Podrobný návod na výrobu draka

Výroba draků je zábavná činnost pro děti i dospělé, při které můžete naplno využít svou kreativitu. Nejlepší na tom je, že zábava nekončí samotnou výrobou draka, ale pokračuje i při jeho pouštění v přírodě. Přečtěte si náš návod, jak si vyrobit draka, a užijte si s dětmi zábavu o podzimních víkendech.

shutterstock 570119506

Jak si můžete doma vyrobit draka?

Draka si nemusíte kupovat v obchodě. Mnohem zábavnější je vyrobit si ho doma s dětmi. Tato metoda je ještě šetrnější k životnímu prostředí, protože umožňuje použít materiály, jako jsou plastové sáčky nebo nepoužité látky. Kromě toho je výroba a pouštění draka jednou z nejoblíbenějších aktivit dětí.

shutterstock 1131364754

Na výrobu draka budete potřebovat:

·       plastový sáček, pytel na odpadky, papír nebo tenkou látku,

·       2 tenké dřevěné tyče (o rozměrech 50 cm a 60 cm),

·       provázek,

·       krepový papír,

·       lepidlo,

·       lepicí páska,

·       pravítko,

·       Nůžky,

·       tmavou fixu

·       barevné fixy, barevný papír a samolepky.

shutterstock 673873708

Krok 1: Začínáme vyrábět konstrukci

Připravte si 2 tenké dřevěné tyčky, které spojíte dohromady a vytvoříte písmeno T. Vezměte 50 cm dlouhou tyčku a položte ji přes druhou, 60 cm dlouhou tyčku tak, aby společně vytvořily písmeno T. Tyto dvě tyče budou tvořit základní konstrukci draka.

Poznámka: pokud chcete, aby byl drak větší, použijte delší tyčky. Je však důležité, aby vodorovná tyč byla alespoň o 10 cm kratší než svislá tyč.

Krok 2: Spojení tyček

Dvě tyčky k sobě připevněte pomocí provázku a lepidla. Provázek 1-2 krát omotejte kolem tyček v místě jejich spojení. Pak na provázku udělejte malý uzel a přebytečný provázek odstřihněte nůžkami.

Pokud chcete spoj ještě více zpevnit, nakapejte mezi obě tyčky trochu lepidla. Pak je k sobě přitiskněte, aby lepidlo ulpělo na obou tyčkách. Při spojování tyček dbejte na to, aby svíraly pravý úhel.

shutterstock 1308354859

Krok 3: Příprava zařezů

Na konci každé dřevěné tyčky udělejte vodorovné zářezy. Nůžkami udělejte na obou koncích po jednom zářezu. Zářezy by měly být dostatečně hluboké, aby se do nich vešel provázek, kterým bude list připevněn. Pokud používáte velmi tenké tyčky a tenký provázek, můžete na koncích tyček udělat dírky.

Krok 4: Omotávání provázku kolem dřevěné konstrukce

Omotejte provázek kolem celé konstrukce. Začněte omotáním provázku kolem horního zářezu na rámu a poté jej protáhněte zářezem na levém konci rámu. Poté přetáhněte provázek do zářezu na spodním konci rámu a pokračujte k pravému konci rámu. Omotejte provázek 1-2 krát kolem každého konce.

Nakonec 1-2 krát omotejte provázek kolem horní části rámu a přebytečný provázek odstřihněte nůžkami.

Poznámka: provázek by neměl být příliš napnutý, aby se tyčky neohýbaly. Provázek slouží k vytvoření pevné konstrukce draka, takže by neměl být příliš volný.

shutterstock 1719035365

Krok 5: Výroba plachty

Jako plachtu použijte velký plastový pytel, papír nebo pevnou látku o šířce nejméně 70 cm. Záleží jen na vás, z jakého materiálu draka vyrobíte. Pokud například zvolíte velký bílý pytel na odpadky, můžete ho později s dětmi snadno vyzdobit.

Zvláště důležité je zvolit pevný materiál, který se při pouštění draka neroztrhne.

Krok 6: Náčrt návrhu

Materiál, který jsme si vybrali na draka, rozložíme na podlahu nebo na stůl a do středu draka umístíme konstrukci, kterou jsme vyrobili z dřevěných tyček.

Pomocí fixy a pravítka obkreslete konstrukci draka. Umístěte pravítko na horní část konstrukce tak, aby se druhý konec pravítka dotýkal konce tyče na pravé straně rámu. Pomocí pravítka nakreslete úhlopříčnou čáru od horního konce ke konci tyče na pravé straně.

Tento postup opakujte na všech koncích a obkreslete celého draka. Po dokončení bychom měli mít na materiálu kosočtverec s rámečkem umístěným uprostřed kosočtverce.

shutterstock 2105850983

Krok 7: Vystřižení draka

Kosočtverec začněte vystřihovat 5 cm od okraje obrysu. Vystřižený kosočtverec bude proto na každé straně o 5 cm širší než obrysová konstrukce. Tento prostor využijeme k přilepení materiálu ke konstrukci.

Pomocí nůžek vystřihněte kosočtverec, abyste vytvořili pěknou plachtu ve tvaru kosočtverce, kterou lze snadno připevnit k dřevěnému rámu.

Krok 8: Přilepení materiálu

Na konstrukci naneste tenký proužek lepidla a přitiskněte okraj plachty k rámu, abyste se ujistili, že plachta ke konstrukci řádně přilne. Připevnění můžeme následně připevnit i lepící páskou.

Po nalepení nechte lepidlo zaschnout a zkontrolujte, zda plachta pevně sedí na konstrukci.

shutterstock 483507484

Krok 9: Připevnění provázku pro spouštění

Vezměte si provázek dlouhý alespoň 4 metry. Nůžkami udělejte malý otvor nad místem, kde se stýkají 2 tenké dřevěné tyčinky. Udělejte dostatečně velký otvor, aby se do něj vešel provázek.

Jeden konec šňůrky protáhněte otvorem a pevně ji ovažte kolem kříže. Doporučujeme použít delší provázek, aby drak mohl létat výše nad zemí.

Krok 10: Vytvoření ocasu

Ke spodnímu konci rámu připevněte provázek dlouhý přibližně 1 m, který tvoří ocas draka. Nyní přichází ta nejkreativnější a nejzábavnější část pro děti – zdobení draka.  A na ozdobení ocasu použijeme krepový papír různých barev. Z krepového papíru vyrobíme mašle a přivážeme je na provázek.

shutterstock 1993277204

Krok 11: Zdobení draka s dětmi

Draak ozdobte fixami nebo použijte krepový papír, který vám zbyl. Společně s dětmi popusťte uzdu své kreativitě, popusťte uzdu fantazii a napište na draka nejen názvy jejich oblíbených pohádek, ale také nakreslete jejich oblíbené postavy. Zkuste použít různé vzory, pruhy a tečky.

Ze zbývajícího krepového papíru můžete vystřihnout trojúhelníky a kolečka, která s dětmi nalepíte na draka. V tuto chvíli je drak připraven a můžete se začít bavit s dětmi při létání.

Krok 12: Pouštění draka

Nejlepší místo pro pouštění draka je v blízkosti vodní plochy, například jezera. Vane tam totiž dobrý vítr, který draka nadnáší Draka můžete také pouštět také na kopci. Je důležité, aby se ve zvoleném místě nenacházelo elektrické vedení ani stromy.

Po výběru vhodného místa můžete začít pouštět draka. Pevně uchopte šňůru a začněte běhat ve směru větru. Za běhu draka uvolněte a pomocí provázku ho udržujte ve vzduchu.

shutterstock 1826999660

Užitečné tipy na závěr

Pokud váš drak nechce létat a neustále padá k zemi, nemusí to být chyba konstrukce. Důvodem může být také nedostatečný vítr. Nevzdávejte to a dejte svému drakovi druhou šanci. Vezměte ho ven za příznivějších podmínek nebo ho vyzkoušejte na jiném, vhodnějším místě.

Může se stát, že se váš drak začne během letu kroutit. V takovém případě zkuste na ocas přivázat těžší látkové stuhy nebo přidat korálky. Větší hmotnost by měla udržet draka při letu ve vzpřímené poloze.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...