Nejdůležitější rady pro výběr krbového nářadí

Krb je vhodným společníkem pro vytvoření příjemné atmosféry i vytápění prostor. S jeho pořízením souvisí zakoupení praktické sady příslušenství, konkrétně krbového nářadí, které vám umožní krb obsluhovat. Jak ho vybrat s ohledem na bezpečnost a další parametry?

Kdo má doma krb na dřevo, ten bude potřebovat i krbové nářadí. Jak a podle čeho vybrat to pravé? Podívejte se na několik praktických rad, díky kterým vám sada nářadí bude skvěle sloužit.

Každý, kdo má doma krb, jistě ví, že jeho bezpečná a efektivní obsluha vyžaduje nějaké ty zkušenosti, stejně jako vhodné pomůcky v podobě praktického krbového nářadí. Topení v krbu není jenom o přikládání polínek. Vždyť i kusy dřeva se nezřídka musí v krbu správně umístit, postrčit nebo otočit. Díky tomu dochází k jejich rovnoměrnému a dlouhému hoření. Zkušený „topič“ se správným nářadím přihodí před spaním několik polínek do krbu a ráno najde v krbu ještě hromadu žhavých uhlíků. Dále s krbem souvisí i nutnost jeho pravidelného čištění. Ve všech případech dokáže pomoci sortiment, kterým je krbové nářadí.

photo 1501183638710 841dd1904471 e1540890294866

Co obsahují základní sady?

Vybírat nejdříve teplotně odolný smetáček, pak nějaký ten pohrabáč, dále hledat lopatku… kdepak, to není zrovna časově úsporný postup, který by vedl k dokonale sladěnému vzhledu všech pomůcek. Raději na něj zapomeňte a spolehněte se na předem sestavené sady. Krbové nářadí patří k sortimentu, který rozhodně není nutné kupovat samostatně. Na trhu lze pořídit již hotové sety obsahující vše potřebné. Jejich kladem je jak to, že obsahují všechny nezbytné pomůcky spojené se základní péčí o krb, tak také to, že jsou vyrobeny ve stejném designu. V neposlední řadě je důležité zmínit výhodnější pořizovací cenu. Zakoupením sady dokážete ušetřit až desítky procent v porovnání s nákupem jednotlivých pomůcek.

 

Blomus Sada krbového nářadí CHIMO se stojanem sklo/nerez
Blomus Sada krbového nářadí CHIMO se stojanem sklo/nerez

Ty úplně základní sady dnes obsahují hlavně klasický pohrabáč, dále lopatku, smetáček, ale třeba i kleště na polínka. Přesně tak obvykle vypadá základní 4dílná sada krbového nářadí. Kdo je náročnější, může sáhnout i po jiných variantách, které obsahují 6 a více kusů. Zpravidla získáte různé velikosti pomůcek a otevřou se vám dveře k lepší manipulaci se samotnými polínky.

Řešení včetně stojanu by mělo být samozřejmostí

Výběr krbového nářadí přináší budoucímu majiteli jednu zásadní otázku. Máte již rozmyšleno, kam bude nářadí ukládat? Mít ho jenom tak položené na zemi u krbu je často nevzhledné a také nepraktické. Možné je ho mít pověšené na zdi. Toto řešení šetří místo na podlaze, nicméně volá po vrtání. Zároveň je možné, že se zeď snadno ušpiní a z náčiní bude odpadávat nepořádek. Mnohem praktičtější jsou různé stojany. Je naprosto běžné, že jsou již součástí na trhu prodávaných sad. Jsou vyrobeny ze stejného materiálu a v podobném designu. Některé nabídnou i úložný prostor na špalíčky nebo další doplňky. Mnoho chalupářů a majitelů domů s krbem se shoduje na tom, že je vhodné vsadit na uzavřené stojany. Nesype se z nich nepořádek a v případě potřeby je pouze vysypete. Takové krbové nářadí seženete stále levně. Důkazem jsou ostatně poměrně časté akce prodejen Baumax, Obi či Hornbach.

Koš na palivové dřevo s krbovým náředím
Koš na palivové dřevo s krbovým nářadím

Myslete na kvalitu a bezpečnost

Praktičnost využití je u krbového nářadí základ. V českém počasí je krb v zápřahu několik měsíců v roce. Dále je nutné upozornit na kvalitu. Ta je spojena s tím, že by krbové nářadí mělo působit robustním a odolným dojmem, což se následně podepíše také na jeho životnosti. Velmi dobrou pověst má v tomto ohledu kované krbové nářadí vyrobené ručně.

Roli při výběru však musí hrát také celková bezpečnost. Hlavně s ohledem na to, aby nedošlo k nechtěnému popálení. Samozřejmostí by tak měla být kvalitní izolovaná rukojeť, vyrobená z jiného materiálu – například ze dřeva. Ta se ani po delším používání nářadí v přímém žáru výrazně nezahřeje a nebude problém s udržením. Stojan by měl být konstruován tak, aby nářadí schoval před nejzvědavějšími členy rodiny. Jinými slovy by například dítě nemělo mít šanci dotknout se krbového nářadí nebo stojan jen tak překlopit.

Nezapomínejte na design

Už jen fakt, že krbové nářadí bude umístěno ve stojanu, jasně přispívá k jeho estetického dojmu. Stane se nejenom nezbytností při topení, ale zajímavým estetickým doplňkem. To jasně podporuje využití různých materiálů. Klidně vsaďte na netradiční odstíny, nemějte obavy z méně obvyklých tvarů. Trefou do černého jsou originální povrchové úpravy. Velmi sexy působí patina. Tak již máte vybráno? Nářadí pro váš krb se stane okrasou interiéru a doplňkem, který vás bude jednoduše bavit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...