Odrážedla pro nejmenší: Na co si dávat pozor?

Prvním kolem se pro malé ratolesti bezesporu stávají odrážedla. V životě každého malého človíčka přijde čas, kdy chce brázdit po chodníku, ne už jenom v kočárku. Má přece své vlastní nožky a už je umí bravurně používat. V takovém případě nastal nejvyšší čas na pořízení odrážedla. Na co všechno si dát při výběru pozor?

 

 

DOLCE Tahací slon Hubert s kamarádem
DOLCE Tahací slon Hubert s kamarádem

 

Bezpečnost a pohodlnost je na prvním místě. Na odrážedle se nesmí vyskytovat ostré hrany ani ostrá zakončení. Za úvahu stojí určitě možnost volitelného omezení otočení řídítek, které při přetočení mohou zablokovat přední kolo a způsobit pád dítěte. Přilba na hlavě by neměla chybět při žádné jízdě. Ideální jsou také reflexní vesty.

 

Aby se dobře sedělo

Výška sedla je asi nejdůležitějším údajem. Dítě musí dosáhnout oběma chodidly plně na zem. V případě, že dítě na odrážedle sedí tak vysoko, že se země dotýká jen špičkami, nemá možnost bezpečně zabrzdit. Navíc bude při jízdě přepadávat na jednu stranu, což může být v konečném důsledků velmi nebezpečné.

Odrážedla se dají rozdělit přibližně do 3 velikostí podle věku a výšky dítěte:

  • od 85 cm a věku, což odpovídá 18 měsícům;
  • od 89 cm a 2 let
  • od 98 cm a od 3,5 let.

Pokud kupujete přes eshop a nemáte možnost v reálu vyzkoušet správnou výšku, stačí když dítě změříte od země k rozkroku v rozkročeném postoji. Pak už stačí porovnat minimální výšku sedla a máte hned jasno.

BABY MIX | Zboží | Odrážedlo Baby Mix Maserati červené | Červená |
BABY MIX | Zboží | Odrážedlo Baby Mix Maserati červené | Červená |

Variace na všechny způsoby

Materiály, ze kterých se odrážedla nejčastěji vyrábějí:

  • kov – ocel, slitiny, hliník;
  • plast;
  • dřevo.

Mějte na paměti, že tento stroj musí něco vydržet. Děti na něm nejednou spadnou a taky ho nelítostně odhodí na chodník, jakmile uvidí zajímavější objekt svého zájmu. Záleží vždy na kvalitě provedení. Kovové provedení je asi nejtěžší, i když mnohé dřevěné se netají pořádnými kusy dřeva, ze kterého jsou vyrobené.

 

Kola musí vydržet i divokou jízdu

Stejně jako u běžného kola i na odrážedle je kvalita kol velmi důležitá. Nejodolnější jsou klasická kola jako u běžného bicyklu. Tedy ty s klasickým výpletem a kuličkovým hlavovým složením.

 

Stejně tak jsou důležité pneumatiky. Na nafukovacích je jízda pohodlnější, pruží v terénu a umožňují rychlou jízdu. Ty plastové nebo z kompaktní pěnové hmoty jsou lehké, ale na lesní cestě budou znát. Navíc mohou být “línější” než klasické nafukovací, což se ale odvíjí od kvality ložisek.

 

S brzdou, nebo bez

Malé děti brzdovou páku nezmáčknou. Nemají na to dost síly a taky na ní mnohdy nedosáhnou prstíky. Postupem času, jak dítě roste, je fajn, když začne brzdu používat. V praxi však jsou děti schopné brzdu používat nejdříve tak ve 3,5 až 4 letech. Pokud tedy víte, že po prvním odrážedle budete po 2 letech přesedlávat na další, pak ji odrážedlo mít nutně nemusí.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...