Podpořte kreativitu dětí vhodným místem pro tvoření

Děti jsou od přírody tvořivé, neustále musí něco dělat. Tu staví hrad z písku, tu malují rodinu na výletě, tu modelují z plastelíny. I když je to pro ně přirozené, najdou se i děti, které to až tolik neláká. Důvodů může být několik, jedním z nich je i prostředí, které je k tomu zrovna nemotivuje. To se ale dá snadno napravit. Jak na to?

Tvoření a kreativita jsou součástí našich životů

I když si možná říkáme, že kreativní a tvořiví jsou leda tak umělci, není to tak docela pravda. Tvořivost je běžnou součástí našich životů, a to už od mala. Právě děti mají největší dar tvořit a být kreativní. Nejsou svázané žádnými pravidly, nechávají prostě pracovat svoji fantazii, vymýšlí si, tvoří.

Jak podpořit dětskou tvořivost?

Na rozvoj dětské fantazie není unikátní návod, každé dítě je osobnost. Jedno baví malování, jiné modelování, další zase rádo staví. Přesto vám můžeme dát pár rad, jak rozvíjet dětskou tvořivost.

Začněte už od mala

Dětskou tvořivost je třeba rozvíjet už od malička. Není nám dána do vínku, musíme si ji pěstovat a posouvat její hranice zase o kousek dál.

Buďte dítěti inspirací

Děti se učí napodobováním nás dospělých, platí to i v tomto případě. Není nic lepšího, než když začnete sami něco vyrábět, malovat, tvořit. Děti se rády přidají. Co takhle vymodelovat si malou domácí zoo nebo vyrobit domeček pro panenky? Klidně z papíru.

Víte, že společné tvoření taky posílí váš vzájemný vztah? Potrénují trpělivost, získají schopnost naslouchat, zkusí si pracovat v týmu. To všechno se jim bude hodit.

shutterstock 324288134
Foto: Shutterstock.com

Dopřejte dětem volnost

Děti nepotřebují zaplnit každou minutu nějakou činností. I když možná máte opačný pocit a chcete je zabavit, dopřejte jim volnost, nechte je se chvíli nudit. Naučí se plánovat čas a zjistí, co je opravdu baví.

Podporujte je

Ať už vaše dítě rádo kreslí, modeluje nebo jen staví, podporujte ho, povzbuzujte a za každou snahu taky pochvalte. Děti potřebují pochválit a vědět, že jdou tím správným směrem.

Radujte se z chyb

Co na tom, že kůň vypadá spíš jako pes. Co na tom, že sluníčko není kulaté, ale šišaté. Co na tom, že se nepodařilo nakreslit motýla. Chybami se člověk učí, příště to bude lepší. Radujte se i z chyb.

Pomáhejte jim

Když si dítko nebude s něčím vědět rady, poraďte mu, naveďte ho, aby došlo k vytouženému cíli. I když je jinak samostatné, někdy to prostě bez pomoci nejde. 

Najděte vhodný koutek na tvoření

Mnozí rodiče se svým dětem snaží zařídit ten nejkrásnější pokojíček, o jakém se jim v dětství ani nesnilo. Mnohdy si ale neuvědomují, že je to naprosto zbytečné. V jednoduchosti je krása a platí to i v tomto případě. Mnohem lepší je zaměřit se na vybavení pokojíku, které děti posune zase o něco dál a dá jim ten nejlepší start do života.

shutterstock 431981110
Foto: Shutterstock.com

Prostor na tvoření nemusí být žádná velká místnost, postačí i menší koutek, kde se dítě bude moci realizovat, být samo sebou. Může tam být krabice se stavebnicemi, paleta barev, krabice s pastelkami, krepovým papírem, barevnými čtvrtkami, staré látky, ze kterých lze vykouzlit originální modely. Co dalšího tam nesmí chybět?

  • Rozhodně pracovní stůl, na kterém děti mohou nejen tvořit a později psát třeba domácí úkoly, ale taky si na něj mohou odložit rozpracovaný projekt. Asi nejlepší je rostoucí stůl s naklápěcí deskou, který se přizpůsobí aktuálním dětským potřebám.
  • U stolu má svoje místo i kvalitní ergonomická dětská židle, která podpoří správný vývoj. Co si budeme povídat, doba se mění, a zatímco my jsme celé odpoledne často strávili jako malí venku, dnes děti převážně sedí.
  • Děti jistě ocení i tabuli, na kterou mohou kreslit křídami. Že na ní nemáte místo? A co potřít dveře nebo kousek stěny barvou na tabuli?
  • Skvělý je i stojan s rolí papíru, na kterou se vejde řada obrázků.
  • Důležité jsou i úložné prostory. Kam taky schovat vodovky, pastelky, štětce, plastelínu, papír a další věci na tvoření?
  • Pro chvíle odpočinku a přemýšlení, co budete tvořit, se hodí pohodlný barevný sedací vak.

Víte, že koutek na tvoření by mělo být místo, kde děti klidně mohou nadělat nějaký nepořádek a mohou si tam i zašpinit ruce? Vy se za to na ně nezlobte, i to k tvoření přece patří. 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...