Nové bydlení a co pak?

Koupě nemovitosti nebo její stavba je zpravidla velkou životní změnou. Přináší nový začátek pro všechny, kterých se tato změna týká. Ať už kupujete byt nebo se chystáte stavět dům, spolu se stěhováním budou následovat další důležité kroky, na které je dobré být připraven. Co všechno přijde s novým bydlením?

Ilustrační obrázek - zdroj
Ilustrační obrázek – zdroj

Rekapitulace majetku

Jakmile se jednoho dne rozhodnete odejít do svého, přijde na řadu první krok. V rámci pořízení nového bydlení je potřeba důkladná rekapitulace majetku, od nádobí v kuchyni až po celkové finance. Tento bod je nesmírně důležitý, protože vám usnadní nejen stěhování, ale zároveň ochrání i váš rodinný rozpočet. Budete vědět, co přesně si chcete vzít do nového sebou, které vybavení je načase naopak prodat nebo darovat za odvoz, a také jaké máte finanční rezervy pro případ nákupu nezbytného nábytku nebo možné rekonstrukce. Budete tak začínat s čistým štítem a hlavně – čistou hlavou.

Odpovědnost

Bydlení ve vlastním domku znamená také větší míru odpovědnosti za svůj majetek. Kromě základního šetření financí a péče o svůj nový domov, s novým bydlením přichází také odpovědnost občanská. Zejména v bytě, kde můžete snadno vytopit sousedy, je dobré se pro tyto případy pojistit. Ideální je vše ošetřit ještě před případnou rekonstrukcí a stěhováním.

Nový majetek

S novým bydlením často souvisí také nákupy nového nábytku, elektra i domácího textilu. Pokud se nestěhujete sami, investujte fér a společně – nejlépe napůl s partnerem. Předejdete zbytečným hádkám i komplikacím. Také v případě, že byste chtěli brát hypotéku na rekonstrukci, nebojte se zapojit partnera. Ve dvou můžete dosáhnout na nižší úrok a také máte celkově větší šanci úvěr bez potíží získat.

Než však uděláte takové rozhodnutí, vše dobře promyslete a spočítejte. Nebojte se využít služeb finančního poradce, sepsat si všechny pro a proti, rozpočítat si celkové částky i náklady. Připraveným totiž štěstí přeje. A v takovém velkém kroku se hodí být připraven víc, než kdy dřív.

Změna adresy

Nezapomeňte, že spolu se stěhováním přijde neoblíbené vyřizování. Chcete to mít rychle z krku? Sepište si s partnerem seznam všech institucí, kde figurujete, a všude tam bude potřeba změnit adresu trvalého bydliště. Společně můžete oznámit změnu a odškrtávat si jednotlivé body. Některé instituce stačí obeznámit telefonicky nebo dopisem. Usnadněte si to, abyste se osobně dostavili jen na ty nejnutnější úřady. Ušetříte svůj čas.

Energie

V novém bydlišti na sebe přepíšete energie. Poraďte se s bývalým majitelem, kolik platil za služby, abyste si udělali jasnou představu, jak vysoké nastavit zálohy. V dnešní době snadno vyberete nejlevnějšího dodavatele. Využít můžete například chytré aukce, kde vydražíte tu nejlepší cenu.

Neodkládejte

Jestliže v novém domově přijdete na několik detailů, které byste chtěli vyladit podle sebe, nedokládejte je. Ve většině případů, kdy malé úpravy odložíte, se k nim po zabydlení už nedostanete. Kosmetické úpravy vyřešte před nastěhováním, abyste si nakonec plně vychutnali svůj nový domov.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...