejraději tráví ve společnosti kvalitního titulu z knihkupectví, a proto byste měli začít přemýšlet nad tím, jak sbírku čtení v interiéru stylově odprezentovat.

Knihovny jako kus výrazného nábytku byly po dlouhé roky přehlíženy. Minimalismus a velký důraz na moderní interiér pestrobarevným obalům knih jednoduše nepřál. Trendy se však mění a mít doma knihovnu plnou knih je vítaným zpestřením, zajímavým designovým prvkem a hlavně skvělým tipem, jak knihy skladovat. Zapomeňte na nudné poličky a masivní komody. Zjistěte, jak si vybrat knihovnu, která bude nejen skvěle vypadat, ale zároveň spolehlivě sloužit.

photo 1514894780887 121968d00567 e1544438385347

Jak velká je vaše knižní sbírka?

Prvním krokem při výběru knihovny je rozhodnutí, jaké by měly být její rozměry. Zjistěte, kolik máte aktuálně knih a jakým tempem se vaše sbírka rozrůstá. Na základě těchto informací budete ihned vědět, jak by měla být vaše knihovna velká. V rámci menšího bydlení je lepší vsadit na vystavení pouze několika nejoblíbenějších nebo aktuálně čtených titulů.

Každá kniha má v průměru šířku kolem 3 cm, jinými slovy na metr šířky vám stačí něco málo přes třicet knih. Je teda zcela pochopitelné, že někde v garsonce na velkou knihovnu místo není. Naopak v rodinném domě neváhejte knihovně vyhradit klidně jednu celou zeď. Výsledek bude opravdu efektní.

Kromě šířky by vás měla zajímat také výška a hloubka. Konkrétně u výšky myslete na to, že pokud si chcete knihy brát z polic častěji, je lepší mít knihovnu, která má police od vašeho pasu nahoru. Nikdo se přece nechce neustále sklánět někam k zemi. Malá knihovnička bývá součástí některých televizních stolků, nicméně jedná se spíše o dekorativní prvek. Knihy zkrátka máte mít při ruce.

photo 1520699049698 acd2fccb8cc8 e1544438473355

Otevřená knihovna láká ke čtení

Jakmile dojde řeč na dostupnost knih, je nutné zmínit také výběr typu knihovny. V základu máte možnost zvolit mezi otevřenou a uzavřenou knihovnou. V prvním případě nemají police ani rám knihovny žádná dvířka, skla apod. V druhém případě jsou knihy odděleny od prostoru, což s sebou přináší jednu velkou výhodu a nevýhodu. Na knihy se nepráší a mohou být za sklem hezky nasvíceny. Bohužel je však nemůžete jen tak rychle vyndat, když se pouze chcete vrátit k nějaké oblíbené pasáži, případně si chcete něco v knize ověřit.

Otevřená knihovna jednoznačně mnohem víc láká ke čtení a je praktičtější pro aktivní čtenáře, případně rodiny, kde čte úplně každý. Na druhou stranu absence dvířek či skla nepůsobí tak elegantně.

photo 1536411396596 afed9fa3c1b2 1 e1544438671347

Prosklené knihovny se dnes vyrábí v celé řadě zajímavých a neokoukaných designů. Pokud si tedy pamatujete knihovnu u prarodičů, je třeba rozšířit si obzory a podívat se na aktuální nabídku. Výjimkou nejsou ani velmi pestré barvy, kontrasty v odstínech a asymetrické uspořádání polic. Chcete-li přeci jen absolutní klasiku, také nemusíte zoufat. Prosklené vitríny ze dřeva jsou tím správným retro prvkem. Čímž se ostatně dostáváme k další důležité otázce spojené s výběrem knihovny.

Chcete knihovnu ze dřeva?

Typickým materiálem pro výrobu knihovny je dřevo. Je úplně jedno, zdali si vyberete model přiznávající jeho kresbu, nebo raději vsadíte na poctivě natřený a nalakovaný kus. V obou případech musíte počítat s vlastnostmi materiálu a skutečností, že dřevo neumožňuje výrobci snadno a lehce manipulovat s tvarem knihovny. V nabídce dřevěných knihoven tak nečekejte žádné vylomeniny a extrémně nečekané tvary.

Velmi populární volbou je například knihovna z masivní borovice, nemalé popularitě se těší také dubové knihovny a provence styl. Dřevěná kresba dokonale zapadne například na chatu, stejně skvěle dokáže rozproudit život například v kuchyni, kde pohlídá všechny vaše kuchařky a knihy o výživě. Právě přítomnost knihovny v kuchyňském prostoru je důkazem toho, že když vymyslíte pro tento kus nábytku smysl, není nutné ho držet striktně pouze v pracovně nebo obývacím pokoji. Ať je klidně v předsíni, koupelně nebo ložnici.

Jste kreativní? Někteří výrobci prodávají knihovny nenalakované a nenatřené. Stačí si vybrat barvu a máte možnost vše absolutně dokonale sladit. Máte-li zájem se dřevem chlubit i po natření, je správnou volbou mořidlo.

photo 1525960241385 69172f460484 e1544438566428

Plastové kousky mají odvahu

Alternativním a oblíbeným materiálem pro výrobu knihovny je tvrdý plast. Toužíte-li po opravdu originálních tvarech, je plast trefou do černého. Výhodou je vedle tvarovatelnosti také velké odolnost a relativně nízká hmotnost. Designová plastová knihovna se dokáže prodražit, ale výsledek stojí za to. Uplatnění nachází tento materiál také v dětském pokoji, protože umožňuje až nečekaně proměnit vzhled celé knihovny. O pohádky se tak může starat například lev, slon nebo žížala. Plastové knihovny zkrátka nabývají celé řady rozmanitých podob.

Říká vám něco skandinávský styl?

Každý, kdo hledá něco skutečně moderního, by se při výběru knihovny měl zaměřit na skandinávský styl. Kombinace harmonie, nadčasovosti a neutrálních barev s pestrobarevnými přebaly různě velkých knih vypadá jedním slovem famózně. Knihovny ve skandinávském stylu dokáží něčím překvapit a v konkurenci dalších možností působí nezřídka jako zjevení. Třeba právě v těchto vodách najdete knihovnu, která vás bude motivovat k dalšímu čtení a zároveň vám bude v interiéru dělat nefalšovanou radost.

 TIP: Jaké knihy doplnit do vaší sbírky? Inspirujte se na www.kniha.cz

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...