Oživte prostor tapetami

Barvou letošního roku je fialová. Pokud nechcete hned přemalovávat stěny, oživte je tapetou. Ta nemusí být hned po celé zdi. Elegantní pruh na stěně ji nejen oživí, ale dodá jí i jiný rozměr.

Posters Fototapeta, Tapeta Les, dřevo, stromy, (211 x 90 cm)
Posters Fototapeta, Tapeta Les, dřevo, stromy, (211 x 90 cm)

Než začnete s práci je důležité si podklad připravit. Důkladné očištění od nečistot je pravidlem číslo jedna. Zbavení stěny všech zbytků původních tapet a zahlazení děr nebo prasklin je druhým krokem. Tapetu si nastříhejte vždy s přesahem 10 cm. U vzorovaných tapet dbejte na návaznost prvků jak na šířku, tak i na výšku.

Samotné tapetování začínejte vždy od rohu místnosti. První pruh srovnejte vodováhou do roviny. Tapetovacím kartáčem přitlačte tapetu ke stěně. Začněte od středu a pokračujte ke stranám. Vše uhlaďte a vyřežte vzduchové bubliny. U vliesových tapet použijte gumový váleček. Přebytečné části ořežte a zbytek lepidla setřete.

Tapety se vyrábějí z mnoha materiálu. Ten určuje jejich použití. Pojďme se na to podívat.

Vliesové tapety

Díky své impregnované vrstvě se používají ve vlhkém prostředí. Vrstva nijak nebrání propustnosti vodních par i vzduchu. Jejich výhodou je, že se lepidlo dá nanášet jak na tapetu, tak na stěnu.

Tapeta barevné kovy (150x105 cm) - Murando DeLuxe
Tapeta barevné kovy (150×105 cm) – Murando DeLuxe

Textilní tapety

Tyto tapety jsou známy už hodně dlouho. Jde o nejstarší druh nástěnné dekorace. Vznikají spojením nití na vliesovém nosiči nebo papíře. V luxusních a stylových prostorách můžete narazit na velurové tapety. Jsou velmi náročné na zpracování. Jednodušeji vznikají z plstí, nití, lýka, nebo přírodních i syntetických vláken.

Kovové tapety

Tapety z tenkého hliníkového plechu nakašírovaného na těžkém nosném papíru nebo vliesu jsou další méně známou a luxusní variantou tapet. Vyrábějí se v barvách měděné, zlaté či stříbrné.

Z přírodních materiálů

Korek, tráva, bambus nebo listy. Poslední dobou velmi vyhledávané tapety vnesou do interiéru krásu a kus přírody.

Samolepící tapeta imitace přírodního materiálu - Cihly šíře 45cm, balení 15m
Samolepící tapeta imitace přírodního materiálu – Cihly šíře 45cm, balení 15m

Přetíratelné tapety

Jedná se o typ tapety, na kterou se v konečné úpravě aplikují barevné nátěry. Daný vzor, kterým nejčastěji bývají opakující se geometrické tvary nebo květiny, tak vystoupí na povrch. Vyrábějí se z papíru, vliesu, plastů, textilii nebo skelného vlákna.

Fototapety

Nabízejí neomezený výběr vzorů. Motivy jsou buď fotografické, nebo tvořené malbou. Díky nim dnes můžete mít v obývacím pokoji kus lesa, nebo v kuchyni podmořský svět.

Tip: Nechte se inspirovat fototapetami do ložnice zde

Vinylové tapety

Mají dobrou krycí schopnost. Proto se skvělé hodí na nerovné a popraskané stěny. Dají se použít na všechny typy zdí včetně sádrokartonu nebo umakartu. Ani WC a koupelna tak nemusí přijít o tapety. S vinylovými tapetami oživíte i tyto místnosti.

Papírové tapety

Jde o ražený a mačkaná papír. Jejich kvalita se hodnotí podle hmotnosti. Někdy se můžete setkat s označením duplex. To jsou tapety, které mají dvouvrstvé ražení.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...