Vůně ovlivňují naši psychiku, zútulní byt a ještě mohou být krásným interiérovým doplňkem. Máme pro vás přehled všech možných variant bytových vůní a jejich vlastností, několik návodů na vlastní výrobu a užitečné rady, které vám pomohou vůni co nejlépe vybrat.
Osvěžovače vzduchu
Po klasických osvěžovačích vzduchu sahají lidé stále nejčastěji. Seženete je v každém supermarketu a stojí doslova pár korun. Pořídit je můžete ve třech formách.
Osvěžovač vzduchu ve spreji
Sprej je vhodný především na krátkodobé provonění, případně také pohlcení pachů například na WC. Pokud chcete sprejovým osvěžovačem provonět obytnou místnost, místo natlakovaného spreje určeného zejména na toaletu sáhněte po přírodních bytových vůních bez obsahu syntetických látek. Někdy jsou označované také jako interiérové parfémy. Řada levných sprejových osvěžovačů totiž uvolňuje do vzduchu škodlivé látky jako benzen, formaldehyd a další.
Výhodou těchto osvěžovačů je především rychlý účinek a nízká cena. Vydrží ale jen krátce.
Osvěžovač vzduchu ve formě gelu
Vídáme je především na toaletách nebo v koupelnách. Jsou levné, účinné a jejich vůně se uvolňuje nepřetržitě. Nejsou sice příliš estetické, díky malé velikosti je ale snadno schováte. Do obytných místností se příliš nehodí kvůli syntetickému složení a nemožnosti regulovat intenzitu vůně. Na toaletě ale splní svůj účel.
Elektrický osvěžovač vzduchu
Může mít formu strojku do zásuvky nebo volně stojícího osvěžovače na baterky či s kabelem. Pořídíte ho dokonce už za sto korun. U propracovanějších osvěžovačů můžete nastavit, jak často se vůně bude uvolňovat, případně regulovat její intenzitu. Spolehlivě provoní i větší místnost a vůni si můžete užívat nepřetržitě. Výhodou je také většinou vyměnitelná náplň. Složení ale bývá převážně syntetické.
Vonné tyčinky
Intenzivní vůně s nádechem orientu. Pálení vonných tyčinek se k nám dostalo z Asie, kde je buddhisté a hinduisté využívají k zahánění démonů a přivolávání dobrých duchů. Jako aromatické látky se pro jejich výrobu používají sušené bylinky, dřevo či kůra exotických stromů v kombinaci s esenciálními oleji a medem. Vonné tyčinky jsou tak skvělým přírodním způsobem, jak provonět interiér a navodit příjemnou relaxační atmosféru.
Po zapálení byste plamínek měli nechat plápolat po dobu deseti až patnácti sekund a poté zamáváním uhasit. Pak už tyčinka pouze doutná, a to asi jednu hodinu. Samotná vůně vám ale bude dělat radost až čtyři hodiny.
Ve spojení s hezkým stojanem jsou vonné tyčinky příjemným interiérovým doplňkem, který hravě zvládne provonět i větší místnost. Ale pozor, tyčinky používejte pouze ve větraných prostorách.
Vonné svíčky
Nekonečný výběr zajímavých vůní, příjemné tlumené světlo a útulná atmosféra dělají z vonných svíček oblíbenou kulisu dlouhých chladných večerů. A díky zajímavým designům jsou i častým dárkem. Sáhnout můžete po svíčkách parfémovaných, které jemně voní i bez hoření. Na provonění místnosti ale svíčku budete muset zapálit. Vůně vám bude dělat radost ještě krátce po dohoření nebo sfouknutí svíčky.
Pamatujte na to, že knot svíčky by neměl kouřit. Při nedokonalém spalování totiž vznikají aromatické polycyklické uhlovodíky, které jsou bohužel karcinogenní. Nejškodlivější jsou svíčky parafínové, které obsahují zbytky ropných produktů. Dejte proto raději přednost svíčkám z včelího nebo rostlinného vosku, ideálně také s přírodní vůní místo té syntetické. Přečtěte si před nákupem pozorně původ všech složek.
Aromalampy
Většinou keramické nebo kamenné malé lampy s prostorem na čajovou svíčku a horní miskou, kam nalijete trochu vody s esenciálním olejem. Jsou krásným interiérovým doplňkem a díky přírodní vůni a tlumenému světlu navodí příjemnou relaxační atmosféru. Můžete si vybrat z celé řady esenciálních olejů, které mají rozmanité terapeutické účinky. Našimi oblíbenci jsou levandule a eukalyptus.
Cena klasických aromalamp se pohybuje už od 80 Kč a kvalitnější přírodní esenciální olej najdete od 60 Kč. V tomto případě se rozhodně vyplatí si trochu připlatit a nekupovat syntetické náhražky.
Na trhu jsou také elektrické aromalampy, které mají větší zásobník na vodu a olej a umožňují vám nastavit, po jak dlouhou dobu budou vůni uvolňovat.
Katalytické lampy
Ne tolik známým, ale velmi praktickým způsobem provonění bytu je katalytická lampa. První taková lampa sloužila už na konci devatenáctého století k čištění a dezinfekci vzduchu v nemocnicích a lazaretech. Až později jejího autora napadlo přidat do lampy parfém a dát jí designový tvar.
Jak taková lampa funguje? Základem katalytické lampy je kámen z porézní keramiky obohacený molekulami platiny. K tomuto kameni je pomocí bavlněného knotu přiváděna hořlavá náplň. Po zapálení se porézní kámen rozpálí a po uplynutí tří minut hoření se plamen sfoukne a začne katalytická reakce. Náplň při katalytické reakci oxiduje a uvolňuje molekuly, které neutralizují pachy a bakterie. Vzduch tak čistí a díky přidané esenci také provoní.
Výhodou je, že katalytická lampa pachy nepřekrývá, ale rovnou likviduje, a už do půl hodiny provoní i velké prostory. Musíte ale počítat s vyšší pořizovací cenou (asi od 1000 Kč) a nutností kupovat speciální náplň.
Aroma difuzéry
Difuzér může mít dvojí podobu:
Klasický difuzér s tyčinkami
Skleněná nádobka s vonnou esencí, ve které jsou ponořena bambusová či ratanová stébla. Ta vůni nasávají a postupně uvolňují. Difuzéry jsou hezkým interiérovým doplňkem s nádechem orientu a nabízí nespočet vůní. Levnější varianty budou stačit na provonění menší místnosti, dražší zpravidla nabízí déle trvající vůni, která pronikne i do větších prostor a vydrží až šest týdnů.
Elektrický difuzér
Aktuálním hitem jsou elektrické ultrazvukové difuzéry, které vzduch provoní a také zvlhčí, což působí pozitivně na naše dýchací cesty. Difuzéry mají nádobku na vodu, do níž nakapete esenciální olej, a jakmile přístroj zapnete, voda se za pomoci ultrazvuku začne měnit v páru.
Ultrazvuk páru vytváří za studena, nedochází tedy k žádnému spalování. Látky obsažené v esenciálních olejích si tak zachovávají všechny prospěšné vlastnosti. Difuzér navíc provoní místnost o rozloze až čtyřicet metrů čtverečních.
Nabídka materiálů, barev a tvarů je nesmírně rozmanitá, z difuzéru tak můžete udělat bytový doplněk. Některé nabízí také moderní funkce jako LED podsvícení a přehrávání hudby. Jejich pořizovací cena navíc není tak vysoká, jak by se mohlo zdát. Difuzér můžete pořídit už od 400 Kč. Pak už potřebujete pouze váš oblíbený esenciální olej.
Vyrobte si vlastní domácí vůni
Pokud chcete jít čistě přírodní a tradiční cestou, svou vlastní vůni si můžete celkem jednoduše sami vyrobit. Máme pro vás hned několik návodů.
Do víčka od zavařovací sklenice vyřežte otvory. Sklenici naplňte 40 g sody a na ni přidejte asi 10 kapek esenciálního oleje. Až vůně zeslábne, stačí doplnit pár kapek oleje. Sodu měňte jednou za měsíc.
Olejový osvěžovač
Domácí alternativa klasického difuzéru. Potřebujete užší sklenici, špejle, olej bez vůně (například dětský) a esenciální olej. Na 100 ml nosného oleje přidejte 10 kapek vůně, směs nalijte do sklenice a ponořte do ní špejle. Délku špejlí upravte tak, aby asi polovina vyčnívala z nádoby.
Gelový osvěžovač
Budete potřebovat zavařovací sklenici, sáček želatiny bez příchuti, sůl, esenciální olej, případně barvivo a něco na ozdobení (například mušličky). Želatinu připravte podle návodu, přidejte do ní lžíci soli a nechte chladnout. Do sklenice dejte patnáct kapek esenciálního oleje, asi pět kapek barviva (nemusí být), zalijte mírně zchladlou želatinou a promíchejte. Až želatina ztuhne na konzistenci medu, přidejte ozdoby a naposledy promíchejte. Sklenici nechte otevřenou, nebo ji překryjte propustnou látkou.
TIP: Co dělat pro čerstvější vzduch u vás doma? Začtěte se do našeho článku.
Jak vybrat tu správnou vůni
Výběr vůně je především o vaší vlastní preferenci. Pokud si ale nejste jistí, máme pro vás tři tipy, které vám pomohou vybrat tu správnou vůni pro daný interiér i příležitost:
- Lehčí vůně pocitově zvětší prostor, zatímco těžší jej zmenší a zútulní.
- Esenciální oleje fungují jako aromaterapie a mají na naši psychiku značný vliv. Pomohou vám se uvolnit, nebo naopak třeba soustředit při práci. Vybírejte je proto nejen podle vůně, ale i účinků.
- Skvělým vodítkem pro výběr vůně jsou také roční období. Na jaře sáhněte po svěží vůni květin a čerstvých bylinek, v létě po ovoci, vůni moře nebo lesa, na podzim se bude hodit dřevitá nebo kořeněná vůně a v zimě navodíte skvělou atmosféru vůněmi koření, vzácných dřev, jehličí, kadidla, sladkého cukroví, vanilky a hřejivého ovoce.