Uvidíte je každý den vy, prohlédne si je pošťačka, obdivovat je bude soused. O čem je řeč? O vchodových dveřích do vašeho bydlení. Zjistěte, jak postupovat při jejich výběru. Vedle vzhledu je důležité koukat na další vlastnosti od tepelné izolace až po bezpečnost.

Vchodové dveře nepatří zrovna k vybavení, které byste pravidelně měnili. Naopak je v praxi jednou pořídíte a následně na ně musíte koukat dlouhé roky. O důvod víc, proč jejich výběr nepodcenit a proč investovat do lepšího zabezpečení. Široká nabídka venkovních dveří vás může překvapit, a proto je vhodné se nejdříve zorientovat v dostupných možnostech.

Sehnat kvalitu již není problém

Zapomeňte na dojem papírových dveří, které ani pořádně nesedí v zárubni. V dnešní době naštěstí není problém sehnat opravdu kvalitní a řádně otestovaný kousek. Počítat musíte s vyšší cenou, nicméně jedná se o investici, která se vám brzy vrátí. Kvalita vchodových dveří se oproti minulosti výrazně posunula a vy díky tomu máte možnost proměnit vaše bydlení v nedobytný hrad.

Když vybíráte vzhled

Podobný posun k lepšímu lze zaznamenat také na poli designu. Palubkové dveře mohou vypadat zcela klasicky, ale také odvážně. Když se podíváte na hlavní rozdělení, je třeba říci, že existují vchodové dveře do bytů a vchodové dveře do rodinných domů. Druhá varianta mnohdy nabídne různé prosklené prvky, které však u variant pro byty nejsou používány. Jaký je pro to důvod? Soukromí! Prosklení není problém, když před vstupem do domu musí návštěvník překonat několik překážek. Stejně tak by do prosklených prvků neměli vidět například kolemjdoucí z ulice. Nebojte se výraznějších tvarů.

Jaké jsou hlavní standardy a doporučení?

Jak by měly současné vchodové dveře vypadat? V tomto segmentu existují určité standardy. Existují hned tři a dva z nich se týkají bezpečnosti. Prvním parametrem je pevnost a robustnost dveří. Dveře musí být opravdu solidní, aby dokázaly odolat případnému poškození zlodějem. Ten se díky nim nemusí dostat do domu nebo bytu. Druhý standardem je protipožární hledisko, kdy dveře dokáží ohni velmi dlouho odolávat a tak vytvářet funkční překážku jeho šíření.

Na jaké parametry hledět při výběru?

Hlavní standardy již znáte. A to jsou také věci, na které je vhodné hledět při výběru. Jak zvuková izolace, tak odolnost vůči mechanickému poškození nebo poškození požárem, je u současných dveří definována několika stupni. Je na každém, který konkrétní zvolí.

Dalším pochopitelným krokem při výběru jsou správné rozměry. Zatímco výška je standardizovaná, roli hraje také šíře dveří. S tím souvisí také orientace. Tedy umístění kliky a pantů a tím i otevírání. Dnes se dveře dělí často takzvaně na pravé a levé s otevíráním dovnitř nebo ven.

Investujte do bezpečí

Stupně avizované kvality mohou být různé. Doporučit lze  výběr nepodceňovat a investovat do těch nejlepších, což může mít dopad na budoucí bezpečnost. Kvalitu ovlivňují také použité materiály, technologický postup výroby, ale i samotné standardy a značka výrobce. V tomto směru je možné vidět celou řadu rozdílů. I s ohledem na to, z jaké země dveře pocházejí. Dobrým kvalitativním ukazatelem jsou izolační vlastnosti dveří, což je důležitý parametr výběru hlavně u rodinných domů. Jsou to totiž jenom dveře, které jsou překážkou mezi teplem uvnitř a mrazem venku. Čím lepší bude jejich izolace, tím více můžete ušetřit za vytápění. Nicméně u bytů není vzhledem k existenci teplejších chodeb izolace tak důležitá.

Pro radost z vcházení

Uvidíte, že první kontakt s vchodovými dveřmi, které si člověk sám vybere, vám dokáže vykouzlit úsměv na rtech. Potřebujete atypický rozměr? U mnoho výrobců to absolutně není problém, stačí pouze zaslat objednávku s dotazem. To stejné platí o povrchové úpravě. Palubkové dveře nemusí být upraveny vůbec, jiné modely jsou naopak vymazleny do posledního detailu a chlubí se přítomností speciálních laků.

Vchodové dveře jsou nepřehlédnutelnou vizitkou vašeho stylu a mohou být dokonale sladěny s prvky vašeho domu. Výměnu a odvoz starých dveří raději pořádně naplánujte, ve společném bydlení určitě nezapomeňte informovat nájemníky předem. Na dělání hluku v nějaký ten rozumný čas máte právo, ale i tak je lepší si vše předem domluvit. Nebudete tak zbytečně trápit sousedy a na instalaci nových dveří bude dostatek času. Vchodové dveře si po nasazení několikrát vyzkoušejte včetně otevírání a zavírání.

300x300-products-1416408011.gif

Jakmile je vše hotovo, stačí již pouze za řemeslníky zavřít a užívat si příjemný pocit bezpečí za novými a v neposlední řadě atraktivními dveřmi.

 

Od designu k bezpečí! Jak vybrat vchodové dveře?
4.2 (84%) 30 vote[s]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here