Nejhorší chyby při zařizování obýváku: Neděláte je taky?

Obývací pokoj je nejvíce využívaná místnost v bytě. Měl by vám poskytovat bezpečí i pohodlí a zkrátka celkově byste v něm měli cítit dobře. Jak jej vybavit tak, aby tomu tak skutečně bylo? Vyvarujte se základních chyb. Sepsali jsme se pro vás v sedmi přehledných bodech. Možná vás totiž od vašeho vysněného obýváku dělí jen maličký krůček.

Koberec v celé místnosti

Velmi častou chybou v českých domácnostech je univerzální koberec po celé místnosti. Mnohokrát tak může zakrýt krásné parkety nebo plovoucí podlahu a zbytečně vám ukrást opticky prostor. Pokoj díky koberci útulnější nebude, a pro alergiky se také nejedná o volbu číslo jedna. Z praktického hlediska budete muset také čelit nejrůznějším skvrnám od vylitých skleniček od vína až po zvířecí chlupy.

TIP: Vyhněte se velkým kobercům, místo nich si kupte ty kusové. Můžete je umístit do centrální části obýváku v místě, kde máte sedačku a konferenční stolek. Uvidíte, že prostor najednou bude vypadat úplně jinak!

pexels photo 105004

Přeplácanost kam se podíváš

Rozdíl mezi vkusným dekorováním a přeplácaností je mnohdy velmi malý. Pokud i vy rádi vystavujete nejrůznější sošky, dekorace, suvenýry, zbystřete. Opravdu vám dotváří dojem útulnosti, anebo už jsou za hranou? Zkuste je na čas odstranit z polic i skříněk a uvidíte, že se budete cítit daleko uvolněněji!

TIP: Na dovolených si raději než sošky a dekorace kupte něco, co můžete spotřebovat – koření, místní speciality, oleje nebo ručně dělané pomůcky třeba na vaření. Na doma si dekorace zakupte třeba zde.

stay open 2132350 960 720

Obývací stěny, které zabírají příliš místa

Ačkoliv velké obývací stěny doma dnes už u většiny lidí nenajdete, nahrazují je „modernější“ obývací sestavy, kterén ale stále zabírají hodně místa. Vypadají sice o mnoho lépe, otázkou ale je, je-li ten úložný prostor opravdu potřeba. Ujasněte si, co do polic vlastně chcete dávat a jestli se vám více nevyplatí spíše volný a vzdušný prostor a třeba jen klasický televizní stolek.

TIP: Sklenice na víno najdou své místo určitě i v kuchyni a kdo z nás dnes potřebujete DVDčka a CDčka, no ne?

interior 1961070 1920

Miš maš který je za hranou

Kombinování jednotlivých kusů nábytku může být oříšek. Stejně jako barvy, které chcete dát do kupy s dekory dřeva. Na tohle existuje jednoduché pravidlo – méně je více. Do interiéru patří neutrální odstíny, co se týče podlah, oken, dveří i nábytku. Tady platí pak tzv. pravidlo dvou odstínů – nábytek a podlahy či dveře od sebe mají být o dva odstíny tmavší/světlejší, aby vynikly. Pestřejší barvy na stěny i podlahy nejsou příliš praktické – brzy se vám mohou omrzet a spíše než uklidnění vám dají úplně opačný pocit. Naopak výraznější barvy můžete s chutí použít do doplňků – dekoračních polštářků, plédů, závěsů. V případě potřeby je totiž můžete ihned vyměnit.

Kousky, které s ničím jiným neladí

Pozor si dejte na jednorázový nákup nějakého kusu nábytku, která na vás na internetu vyskočil bůhvíodkud. Jednotlivé komponenty by měly ladit k sobě, proto si nejdříve ujasněte koncepci pokoje, a pak až vybírejte. Jednotlivé produkty, které kopíte zvlášť, k sobě totiž nemusí vůbec ladit.

TIP: Zkuste si třeba najít fotku na Pinterestu, a podle ní dohledat všechny produkty, které na ní jsou – případně podobné. Pak budete mít lepší představu, co vlastně pořídit.

sophia kunkel F84XvXyEYk4 unsplash

Moc velká snaha o „insta-friendly prostor“

Znáte to – nespočet plédů, květin, přehozů, polštářků a světýlek. Myslete ale i na praktickou stránku věci. Budete si moci v takovém prostoru pohodlně natáhnout k televizi? Dát si kafe? Čaj? Myslete na to, že útulnost musí být praktická a světýlka s pleteným plédem vám mohou být k ničemu, když se při každém pohybu budete bát, abyste něco neshodili.

TIP: To-do list se vám bude hodit!

pexels photo 4836599

Bezbarvá nuda

Strach je největší nepřítel. Přehnaná barevnost škodí stejně jako přehnaný strach v podobně unylosti a šedi. Může se tak snadno stát, že najednou budete mít smutný a ponurý interiér bez života. Nesnažte se z obýváku mít super pestré místo plné žluté nebo červené, ale neutopte ho ani v bílé. Vždy do něj umístěte nějaký vzor nebo barvu, která bude celek dotvářet a vdechne mu radost.

TIP: Barevné dekorační polštářky – třeba v moderní hořčicové nebo námořní modré – by mohly pomoci!

living room 1872191 960 720

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...