Objevte blahodárné účinky jitrocele

Jitrocel je bylina, která se v tradiční medicíně používá k léčbě různých zdravotních problémů. Pomáhá při hojení ran, dýchacích potížích a bodnutí hmyzem. Přečtěte si náš článek a dozvíte se více o této zázračné bylině.

shutterstock 1729603195

Co je jitrocel?

Jitrocel (lat. Plantago), lidově psí jazyk, je rod kvetoucích rostlin z čeledi jitrocelovitých. Mezi běžné druhy tohoto rodu patří Plantago lanceolata (jitrocel kopinatý) a Plantago major (jitrocel větší). Je to drobná vytrvalá bylina s bezlistým stonkem, která dorůstá výšky 10-50 cm. Tyto rostliny jsou známé svými léčivými účinky a v tradiční medicíně se používají při různých onemocněních.

Kdy a kde sbírat jitrocel?

Jitrocel roste planě na polích, loukách, pastvinách, v křovinách a podél cest. Listy jitrocele se sbírají od května do září. Pokud se vydáte na sběr, nezapomeňte si s sebou vzít nůž na bylinky. Listy jitrocele je třeba řezat, nikoliv trhat.

Účinky jitrocele

Hned na začátku je třeba poznamenat, že některé z níže uvedených účinků byly sice prokázány vědeckým výzkumem, ale k jejich úplnému potvrzení jsou zapotřebí další studie.

shutterstock 1121385287

Problémy s dýcháním

Jitrocel se používá ke zmírnění příznaků bronchitidy, astmatu a dalších onemocnění dýchacích cest. Pomáhá při odkašlávání a uvolňuje hlen. K léčbě dýchacích potíží se nejlépe hodí čaj z čerstvých nebo sušených listů.

Posílení imunity

Listy jitrocele obsahují vitamíny A a C, které přirozeně posilují imunitní systém. Listy mají také vysoký obsah tříslovin, které zmírňují záněty a mohou bojovat proti infekcím.

Trávicí problémy

Jitrocel pomáhá zmírnit průjem, zácpu a další zažívací potíže. Má antibiotické účinky, díky nimž jeho listy tlumí záněty v trávicím traktu. Semena jitrocele také čistí střeva, protože obsahují psyllium, druh vlákniny, která se často používá jako přírodní projímadlo.

Hojení ran

Vojáci si tuto rostlinu často přikládali na rány na bojišti. I dnes se běžně používá k hojení řezných ran, škrábanců a jiných poranění kůže. Chcete-li zastavit krvácení, nejprve rozmačkejte jitrocel na kaši a naneste ji přímo na poraněnou kůži. Pokud se poraníte přímo v přírodě, můžete si utrhnout list a ovázat si ho kolem rány.

Štípnutí hmyzem a popálení kopřivou

Jitrocel velmi účinně zmírňuje nepříjemné pocity po popálení kopřivami nebo po bodnutí hmyzem. Utrhněte několik čerstvých listů, rozdrťte je v dlani, aby se uvolnila šťáva, a přiložte přímo na postižená místa. Případně potřete místo jitrocelovou mastí nebo olejem.

Protizánětlivé účinky

Listy jitrocele obsahují několik protizánětlivých látek včetně terpenoidů, flavonoidů a tříslovin. Několik studií zjistilo, že jitrocel může zmírnit zánět močových cest a zánětlivé onemocnění jater.

Zdraví kůže

Jitrocel obsahuje sloučeninu zvanou alantoin, která má schopnost zklidňovat pokožku a podporovat růst buněk. Proto lze jitrocel použít po spálení od slunce, k léčbě akné nebo k udržení zdravé a krásné pleti.

shutterstock 1143194342

Jak vyrobit léčivou mast z jitrocele?

Výroba jitrocelové masti je velmi jednoduchá a levná. Můžete ji použít k ošetření kožních ran a ekzémů nebo po bodnutí hmyzem. Zde je podrobný průvodce přípravou, kterou jistě zvládnete:

  1. Čerstvé nebo sušené listy jitrocele natlačte do zavařovací sklenice. Zalijte sklenici kvalitním mandlovým olejem.
  2. Sklenici s bylinkami uložte na chladné a tmavé místo a nechte ji tam 4 týdny. Sklenici občas protřepejte.
  3. Rozpusťte včelí vosk ve vodní lázni a přidejte scezený olej, ve kterém jste vyluhovali bylinky.

Nalijte mast do skleněných nádob nebo jiných vhodných nádob. Před uzavřením sklenic nechte mast vychladnout.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...