Nordic Walking – Sportovní chůze pro začátečníky i pokročilé

Léto je v plném proudu a je pochopitelné, že ne každému se chce trávit čas doma. Spousta lidí vyráží poznávat krásy Česka. A berou to hezky sportovně – sportovní chůzí o holích, která je známá jako Nordic Walking. O co se jedná a co ke správné severské chůzi vlastně potřebujete? Podívali jsme se tomu na zoubek.

Inspirace ze Skandinávie přišla nejen v oblasti bydlení, ale i sportu. Nordic Walking, do češtiny volně překládaná jako severská chůze, je chůze se speciálními holemi, díky kterým zapojíte celou horní polovinu těla, dopady tlumí hole a jedná se o jeden z nejzdravějších sportů, který mohou dělat pokročilejší i naprostí začátečníci. Tempo i vzdálenost si totiž určujete sami.

Fenomén, který pochází z Finska

Samotný sport Nordic Walking pochází z Finska a přináší nový rozměr pohybu. Jedním z hlavních přínosů je zapojení horní poloviny těla. Správná hole je lehká, pevná, pružná, a má správné poutko a madlo, které nám dovolí hůlku vypustit za tělem. Pozor si dejte také na hrot. Musí dobře dosednout a mít rychlý a dynamický zápich a odpich. Pro chůzi ve městech používáme na hroty holí tzv. botičky, které utlumí nárazy na dlažbě.

Co je Nordic Walk?

Jedná se o dynamickou chůzi se sportovními hůlkami, jejímž cílem je zlepšení kondice. Může se zdát, že se jedná jen o chůzi pro seniory, nenechte se ale zmást. Jde o velmi efektivní druh sportu i pro sportovce. Je možné jej provozovat celý rok. Zároveň tolik nezatěžuje klouby.

Technika Nordic Walking pochází z běžeckého lyžování. Při správné technice posílíte paže, zvětší se rotace ramen oproti pánvi, zlepší se koordinace pohybu a zvětší se kloubní rozsahy kyčlí a ramen.

Pro koho je Nordic Walking vhodná?

Je ideální pro všechny, kteří milují pohyb a turistiku. Konkrétní druh pohybu pak pomůže lidem, kteří mají sedavé zaměstnání, tráví většinu času u počítače, často řídí, nepracují na denním světle nebo toho obecně za den příliš nenachodí. Je ideální, protože ji mohou využít jak pokročilí sportovci, tak začátečníci. Vždy bude záležet na vámi zvolené trase a její délce. Vybírejte tedy podle toho, jak zdatní sportovci jste, abyste si chůzi užili, ale zároveň nepřecenili (nebo také nepodcenili) své schopnosti.

Co je potřeba k Nordic Walking?

Kvalitní obuv

Je nutná pro delší, intenzivní chůzi. V průměru nachodíte 6 až 7 tisíc kroků za hodinu. Výběr bot je proto velmi důležitý. Vhodná je nízká obuv (ne však kotníková), která by měla být lehká a odolná. Boty musí sedět dobře při každé fázi nášlapu. Podrážka musí být přilnavá ke každému povrchu, je ideální vyšší. Také pozor na tuhost boty, která by vám mohla bránit ve využití maximálního potenciálu chůze.

lucas favre GzcI rMNclY unsplash

Funkční oblečení

Oblečení by mělo být funkční, vhodné do jakéhokoliv počasí. Funkční oblečení odvádí pot a vlhkost pryč od těla, případně do dalších vrstev oblečení. Ideální je také dobrá prodyšnost, pro chladnější měsíce je dobré termoprádlo s dobrými izolačními vlastnostmi. Ideální je lehké prádlo, prodyšné ponožky a šusťáková nepropustná bunda.

TIP: Funkční oblečení i obuv můžete vybrat ve specializovaných obchodech pro sportovní aktivity. E-shop Rogelli má mj. i sekci oblečení vhodnou přímo pro Nordic Walking.

Hole

Speciální hole vám pomohou zapojit do chůze i ruce, takže posilujete více svalů najednou. Měly by být vyrobeny z lehkého materiálu, nejčastěji z hliníku nebo karbonu. Mohou být pevné nebo teleskopické, pak se jejich délka dá upravit v návaznosti na výšce konkrétního sportovce. Úchopy neboli gripy bývají nejčastěji korkové nebo plastové – ty ale mohou spíše prokluzovat. Je také nesmírně důležité mít vyhovující poutka, abyste se do holí mohli více opřít a dosáhli tak větší intenzity a rychlosti pohybu. Poutka totiž zabraňují sklouznutí hole z rukou a umožňují otevírání a svírání dlaně.

K holím nezapomeňte tzv. botičky, což jsou gumové nebo plastové násady na hroty holí, určené pro tvrdý povrch. Pro sypké a měkké terény, jako je například sníh, se doporučují tzv. tácky, kroužky, které umožňují lepší odrazy na měkkých površích.

Jak vybrat správnou výšku holí?

Určení správné výšky je dáno vynásobením koeficientu 0,68 x výška postavy v cm. Toleranci nechte 5 cm, v závislosti na tom, zda je úhel mezi loketním kloubem 90°.

výška postavy (cm)výška hole (cm)
165110
170115
175120
180125
185130
190135
195135
Správná výška hole pro Nordic Walking: Výšku v cm vynásobte 0,68. Dostanete tak výšku hole v cm

Co dalšího můžete potřebovat?

  • láhev na vodu//termoska
  • batoh/ledvinka
  • pokrývku hlavy, zejména pokud je horko
  • GPS navigace/ fitness náramek
  • sluneční brýle (v létě)
  • rukavice
antonio grosz lszypRm8AkY unsplash

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...