Nezapomeňte zazimovat své chaty

Pokud jste nadšený chatař či chalupář opouštějící v těchto dnech svá sezónní obydlí a nemáte v plánu je přes zimu navštěvovat, je nutné, abyste provedli některá preventivní opatření. Předejděte možným škodám a poruchám, ale neopomínejte ani bezpečnost. Právě nevyužívané chaty se stávají v zimních měsících terčem zlodějů.

Stavba chaty je velká událost, její realizací ale všechno teprve začíná. Zatímco během letních měsíců si můžete dosyta užívat chvíle na zahradě, během zimy přichází období, kdy času strávený na chalupě většinou omezujeme. V případě, že plánujete delší dobu během zimy na chatu nejet, je potřeba ji připravit na to, aby bez vás přežila hladce. Čím začít?

Voda a elektřina

Tím největším nepřítelem v chladných měsících může být jindy zcela neškodná voda. Ujistěte se, že všude tam, kde hrozí její zamrznutí, je voda vypuštěná. Odčerpejte vodu z nádrží, trubek, hadic, nezapomeňte na vodu v topení, bojleru či v některých spotřebičích.
Vodu vypusťte i z rezervoáru WC a sifonů pod umyvadly. Nepokoušejte ani hrátky osudu a vypněte elektřinu. Pokud se v brzké době nemáte v plánu vracet zpět na chatu, vypněte pro jistotu všechny jističe a vypojte elektrické spotřebiče ze sítě.

lucie hosova dVmFZt8pQG8 unsplash

Pečlivý úklid vně i vevnitř

Chatu před opuštěním vysmejčete a ukliďte. Oblečení, které zde budete nechávat, uložte do uzavřených skříní a ubraňte před napadením moly ochrannými prostředky. Odvezte veškeré potraviny s omezenou dobou spotřeby, které by se vám tu mohly přes zimu zkazit. Zbylé trvanlivé potraviny důkladně uschovejte, aby zbytečně nepřilákaly nežádoucí hlodavce. Pro jistotu můžete po chatě rozmístit pasti na myši a riziko tím snížit.

Pokud je to možné, odvezte peřiny a ložní prádlo. Přes dlouhé měsíce by se do nich mohla pustit vlhkost. Také matrace je vhodné vyjmout z postelí a umístit tak, aby se do nich nepustily právě zmiňované myšky.

Nezapomeňte uklidit zahradní náčiní. Vyčistěte a zazimujte sekačku trávy, sbalte veškeré hadice a uschovejte je na suchých místech. Očistěte nářadí a pověste ho, snažte se ho nenechávat na vlhké zemi. Pročistěte před zimou zapadané okapové roury i žlaby, zkontrolujte střechu, aby vám nezatékalo do chaty.

clay banks U74CPDcq5OY unsplash

Zabezpečení chaty

Před odchodem z chaty zkontrolujte, zda máte dobře utěsněna všechna okna i dveře. Pokud můžete, okna pečlivě zajistěte okenicemi. Především zaopatřete chatu kvalitním zámkem. Bohužel chaty bývají stále častějším terčem nezvaných hostů v podobě zlodějů, zvažte tedy pojištění proti krádeži. Ideálním řešením bývá chatu před zimou zcela vyklidit a nechat ji prázdnou. Pokud tak není možné, nafoťte si vše před jejím opuštěním. Usnadní vám to práci v případě jejího vykradení. Bydlí-li v blízkosti nějací vaši známí, přidělejte jim náhradní klíče a poproste je, zda by vám tu a tam chatu nezkontrolovali.

Práce kolem zazimování chaty bohužel není záležitost jednoho odpoledne, ale je nutná a vyplatí se vám. Proto ji nezanedbávejte, věnujte jí svůj čas a píli a důkladně chatu připravte na zimu. Zpříjemní vám to opětovný jarní návrat na oblíbené místo.

pexels mathias pr reding 4394220

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...