Obložené stěny interiérů už nejsou pasé

“Dřevěná palubovka? Tak tu prosím nechceme,” otřesete se hrůzou při představě, že by váš interiér mělo zdobit obložení jak z minulého století. Ale věřte, že dnešní technologie i nabízené materiály pro obklady vašich místností jsou na míle dál, než tomu bylo v minulém režimu. Tehdy jste možná marně vyhlíželi nápaditější vzorek, který by odlišil byt od bytu.

Realizace jídelního koutu a obývacího pokoje od studia KP INTERIORS
Realizace jídelního koutu a obývacího pokoje od studia KP INTERIORS

Dneska ale můžete sáhnout po materiálech typu cihla (resp. cihelný pásek), 3D imitace dřevěných panelů, dekoru z kamene i řadě dalších přírodních materiálů. Obklady stěn se opět vrací do módy. V neposlední řadě vám zakryjí nerovnosti a nedokonalosti na stěnách.

Proč si obložit stěnu?

Výhod této “úpravy” interiéru je hned několik. Když pomineme estetický dojem, kterým obklady oživí váš stávající domov, pak máme na mysli zejména praktičnost, údržbu a izolovanost. Díky obkladům ušetříte do budoucna i čas. Konečně nebudete muset každých pět až deset let malovat. Panely zakryjí veškeré nedokonalosti vašich zdí.

Obložení rovněž funguje i jako vynikající izolant, především zvuku (hluku). Konečně nemusíte řešit věčné hádky se sousedem, když večer zapomenete ztišit televizi. Není to pouze zvuk, co obložení dokáže odizolovat. Obklad je i dobrým tepelným izolantem.

Čím si obložit stěnu?

V povědomí lidí stále nejvíce převládá dřevo. Ale v současné době už se nejedná pouze o palubovky. Na trhu dostaly přednost panely s dekorem dřeva. A to ne ledajakým. Není problém zakoupit ani exotické dřeviny. Neomezujte se tak pouze na třešeň, břízu nebo buk. Zvolit si můžete i to, zda chcete mít mezi jednotlivými panely spáry nebo chcete hladkou stěnu.

Panely imitující dřevo mají další nespornou výhodu. Tím je jejich jednoduchá údržba. Vystačíte si s navlhčeným hadříkem, případně použijete jarovou vodu. Ani cena není ruinovací. Metr čtvereční seženete už od 1500 Kč.

BETONOVÝ OBKLAD VASPO SKÁLA VRŠATEC HNĚDÝ 36 x 10,7 cm cena za balení
BETONOVÝ OBKLAD VASPO SKÁLA VRŠATEC HNĚDÝ 36 x 10,7 cm cena za balení

Pokud chcete být vskutku originální, pořiďte si 3D panely, které zvládne aplikovat i žena. Existuje varianta panelů, které se vyrábí z recyklovaných PET lahví. Tím je zaručena jejich nízká váha. Hmotnost jednoho panelu se tak pohybuje okolo čtvrt kilogramu. Na stěnu pokoje je pak připevníte například suchými zipy. Jak je to s údržbou? Jednou za čas je vyluxujete běžným vysavačem jako koberce. Co vás asi nepotěší, je jejich pořizovací cena. Metr čtvereční vás vyjde na více jak 3000 Kč.

Ani koupelna a záchod nemusí zůstat bez “nového kabátku”. Pokud chcete jít s trendy poslední doby, sáhněte po keramických dlaždicích.

Myslete na drobnosti

Ať už si zeď obložíte pravým dřevem, imitací dřevin, cihelným páskem nebo vsadíte na panely s dekorem kamene, myslete na jednu věc: “Nepřeplácejte svůj interiér.” Obklady jsou výrazným prvkem každého bydlení. Proto mějte panely umístěné na jedné stěně v místnostech. Nebo zvažte tlumené barvy. Například dřevěné obložení v třešni můžete mít na všech čtyřech stěnách až ke stropu. Barva třešňového dřeva je totiž světlá.

Slaďte i zbytek interiéru s novými stěnami. Nebojte se kombinovat materiály. Dřevěné obklady jdou překvapivě dohromady se dřevěným nábytkem. Nemusíte se bát, že vám vznikne styl alá roubenka. Pokud si ale nejste jistí, pak se řiďte jednou zásadou: “Méně je někdy více.”

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...