Domov je místo, kde trávíme podstatnou část svých dnů. Proto bychom měli dbát na kvalitu vzduchu, který v něm máme. Příliš vlhký nebo příliš suchý vzduch nám může škodit. Jak dosáhnout optimální vlhkosti ve vaší domácnosti?
Jaká by měla být optimální vlhkost v bytě?
Optimální vlhkost vzduchu v bytě se pohybuje mezi 40 a 60 %. Ideální vlhkost vzduchu je 40 až 55 % v létě a 45 až 60 % v zimě.
Mnoho domácností má problém s příliš suchým nebo příliš vlhkým vzduchem.
Zdravotní problémy spojené s nedostatečnou vlhkostí vzduchu
Pokud je v domě příliš nízká vlhkost, naše tělo trpí. Horní cesty dýchací vysychají, což může vést k zánětům horních a dolních cest dýchacích, například k laryngitidě. Kromě dýchacích cest můžeme trpět také suchou kůží a pokožkou nebo pálením očí.
Pokud je naopak vlhkost v bytě příliš vysoká, hrozí riziko vzniku plísní. Ty škodí našemu imunitnímu systému a mohou také zhoršit naše dýchání.
Jak snížit vlhkost v bytě
Zvýšená vlhkost v bytě může být způsobena několika faktory. Už jen běžné činnosti, jako je vaření, praní nebo sprchování, mohou zvýšit vlhkost ve vaší domácnosti. Vysoká vlhkost je běžná také ve starých bytech s vlhkými zdmi nebo v nedávno dokončených novostavbách.
Jak tedy odstranit přebytečnou vlhkost z vašeho domova? Zbavit se jí můžete například častým větráním, dobrou izolací, dobře těsnícími okny a dveřmi nebo odpařovači vody.
Jak zvýšit vlhkost v bytě
V zimě bývá problémem suchý vzduch, který může vysušovat sliznice a dráždit je. Škrábe nás v krku, pálí nás oči a máme větší sklony ke svědění a krvácení z nosu. Účinky suchého vzduchu můžeme pozorovat i na naší pokožce, která je suchá. Suchý vzduch navíc bývá obzvláště nepříjemný pro alergiky, astmatiky a lidi s atopickým ekzémem, kteří ho vnímají o to hůře.
Pokud vás trápí suchý vzduch, je vhodné pořídit si kvalitní zvlhčovač vzduchu. Některé již dokáží vzduch nejen zvlhčovat, ale zároveň i čistit. Pravidelně měří vlhkost vzduchu, abyste ho nakonec nezvlhčovali více, než je nutné.
Základem optimální vlhkosti v bytě je vhodné bydlení
Jak jsme se již zmínili o něco výše v předchozích řádcích, nevhodnou vlhkost může často způsobit samotné bydlení, respektive dům či byt. Konstrukce domu/bytu, jeho složení nebo materiály vám mohou pomoci, ale také uškodit. Negativním příkladem mohou být staré domy se špatně izolovanými základy a podlahami. Pokud uvažujete o rekonstrukci bytu nebo jeho části, například koupelny, je třeba zvážit několik věcí.
- Vlhkost je ovlivněna také teplotou vzduchu nebo teplotou stěn. Pokud tedy zateplujete, počítejte s tím, že zateplení stěn zvýší jejich teplotu, což může mít za následek vyšší vlhkost.
- Správná volba omítky může také upravit vlhkost ve vašem domě. Vápenné a hliněné omítky jsou obzvláště vhodné pro absorpci vlhkosti a celkovou regulaci vlhkosti.
Další tipy pro optimální vlhkost v bytě
Na závěr jsme pro vás připravili několik dalších tipů, jak udržet v bytě ideální vlhkost. Doufáme, že pro vás budou užitečné.
- Pokud vás trápí suchý vzduch v bytě, je dobré nekupovat klimatizaci nebo ji používat co nejméně.
- Při vysoké vlhkosti větrejte alespoň 15 minut denně.
- Když prší, nevětrejte příliš dlouho, protože větráním za deště se do bytu dostane jen více vlhkosti.
- Pokud máte v některých místnostech problém s plísněmi, zajistěte pohyb vzduchu a posuňte nábytek o několik centimetrů od stěn, aby lépe proudil.
- Doufejme, že nyní, když už víte, jak udržet optimální vlhkost vzduchu ve vašem bytě, pro vás suchý nebo dokonce vlhký vzduch nebude takovým problémem.