Nejoblíbenější retro kousky, které se neztratí ani v moderní domácnosti

Pastelové tóny i výrazné barvy, nábytek s kónickými nohami a oblé tvary kam se podíváte. Retro nábytek je hravý, a i dnes si užívá pořádnou dávku pozornosti. Jaké kousky patří mezi ty nej?

Retro styl pochází z období 50. až 70. let 20. století. Nejvýraznější a dokonale nadčasový je pak zejména tzv. bruselský styl, kterým československý pavilon dobyl svět na významné světové výstavě EXPO 58 v Bruselu, což byla první velká výstava po druhé světové válce. Komunistické vedení dalo tvůrcům značnou volnost a autoři v čele s Františkem Cubrem, Josefem Hrubým a Zdeňkem Pokorným využili tuto jedinečnou příležitost ke svobodné tvorbě. Jejich pavilon byl vyhlášený za nejlepší, a na poli interiérového designu má tento styl stále místo. Co dalšího z retro stylu boduje i dnes v moderních interiérech?

Starý nábytek v novém kabátě

Nábytek nebo dekorace z druhé poloviny 20. století má spousta z nás ještě na půdě. Teď je ten správný čas vše oprášit a vdechnout jim nový život. S trochou šikovnosti zbavíte nábytek starého nátěru sami, a natřete ho znovu požadovaným odstínem. U čalouněných kousků budete mít jednodušší, když je svěříte do rukou řemeslných odborníků. Doporučujeme kouknout i po bazarech, kde se dá narazit na hotové poklady. A že byste to měli radši bez práce?  Zkuste se podívat na nabídku firem, které se zabývají renovací nábytku z tohoto období, případně si pořiďte nový kousek s nádechem retra.

Tip: pro hledání starších kousků zkuste bazar nábytku.

Ikonická komoda jako dominantní kousek v obýváku

Lesklá, matná, dřevěná, bílá i plná barev. Vždy ale postavená na dřevěných nebo kovových nožičkách. Retro komoda má mnoho podob, takže vybrat si kousek, který oživí právě váš interiér, je hračka. Komody jsou nejtypičtější právě pro bruselský styl.

komoda

Ušák do každé domácnosti

Ikonické křeslo pochází sice z Anglie z dob ještě dřívějších, v retro stylu se ale pohodlně zabydlelo. Typické je svýma „ušima“, které jsou vlastně jen podpěry hlavy po pohodlné čtení nebo případné klimbání u knihy. Samotné křeslo může tvořit solitérní kousek v obýváku, obzvláště pak, když zvolíte čalounění výrazných barev.

kreslo

Židle na sto způsobů

Plast, laminát, ohýbané dřevo a kov i čalounění všech možných i nemožných barev a vzorů. Posezení v retro stylu je opravdu rozmanité. Často jsou ještě původní židle dostupné v bazarech, protože původní majitelé v nich vidí jen starý kus nábytku. Přitom se mnohdy jedná o legendární nábytek nemalé hodnoty.

Retro spotřebiče s moderními funkcemi

Retro se ale vrací nejen v podobě nábytku. Oblé tvary, chrom a pestré barvy typické pro spotřebiče z dob našich babiček jsou zpět. Navíc doplněné moderními funkcemi. Nejedná se jen o malé spotřebiče jako konvice a kuchyňské mixéry, v retro stylu si můžete pořídit klidně i myčku nebo lednici.

robot

Nostalgické vzpomínání u gramofonu

Stylový doplněk v podobě gramofonu a vinylových desek pořídíte při troše štěstí také v bazaru. V případě, že byste ho rádi oblékli do moderního kabátu, zvolte gramofon, který v sobě mí integrované USB i reproduktory. Přečtěte si také, jaké další dekorace do interiéru nebyly překonány ani po letech.

pexels spencer selover 775414

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...