Nejhorší chyby při zařizování obýváku: Neděláte je taky?

Obývací pokoj je nejvíce využívaná místnost v bytě. Měl by vám poskytovat bezpečí i pohodlí a zkrátka celkově byste v něm měli cítit dobře. Jak jej vybavit tak, aby tomu tak skutečně bylo? Vyvarujte se základních chyb. Sepsali jsme se pro vás v sedmi přehledných bodech. Možná vás totiž od vašeho vysněného obýváku dělí jen maličký krůček.

Koberec v celé místnosti

Velmi častou chybou v českých domácnostech je univerzální koberec po celé místnosti. Mnohokrát tak může zakrýt krásné parkety nebo plovoucí podlahu a zbytečně vám ukrást opticky prostor. Pokoj díky koberci útulnější nebude, a pro alergiky se také nejedná o volbu číslo jedna. Z praktického hlediska budete muset také čelit nejrůznějším skvrnám od vylitých skleniček od vína až po zvířecí chlupy.

TIP: Vyhněte se velkým kobercům, místo nich si kupte ty kusové. Můžete je umístit do centrální části obýváku v místě, kde máte sedačku a konferenční stolek. Uvidíte, že prostor najednou bude vypadat úplně jinak!

Přeplácanost kam se podíváš

Rozdíl mezi vkusným dekorováním a přeplácaností je mnohdy velmi malý. Pokud i vy rádi vystavujete nejrůznější sošky, dekorace, suvenýry, zbystřete. Opravdu vám dotváří dojem útulnosti, anebo už jsou za hranou? Zkuste je na čas odstranit z polic i skříněk a uvidíte, že se budete cítit daleko uvolněněji!

TIP: Na dovolených si raději než sošky a dekorace kupte něco, co můžete spotřebovat – koření, místní speciality, oleje nebo ručně dělané pomůcky třeba na vaření.

Obývací stěny, které zabírají příliš místa

Ačkoliv velké obývací stěny doma dnes už u většiny lidí nenajdete, nahrazují je “modernější” obývací sestavy, kterén ale stále zabírají hodně místa. Vypadají sice o mnoho lépe, otázkou ale je, je-li ten úložný prostor opravdu potřeba. Ujasněte si, co do polic vlastně chcete dávat a jestli se vám více nevyplatí spíše volný a vzdušný prostor a třeba jen klasický televizní stolek.

TIP: Sklenice na víno najdou své místo určitě i v kuchyni a kdo z nás dnes potřebujete DVDčka a CDčka, no ne?

Miš maš který je za hranou

Kombinování jednotlivých kusů nábytku může být oříšek. Stejně jako barvy, které chcete dát do kupy s dekory dřeva. Na tohle existuje jednoduché pravidlo – méně je více. Do interiéru patří neutrální odstíny, co se týče podlah, oken, dveří i nábytku. Tady platí pak tzv. pravidlo dvou odstínů – nábytek a podlahy či dveře od sebe mají být o dva odstíny tmavší/světlejší, aby vynikly. Pestřejší barvy na stěny i podlahy nejsou příliš praktické – brzy se vám mohou omrzet a spíše než uklidnění vám dají úplně opačný pocit. Naopak výraznější barvy můžete s chutí použít do doplňků – dekoračních polštářků, plédů, závěsů. V případě potřeby je totiž můžete ihned vyměnit.

Kousky, které s ničím jiným neladí

Pozor si dejte na jednorázový nákup nějakého kusu nábytku, která na vás na internetu vyskočil bůhvíodkud. Jednotlivé komponenty by měly ladit k sobě, proto si nejdříve ujasněte koncepci pokoje, a pak až vybírejte. Jednotlivé produkty, které kopíte zvlášť, k sobě totiž nemusí vůbec ladit.

TIP: Zkuste si třeba najít fotku na Pinterestu, a podle ní dohledat všechny produkty, které na ní jsou – případně podobné. Pak budete mít lepší představu, co vlastně pořídit.

Moc velká snaha o “insta-friendly prostor”

Znáte to – nespočet plédů, květin, přehozů, polštářků a světýlek. Myslete ale i na praktickou stránku věci. Budete si moci v takovém prostoru pohodlně natáhnout k televizi? Dát si kafe? Čaj? Myslete na to, že útulnost musí být praktická a světýlka s pleteným plédem vám mohou být k ničemu, když se při každém pohybu budete bát, abyste něco neshodili.

TIP: To-do list se vám bude hodit!

Bezbarvá nuda

Strach je největší nepřítel. Přehnaná barevnost škodí stejně jako přehnaný strach v podobně unylosti a šedi. Může se tak snadno stát, že najednou budete mít smutný a ponurý interiér bez života. Nesnažte se z obýváku mít super pestré místo plné žluté nebo červené, ale neutopte ho ani v bílé. Vždy do něj umístěte nějaký vzor nebo barvu, která bude celek dotvářet a vdechne mu radost.

TIP: Barevné dekorační polštářky – třeba v moderní hořčicové nebo námořní modré – by mohly pomoci!

Čtěte dál!

Jak zazimovat zahradu: Víte, co je třeba?

Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka nekončí. Aby...

Na co si dát pozor při koupi domu?

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě domu rozhodně...

Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na tom jsou...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak zazimovat zahradu: Víte, co je třeba?

Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka...

Na co si dát pozor při koupi domu?

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě...

Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na...