Optimální vlhkost v bytě: Jak snížit vlhkost v domácnosti?

Domov je místo, kde trávíme podstatnou část svých dnů. Proto bychom měli dbát na kvalitu vzduchu, který v něm máme. Příliš vlhký nebo příliš suchý vzduch nám může škodit. Jak dosáhnout optimální vlhkosti ve vaší domácnosti?

Jaká by měla být optimální vlhkost v bytě?

Optimální vlhkost vzduchu v bytě se pohybuje mezi 40 a 60 %. Ideální vlhkost vzduchu je 40 až 55 % v létě a 45 až 60 % v zimě.

Mnoho domácností má problém s příliš suchým nebo příliš vlhkým vzduchem.

Zdravotní problémy spojené s nedostatečnou vlhkostí vzduchu

Pokud je v domě příliš nízká vlhkost, naše tělo trpí. Horní cesty dýchací vysychají, což může vést k zánětům horních a dolních cest dýchacích, například k laryngitidě. Kromě dýchacích cest můžeme trpět také suchou kůží a pokožkou nebo pálením očí.

lazy young woman sitting in bedroom 1 1160x774 1
Foto: Shutterstock.com

Pokud je naopak vlhkost v bytě příliš vysoká, hrozí riziko vzniku plísní. Ty škodí našemu imunitnímu systému a mohou také zhoršit naše dýchání.

Jak snížit vlhkost v bytě

Zvýšená vlhkost v bytě může být způsobena několika faktory. Už jen běžné činnosti, jako je vaření, praní nebo sprchování, mohou zvýšit vlhkost ve vaší domácnosti. Vysoká vlhkost je běžná také ve starých bytech s vlhkými zdmi nebo v nedávno dokončených novostavbách.

Jak tedy odstranit přebytečnou vlhkost z vašeho domova? Zbavit se jí můžete například častým větráním, dobrou izolací, dobře těsnícími okny a dveřmi nebo odpařovači vody.

Jak zvýšit vlhkost v bytě

V zimě bývá problémem suchý vzduch, který může vysušovat sliznice a dráždit je. Škrábe nás v krku, pálí nás oči a máme větší sklony ke svědění a krvácení z nosu. Účinky suchého vzduchu můžeme pozorovat i na naší pokožce, která je suchá. Suchý vzduch navíc bývá obzvláště nepříjemný pro alergiky, astmatiky a lidi s atopickým ekzémem, kteří ho vnímají o to hůře.

Pokud vás trápí suchý vzduch, je vhodné pořídit si kvalitní zvlhčovač vzduchu. Některé již dokáží vzduch nejen zvlhčovat, ale zároveň i čistit. Pravidelně měří vlhkost vzduchu, abyste ho nakonec nezvlhčovali více, než je nutné.

side view woman leaning sofa coughing 1 1160x774 1
Foto: Shutterstock.com

Základem optimální vlhkosti v bytě je vhodné bydlení

Jak jsme se již zmínili o něco výše v předchozích řádcích, nevhodnou vlhkost může často způsobit samotné bydlení, respektive dům či byt. Konstrukce domu/bytu, jeho složení nebo materiály vám mohou pomoci, ale také uškodit. Negativním příkladem mohou být staré domy se špatně izolovanými základy a podlahami. Pokud uvažujete o rekonstrukci bytu nebo jeho části, například koupelny, je třeba zvážit několik věcí.

  • Vlhkost je ovlivněna také teplotou vzduchu nebo teplotou stěn. Pokud tedy zateplujete, počítejte s tím, že zateplení stěn zvýší jejich teplotu, což může mít za následek vyšší vlhkost.
  • Správná volba omítky může také upravit vlhkost ve vašem domě. Vápenné a hliněné omítky jsou obzvláště vhodné pro absorpci vlhkosti a celkovou regulaci vlhkosti.

Další tipy pro optimální vlhkost v bytě

Na závěr jsme pro vás připravili několik dalších tipů, jak udržet v bytě ideální vlhkost. Doufáme, že pro vás budou užitečné.

  • Pokud vás trápí suchý vzduch v bytě, je dobré nekupovat klimatizaci nebo ji používat co nejméně.
  • Při vysoké vlhkosti větrejte alespoň 15 minut denně.
  • Když prší, nevětrejte příliš dlouho, protože větráním za deště se do bytu dostane jen více vlhkosti.
  • Pokud máte v některých místnostech problém s plísněmi, zajistěte pohyb vzduchu a posuňte nábytek o několik centimetrů od stěn, aby lépe proudil.
  • Doufejme, že nyní, když už víte, jak udržet optimální vlhkost vzduchu ve vašem bytě, pro vás suchý nebo dokonce vlhký vzduch nebude takovým problémem.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...