Podle čeho vybírat krbová kamna?

Přemýšlíte nad pořízením krbových kamen? Jejich výběr bohužel není až tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Rozhodně se vyplatí nákup neuspěchat, protože důležitou roli nehraje pouze cena, ale také jejich funkce – tedy schopnost stát se zdrojem příjemného tepla. Kvalitní kusy se mohou pochlubit kvalitní konstrukcí topeniště a do detailu promyšlenou spalovací komorou. Výsledkem je až 80% účinnost!

Obývací pokoj s krbovými kamny
Obývací pokoj s krbovými kamny

Krbová kamna a jejich výkon

Rozhodující při výběru krbových kamen jsou rozměry komína, konkrétně jeho výška a průměr. Od těchto rozměrů se následně odvíjí maximální možný výkon kamen, protože vzduch je nutné komínem odvádět. Výkon vybírejte na základě toho, zda-li se stanou kamna hlavním zdrojem tepla, jak velké prostory mají vytápět a v jakém stavu je vaše nemovitost. Je zcela pochopitelné, že pro vytápění celé chaty se dřevěnými okny budete potřebovat kamna s větším výkonem, než kdybyste vybírali kamna pro obývací pokoj v nově postaveném rodinném domě.

TIP: Chcete-li si pořídit krbová kamna a hledáte krbaře a kamnaře ve vašem okolí, mrkněte třeba sem.

INVICTA MIX antracit litinová krbová kamna
INVICTA MIX antracit litinová krbová kamna

Příliš nízký výkon kamen vás bude nutit více topit a tím pádem více zatěžovat materiál samotných kamen. Jejich životnost bude nižší. U kamen s vyšším výkonem vám pro vytopení bude stačit méně paliva. Nevyplatí se však ani příliš silná kamna, protože u nich může v případě topení menším množstvím paliva docházet k nežádoucímu usazování nečistot.

Jak často chcete topit?

Dalším ze zásadních bodů výběru je odpověď na otázku, jak často chcete v krbových kamnech topit. Krbová kamna s dvojitým plechovým pláštěm jsou vhodné pro nepravidelné vytápění. V oblibě je tak mají především zákazníci, kteří si čas od času potřebují na chatě vyrobit rychle a efektivně teplo. Dokonce i promrzlé prostory lze díky plechovým kamnům proměnit v útulné útočiště během krátké chvilky. Jednoplášťová krbová kamna z jiného materiálu vyjdou levněji a jsou ideální pro prostory, kde topíte často. Pro vysoký výkon se hodí kamna peletová.

ROMOTOP RIANO 01 plech krbová kamna
ROMOTOP RIANO 01 plech krbová kamna

Kam patří krbová kamna?

Ze zcela pochopitelných důvodů nepatří krbová kamna na dřevěnou podlahu a do blízkosti věcí, kterým nevyhovují výkyvy teplot. Jedná se především o elektroniku, obrazy, sklo a podobně. Kamna patří nejlépe na nehořlavou podložku. Správným řešením je dlažba či izolační podložka z plechu, která by měla o desítky centimetrů přesahovat půdorys kamen ve všech směrech. Do zdi za krbovými kamny rozhodně nepatří vedení plynu, elektřiny či vody. Nevíte-li si s umístěním rady, bude vám pomocníkem návod od výrobce. V něm najdete bezpečné vzdálenosti. Standardně se pohybují kolem 50 cm z boku a 80 až 100 cm z přední strany kamen.

Kamna s nádherným designe

Na trhu je k dostání mnoho typů krbových kamen v různých designech. Není tak problém vybrat si kamna moderní, zámecká či ve venkovském stylu. Vše záleží pouze na tom, kde budou umístěna a jaký je váš vkus. Krbová kamna by se vám určitě měla líbit, protože se stanou dominantou místnosti a pohledem na ně budete trávit mnoho času.

INVICTA OKINO antracit litinová krbová kamna
INVICTA OKINO antracit litinová krbová kamna

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...