Objevte kouzlo potpourri

O čichu se říká, že je z lidských pěti smyslů ten nejvíce spojený s pamětí. Například levandule a vůně koření by vás mohly během chvíle vrátit zpět do domu vaší babičky. Tato nostalgická vůně by mohla být tou správnou kombinací vašeho potpourri! Objevte kouzlo voňavých misek, které vás nepřestanou bavit.

Potpourri - zdroj
Potpourri – zdroj

Odkud pochází naše fascinace potpourri miskami a proč se jejich popularita stále zvětšuje? Osvěžovače vzduchu s chemickými vlastnostmi a vonné elektrické zásuvky už pro mnoho z nás nejsou tím pravým. Dávno před tím,  než byly tyto moderní výrobky k dispozici, lidé napříč celou historií milovali čerstvě vonící prostory. Během středověku, kdy koupání a osobní hygiena byly až na druhém místě, voňavé suché byliny hrály prim namísto parfémů či osvěžovačů. Byly umístěny v malých sáčcích nebo ve špercích.

Během 17. století byl vytvořen termín potpourri a z voňavých mís se stala domácí dekorace. Potpourri mísy vznikly samozřejmě ve Francii, matce vůní a parfémů. Do dnešního dne jsou potpourri dekorace láskyplně uctívány a evokují to pravé kouzlo domova.

Ať už chcete naplnit svůj domov přírodními vůněmi nebo si přejete udělat krok zpět v čase a cítit se jako francouzský dvořan, zkuste vlastní výrobu potpourri. Je to snadné díky širokému sortimentu sušených květin, bylin a koření, které mohou být vzájemně kombinovány. Experimentujte s vůní, která se vám skutečně líbí. Nikdy nevíte, jaká kombinace vznikne!

Potpourri z květin - zdroj
Potpourri z květin – zdroj

Co tvoří základ receptů potpourri

Suché listy a aromatické květy tvoří základ většiny receptů potpourri. Jděte do místního květinářství – nebo do zahrady, pokud jste zahradní typ – a bavte se volbou květin, které se vám nejvíce líbí. Bylinky nevyjímaje – přidají zajímavé akcenty. Mezi populární byliny patří rozmarýn, máta a heřmánek. Ačkoli jsou zcela volitelné, přírodní esenciální oleje zpříjemní vaši směs. Stačí přidat pár kapek jakékoliv vůně podle vašeho výběru, od citrónové verbény až po patchouli nebo borovici. Nakonec přidejte nastrouhanou citrusovou kůru, která přispěje nejen vůní, ale také osvěží vzhled potpourri.

Existují dvě základní metody potpourri. Suchá metoda vytváří jemnou vůni, která trvá měsíce bez nutné náhrady. My se zaměříme právě na tuto variantu. Před začátkem je nutné, aby všechny ingredience byly suché. Stačí zavěsit květinovou kytici květy dolů na několik týdnů. Naplňte mísu šálkem růžových lístků a šálkem levandule. Přidejte několik kapek růžových a levandulových esenciálních olejů nebo růžové vody. Posypte ½ čajové lžičky sušené skořice. Smíchejte a uzavřete uzavřete po dobu nejméně 24 hodin, aby se vůně smísily. Nakonec stačí umístit potpourri do jakékoliv dekorativní nádoby nebo misky a vychutnejte se krásu příjemné přírodní vůně, která vám bude dělat radost po dlouhou dobu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...