Pár tipů na to, jak si v létě zchladit byt

Potíte se i když nic neděláte a ve vašem bytě začíná být jako v sauně? Ano správně, léto je tady a výrazně se hlásí o slovo. Horko, že se skoro nedá dýchat a v noci spát. Dovolte nám obeznámit vás s jednoduchými a levnými triky, díky kterým budete v létě ve vašem domově klidněji přežívat. 

sh e1561555271661

Zatemněte si pokoj a mějte slunce jen v duši

Tmavé stínící závěsy nebo rolety zabrání průniku slunečních paprsků do pokoje a tím i neustálému zvyšování teploty v něm. Slunce nebude moci ohřívat parapet ani další předměty v pokoji a díky tomu budete mít uvnitř nižší teplotu než venku. Letní žár bude mezitím spalovat venkovní svět za vašimi okny a vy si budete hovět v příjemné pokojové teplotě. 

Pro docílení většího chladu můžete závěsy ještě namočit do ledové vody. Bude se z nich odpařovat voda, která bude zároveň i ochlazovat a zvhlčovat vzduch v místnosti. V případě, že nemáte závěs, postačí i obyčejné prostěradlo nebo můžete samozřejmě namočit i záclony. Efekt nebude tak výrazný, ale určitě to pomůže.

zá e1561555377208

Vítr v pokoji

Větráním přes den v letním období málokdy docílíte snížení teploty v interiéru. Existuje ale jednoduchý a dostupný způsob pro všechny, jak zařídit rozhýbání vzduchu v pokoji. Ventilátor vzduch rozproudí a k tomu ho i mírně ochladí. Jedná se vlastně o levnější verzi klimatizace, ze které máte menší pravděpodobnost, že onemocníte. Navíc se dá pořídit ve stolní, stojanové nebo stropní variantě, takže si můžete najít takový, který bude vyhovovat prostoru ve vašem interiéru. Nejefektivnější je stropní ventilátor, protože díky umístění ovívá vzduchem celý pokoj. Pro větší chladivý efekt sloupového nebo stojanového ventilátoru přes ně můžete přehodit bavlněnou látku namočenou v ledové vodě. 

V noci ale větrák můžete s klidem vypnout a otevřete okna. Celodenní vzduch ve vnitřních prostorách konečně vyměníte za chladný noční vánek a větrat můžete až do rána. Věděli jste, že nejchladněji bývá při východu slunce?

fan e1561555551988

Do mražáku můžete schovat i něco jiného než jídlo

Zapomeňte na peřiny, plyšové polštáře nebo flaušové povlečení. To můžete po jaře schovat a vytáhnout znovu až na podzim, protože v létě vám přinesou víc škody než užitku. Na letní horko vyzrajete s chladivými materiály jako je satén, bavlna nebo hedvábí. Na přikrytí vám bude stačit jen prázdné povlečení, lehoučká deka nebo nic.

photo 1526880792616 4217886b9dc2 e1561555936571

V případech extrémního horka můžete povlečení nebo prostěradlo dát na hodinu, předtím než půjdete spát, do mrazáku a uvidíte, že se vám bude krásně usínat. A pokud je vám i toto málo, přidejte do mrazáku nebo do ledničky i své pyžamo, které by mělo být taktéž z chladivého materiálu (satén, mikrovlákno…).

V létě vás zachrání správný potah na matraci

Trocha přírody pomůže

Varianta potahu s touto zázračnou rostlinkou působí antibakteriálně a zabraňuje tak vzniku virů, bakterií a plísní. Díky přirozenému aroma aloe vera je matrace stále svěží a nedochází v ní k hromadění tělesného pachu, což může být v létě kvůli nadměrnému pocení problém. Potah je navíc velmi dobře prodyšný a je vhodný i pro alergiky a astmatiky,

Stříbrem nejen na vlkodlaky

Některé potahy na matrace obsahují stříbrná vlákna, která díky svému antimikrobálnímu účinku potlačuje tvorbu škodlivých bakterií a roztočů až o 90 %. Nevzniká tedy žádný nepříjemný zápach. Stejně jako potah na matraci s aloe vera se hodí pro alergiky a astmatiky.

Jedinečný chladivý tencel

Tato speciální tkanina je vyrobena z celulózového vlákna a přirozeně chladí. Stejně jako další zmíněné potahy dokáže eliminovat vznik bakterií a k tomu ještě odvádí přebytečné teplo a absorbuje vlhkost až o 50 % více než bavlna. V zimě naopak teplo zadržuje a příjemně hřeje.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...