Pečujte o své boty s láskou

Běžně pečujeme o domácnost, vztahy, rodinu. O dům a o auto. Ale věnujete dostatek péče také svému šatníku? Tedy botníku? Právě boty jsou obvykle pečlivě vybíranou součástí garderóby, ne vždy však mají dostatek péče. Boty si ji ale zaslouží. A to na té nejlepší úrovni. Zjistěte, jak správně pečovat o boty a prodlužte tak jejich životnost!

První kontakt s novou botou

Výběr obuvi je zásadní a náročná věc. Univerzální návod jak vybrat správnou obuv, bohužel neexistuje. A tak se může stát, že i přesto, že jste si boty několikrát zkusili a v obchodě se v nich pěkně prošli, doma zkrátka nesedí. Ještě častěji se s nepadnoucími kousky setkáte, pokud nakupujete online. Musíte ale každou nepadnoucí botu vracet? Nemusíte!

photo 1531310197839 ccf54634509e

Menší boty snadno roztáhnete

U menších velikostí není nic snazšího než boty roztáhnout. Vydržte v nich chvíli v tlustší ponožce, zkuste si stoupnout na špičky a různě chodidly hýbejte. Těžší kalibr je potom fénování – teplo roztažení pomáhá, ale musíte dát pozor, aby se některé části boty nerozlepily. U lepených bot se tedy fénování raději vyhněte. Nápomocná může být i vlhkost. Projděte se v botách ve vlhkých ponožkách nebo je vycpěte navlhčenými novinami.

Větší kousky vylepší vložky

Větší boty se zdají jako neřešitelný problém a s nazouváky vám neporadíme ani my. Ale s uzavřenou obuví se toho dá vymyslet spousta. Zaručeně pomohou vhodné vložky do bot. Navíc jsou i zdraví prospěšné, mohou podporovat nožní klenbu a zabraňovat nepříjemným otlakům. U bot, které jsou vám velké třeba i o číslo, pomohou zapatěnky – patní vložky, které přidají až jeden centimetr. Pohodlí je s nimi zaručeno.

Uskladnění a pravidelné opečovávání je základ

Boty si nemusíte leštit denně, zároveň byste ale péči neměli zanedbávat. Základem je mít pro ně doma v předsíni nějaké místo. Správně uskladněné boty, o které nezakopne každý člen domácnosti, vydrží déle než ty, které se někde povalují. Pořiďte si proto dostatečně velký botník, stojan, nebo zkuste alternativu a vyrobte si botník ze zajímavého materiálu.

Uskladnění ale není vše. Mnohem důležitější je věnovat botám týdně, nebo ještě lépe denně, pár minut. Aby boty vydržely, je vhodné je střídat a vždy nosit odpovídající typ obuvi k aktivitě, kterou v nich děláte.

Boty po použití osušte, otřete, zbavte nečistot. Pokud je potřeba, pořiďte si napínáky, aby si lodičky nebo polobotky zachovaly původní tvar. A vždycky si obouvejte boty lžící! Polámané paty jsou ten největší zločin proti botám, kterého se můžete dopustit.

jez timms mLr4 8ioypQ unsplash

Kožené boty díky správné péči vydrží léta

Kožené boty jsou nepostradatelnou součástí každého botníku – dámského i pánského. Ne vždy se jim však dostává péče, kterou potřebují. Obvykle v obchodě každý odbyde prodavačku, která nabízí impregnaci. Příště to nedělejte! Právě impregnování kožených bot je nezbytnost. Hlavně před první vycházkou. Boty impregnujte, když jsou dokonale suché, čas od času jim dopřejte i voskování, leštění a šampónování – dle potřeby.

Kůže je několik typů a vždy se poraďte s tím, kdo vám boty prodává. Pořádné kožené boty jsou investice, která může vydržet léta. S nesprávnými přípravky ale boty zničíte dřív než stihnete říct “napínáky z cedrového dřeva”. Které si musíte také pořídit, protože jedině díky správnému napnutí si udrží svůj dokonalý tvar.

Semišky vyžadují nadstandard

Semišové boty jsou jen do suchého počasí. Omyl! Semišové boty mohou vypadat perfektně i v bouřce! Správná impregnace dokáže odpudit ledacos a semišky si ji skutečně zaslouží. Často. Preventivní impregnování vás zbaví stresu z vody a život botám určitě prodlouží. 

Stejně jako čištění. Tomu se nevyhýbejte. Na sucho vyčistíte boty gumovým nebo mosazným kartáčkem a po pár vteřinách máte hotovo. S časově náročnější mokrou variantou vám pomůže čistící pěna nebo šampon. Na závěr to po uschnutí zase celé naimpregnujte a můžete zase dělat parádu.

m pf8JQcopT8o unsplash

O boty se vám postará i pračka

Každý někdy držel v ruce tenisku tak zapráskanou, že měl pocit, že jí nepomůže ani zásah shůry. Ale pomůže. Pomůže jí pračka. Textilní tenisky, plátěné boty, kvalitní kousky, které jsou dostatečně lepené, mohou do pračky i několikrát ročně. Kůže, semiš, eko-kůže nebo syntetika – nikdy!

Lákavé je také hodit boty do sušičky a za hodinku v nich někam vyrazit. To je možnost, pokud máte ozkoušeno, jak odolné vaše boty jsou. Věřte ale, že byste mohli ze sušičky vytáhnout zohýbané monstrum, které vaše boty nebude připomínat ani zdaleka. Tak mějte na paměti, že pečlivá péče o boty se vyplatí a že díky ní můžete dělat parádu v jednom modelu léta!

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...