Imunitní systém můžeme ve zkratce definovat jako soubor buněčných mechanismů, který je nezbytný pro naše přežití. Jde o velmi složitý a přizpůsobivý systém, který chrání náš organismus od různých virů, bakterií a infekcí. Můžeme si ho představit jako jakýsi štít, který v podstatě nonstop bojuje pro náš prospěch. Imunitní systém se vyvíjí už od prvních měsíců našeho života, některé studie dokonce uvádějí, že stav imunitního systému dítěte ovlivňuje spoustu faktorů už během těhotenství matky.
Pokud náš imunitní systém funguje přesně tak jak má, je to známka zdravého organismu. Problém nastává ve chvíli, kdy dojde k jeho oslabení. Existuje spoustu faktorů, které negativně ovlivňují imunitní systém. Mezi ten hlavní patří zejména psychická a fyzická únava s nedostatkem spánku. Žijeme ve velmi hektické době, na kterou není náš organismus adaptován. Mnoho z nás za den nenaspí ani 7 hodin, jsme v neustálém chronickém stresu a úkoly se na sebe jen kumulují. Vzpomeňte si, co předcházelo Vašemu poslednímu nachlazení či jiné viróze. Myslím si, že každý z vás si jistě vybaví období, kdy měl v práci spoustu povinností, doma se také nezastavil a místo spánku raději vypil pár káv navíc, aby toho stihl co nejvíce. K zajištění správného chodu imunitního systému musíme zkrátka zvolnit a dopřát tělu odpočinek, jaký si zaslouží.
Mezi další negativní vlivy patří samozřejmě nedostatek vitamínů a minerálů, které plynou především z nekvalitního stravování, které má na stav imunity samozřejmě obrovský vliv. Dále musíme zmínit alkohol a kouření. Alkohol má špatný vliv nejen na játra, ale také na střevo, což je hlavní orgán imunity. Nadměrné užívání léků má také negativní vliv na stav střeva a obecně střevní mikroflóry. Proto se můžeme setkat s tím, že staří lidé, kteří berou spousty léků a především dlouhodobě, mají s imunitou velké problémy.
Strava na prvním místě
Jak již bylo řečeno, střevo je klíčovým orgánem celého imunitního systému. Je zcela zřejmé, že o svou střevní mikroflóru musíme důkladně pečovat a čím jiným, než právě kvalitní stravou a důležitými vitamíny a minerály. V našich jídelníčcích bychom se měli zaměřovat na přísun převážně probiotických potravin, mezi které patří např. kimchi, kefír, kombucha nebo kvašená zelenina. Omezit bychom naopak měli konzumaci jednoduchých cukrů, které negativně ovlivňují schopnost bílých krvinek ničit škodlivé bakterie. Vyvarovat byste se měli slazeným nápojům, již zmíněnému alkoholu, potravinám z rychlého občerstvení, nekvalitních tuků a obecně průmyslově zpracovaným potravinám.
Zaměřit bychom se měli na příjem kvalitních minerálů, které jsou často v našich organismech deficitní, přitom hladina důležitých minerálů výrazně ovlivňuje funkci imunitního systému. Mezi ty nejdůležitější patří zinek a selen. Mezi hlavní zdroje zinku patří potraviny s vysokým obsahem bílkovin jako je např. hovězí maso či luštěniny. Dále jsou to dýňová semínka, kešu ořechy nebo celozrnné obiloviny. Největším zástupcem selenu jsou pak para ořechy.
TIP: Oříšky jsou skvělým zdrojem kvalitních tuků a v jídle chutnají naprosto božsky. Jídlo ale můžete vylepšit i oříškovými másly. Nejen do kaší, lívanců a omáček můžete přidat třeba oříškové krémy.
Stačí, kdy si každý den dáte dva kusy para ořechů a pokryjete jimi doporučenou denní dávku selenu.
Mezi potraviny, které pozitivně působí na imunitní systém patří bezpochyby medicinální houby jako je např. reishi. Houba reishi, českým názvem lesklokorka lesklá patří mezi produkty tradiční čínské medicíny, kde se využívají její účinky již tisíce let. Odborné studie ukázaly, že medicinální houby umí snížit příliš silnou aktivní reakci imunitního systému, která je častou příčinou při vzniku alergií, astmatu a dalších autoimunitních onemocnění, které jsou v současné době velmi rozšířené.
Zvyšte přísun vitamínů
Bohužel v dnešní době nejsme v situaci, kdyby stačilo přijímat vitamíny v dostatečném množství pouze ze stravy, proto je velmi důležité je suplementovat i nad rámec našeho jídelníčku. Velmi důležitý pro správný chod imunitního systému je vitamin C. Jeho potřeba stoupá především u osob se zvýšenou stresovou zátěží. Je silným antioxidantem a v našem organismu se významně podílí na tvorbě a ochraně tkání, jako jsou např. cévy, kosti nebo kůže. Jeho důležitým zdrojem je samozřejmě také ovoce a zelenina, nicméně tepelnou úpravou se jeho obsah rapidně snižuje. Vzhledem k vyčerpané půdě a konvenčnímu zemědělství jeho množství pouze z potravin zkrátka nestačí.