Čištění mikrovlnné trouby nemusíte zbytečně odkládat. V mikrovlnné troubě by se totiž mohly objevit odolné skvrny, které se obtížně odstraňují. I těchto skvrn se však můžete účinně zbavit. Poradíme vám, jak mikrovlnnou troubu vyčistit, jaké čisticí prostředky použít a jak se zbavit nepříjemných pachů z mikrovlnné trouby.
Jak vyčistit mikrovlnnou troubu napařováním?
Prvním a nejjednodušším způsob čištění mikrovlnné trouby je pomocí napařování. Jednoduše vložte misku s roztokem do mikrovlnné trouby, která začne vytvářet páru a uvolní nečistoty, aby se snadněji čistily.
Budete na to potřebovat:
- misku,
- 1 hrnek vody,
- 2 až 3 plátky citrónu,
- ocet,
- jedlá soda (volitelné),
- dřevěnou špejli,
- vodu s jarem,
- houbičku,
- hadříky.
Příprava roztoku
Nachystejte si skleněnou nebo porcelánovou mísu vhodnou pro umístění do mikrovlnné trouby. Do mísy nalijte 1 šálek vody a přidejte 2 až 3 plátky citronu nebo 1 lžíci octa. Pokud je mikrovlnná trouba velmi znečištěná, můžete přidat více octa nebo citronu.
Odstranění zápachu
Pokud mikrovlnná trouba zapáchá, přidejte do roztoku 1 lžíci jedlé sody. Jedlá soda je přírodní deodorant, a proto pomáhá bojovat s nepříjemnými pachy. Pokud ji zkombinujete s plátky citrusových plodů, budete mít větší šanci zápach odstranit.
Zabraňte prasknutí misky
Do misky vložte dřevěnou špejli nebo dřevěnou lžíci, aby se tekutina nepřehřála a miska nepraskla.
Použití roztoku na čištění mikrovlnné trouby
Vložte připravený roztok do mikrovlnné trouby a zahřívejte jej 5 minut na nejvyšší stupeň. Potřebujete, aby se voda začala odpařovat a uvolňovala nečistoty z mikrovlnné trouby. Po dokončení ohřevu nechte mikrovlnnou troubu ještě 5 minut zavřenou. Vzniklá pára tak získá více času na uvolnění nečistot.
Vyčistěte otočný talíř
Vyjměte misku s roztokem a otočný talíř z mikrovlnné trouby. Pokud je miska ještě horká, vytáhněte ji pomocí kuchyňských chňapek. Otočný talíř omyjte z obou stran vodou se saponátem. Poté ho osušte a nechte ležet na kuchyňské lince, dokud nevyčistíte vnitřek mikrovlnné trouby.
Náš tip: Pokud je otočný talíř velmi mastný nebo má připálená místa, která se obtížně odstraňují, nechte ho namočený ve dřezu s napuštěném vodou.
Vyčistěte vnitřek mikrovlnné trouby
Vezměte hadřík nebo houbičku a vyčistěte pomocí nich vnitřek mikrovlnné trouby. Namočte houbu do čisticího roztoku se saponátem a setřete případnou mastnotu.
Tip: Pokud jsou dvířka mikrovlnné trouby stále mastná, postříkejte je přípravkem na odstraňování mastnoty.
Odstraňte zbytky
Po důkladném vyčištění vnitřku mikrovlnné trouby otřete povrchy hadříkem namočeným v čisté vodě, abyste odstranili veškeré zbytky. Nakonec mikrovlnnou troubu vyleštěte suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Otřete všechny vnitřní části spotřebiče, dokud nejsou povrchy zcela suché.
Na dno mikrovlnné trouby položte čistý a suchý otočný talíř tak, aby dokonale zapadl do jeho dráhy.
Odstraňování odolných skvrn
Čištění odolných skvrn v mikrovlnné troubě může být v mnoha případech náročné. Jak na to? Vzhledem k tomu, že mikrovlnná trouba slouží k ohřívání potravin určených ke konzumaci, snažte se skvrny nejprve vyčistit přírodními prostředky.
Budete na to potřebovat:
- jedlou sodu,
- vodu,
- hadříky,
- odlakovač na nehty (volitelné),
- vatový odličovací tampón.
Vytvořte si pastu na umývání
Smíchejte jedlou sodu a vodu v takovém poměru, aby vznikla roztíratelná pasta. Vezměte čistý hadřík, namočte ho do pasty a rozetřete na mastná místa. Pastu nechte působit alespoň 5 minut a poté začněte mikrovlnnou troubu čistit.
Tip: Pokud je v mikrovlnné troubě hodně mastnoty a pasta z jedlé sody nefunguje, zvažte čištění mikrovlnné trouby pomocí chemického prostředku.
Použijte odlakovač na nehty
Pokud je vaše mikrovlnná trouba starší, je pravděpodobné, že se na ní objeví žluté skvrny. Víte, jak v takovém případě mikrovlnnou troubu vyčistit? Tyto skvrny lze snadno odstranit odlakovačem na nehty. Namočte vatový tampon do acetonového odlakovače na nehty a potírejte jím žluté skvrny v mikrovlnné troubě, dokud nezmizí.
Po odstranění žlutých skvrn otřete povrchy v mikrovlnné troubě vlhkým hadříkem, abyste odstranili zápach po odlakovači.
Jak vyčistit mikrovlnnou troubu po spálení jídla?
Téměř každý z nás občas spálí jídlo v mikrovlnné troubě. Tato situace může způsobit odolné skvrny a nepříjemné zápachy v mikrovlnné troubě. Zde najdete návod, jak takové skvrny snadno a rychle vyčistit.
Budete na to potřebovat:
- jedlou sodu,
- ocet,
- houbičku,
- hadříky,
- vodu,
- citrón,
- misku.
Čištění skvrn
Pokud se vám jídlo připálilo, použijte k odstranění těchto skvrn jedlou sodu a ocet. Namočte houbičku do octa a posypte ji jedlou sodou. Hrubší stranou houbičky drhněte připálená místa v mikrovlnné troubě, dokud zcela nezmizí.
Po vyčištění skvrn otřete vnitřní stěny mikrovlnné trouby čistým vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky jídla a jedlé sody. Poté mikrovlnnou troubu osušte suchým hadříkem nebo papírovou utěrkou.
Odstranění zápachu
Jak na to? Vyberte si porcelánovou nebo skleněnou misku, kterou můžete bezpečně umístit do mikrovlnné trouby. Do misky s vodou přidejte 1 lžíci citronové šťávy a šálek vody. Přidejte také 1 lžíci octa nebo jedlé sody.
Vložte misku do mikrovlnné trouby a zahřívejte roztok po dobu 5 minut. Po dokončení ohřevu nechte misku s tekutinou 5 minut stát v mikrovlnné troubě.
Zkontrolujte zápach
Nakonec misku vytáhněte a vnitřek mikrovlnné trouby otřete čistým hadříkem nebo papírovou utěrkou. Zkontrolujte, zda mikrovlnná trouba nezapáchá.
Pokud se vám nepodařilo zápach zcela odstranit, budete muset postup zopakovat. Zkuste použít jiné ingredience než při prvním pokusu. Pokud jste použili ocet, nahraďte ho citronem nebo naopak.
Čištění mikrovlnné trouby a leštění jejího vnějšího povrchu
K umytí vnější části mikrovlnné trouby můžete použít také chemické prostředky. Pokud je však vaše mikrovlnná trouba jen mírně znečištěná, můžete se bez nich obejít.
Budete na to potřebovat:
- misku nebo kuchyňský dřez,
- vodu,
- saponát,
- hadříky,
- čistící přípravek (volitelný).
Příprava roztoku
Naplňte mísu nebo kuchyňský dřez teplou vodou a přidejte mycí prostředek. Namočte hadřík do připraveného roztoku a vyždímejte ho.
Vyčistěte povrchy
Jak čistit povrchy? Nejprve odstraňte všechny předměty položené na mikrovlnné troubě, abyste ji mohli vyčistit. K čištění vnějších povrchů mikrovlnné trouby použijte vlhký hadřík. Otřete jím horní část, boky a přední část mikrovlnné trouby. Možná budete muset věnovat větší pozornost přední části mikrovlnné trouby, protože ta je obvykle nejznečištěnější.
Po čištění saponátovou vodou otřete mikrovlnnou troubu čistým vlhkým hadříkem, abyste odstranili zbytky mycího prostředku.
Použijte čisticí prostředek
Pokud je mikrovlnná trouba velmi znečištěná, použijte k jejímu umytí komerční čisticí prostředek. Nejprve otřete celou mikrovlnnou troubu vlhkým hadříkem, abyste odstranili hrubé nečistoty.
Nastříkejte odmašťovací čistící prostředek na nový hadřík a otřete jím všechny povrchy. Nechte čisticí prostředek působit alespoň 5 minut a poté povrchy vydrhněte.
Po vyčištění mikrovlnné trouby odstraňte čisticí prostředek čistým vlhkým hadříkem.
Upozornění: Nestříkejte mycí prostředek přímo do mikrovlnné trouby. Mohla by se dostat do ventilačního systému a poškodit ho.
Leštění
Nakonec vezměte hadřík z mikrovlákna a otřete jím všechny vnější povrchy mikrovlnné trouby do sucha. Pokud jsou na mikrovlnné troubě šmouhy po čištění, použijte čisticí prostředek určený k leštění povrchů.
Bezpečnostní tipy
Tyto bezpečnostní tipy vám pomohou vyhnout se nepříjemným situacím při čištění mikrovlnné trouby.
Odpojte mikrovlnku ze zásuvky
Než začnete mikrovlnnou troubu čistit, vypněte ji a odpojte ze zásuvky. Předejdete tak případným nehodám. Při použití metody čištění pomocí misky s vodu je samozřejmě nutné nechat mikrovlnnou troubu zapnutou. Odpojte ji však ze zásuvky, jakmile dokončíte ohřívání.
Nepoužívejte kovové předměty
Při čištění mikrovlnné trouby nepoužívejte kovové kartáče ani jiné kovové předměty.
Pozor na vodu
Mikrovlnnou troubu čistěte dobře vyždímaným hadříkem. Mikrovlnná trouba je elektrický spotřebič, proto buďte při jejím čištění vodou velmi opatrní. Může dojít k nenapravitelnému poškození.
Vnitřek mikrovlnné trouby nečistěte chemickými prostředky.
K mytí mikrovlnné trouby nepoužívejte silné chemikálie. Zkuste mikrovlnnou troubu nejprve vyčistit pomocí přírodních produktů. Uvědomte si, že do mikrovlnné trouby vkládáte potraviny a nápoje, které se mají ohřát ke konzumaci. Chemické látky z čisticích prostředků by se při ohřevu mohly snadno dostat do potravin.
Tipy pro udržení mikrovlnné trouby v čistotě
Na závěr si přečtěte tipy, jak udržovat mikrovlnnou troubu čistou a jak se vyhnout odolným skvrnám a zápachu.
Ohřívejte potraviny při nižší teplotě
Abyste zabránili vzniku skvrn a nepříjemných pachů po ohřevu jídla v mikrovlnné troubě, ohřívejte jídlo při nižší teplotě. Nastavte kratší dobu ohřevu a místo toho jídlo ohřívejte několikrát.
Používejte víko
Při ohřívání potravin nebo nápojů v mikrovlnné troubě vždy používejte víko. Tím se sníží kontaminace a minimalizuje čas strávený čištěním mikrovlnné trouby.
Pravidelné čištění
Při každém úklidu kuchyně otřete také vnitřní stranu mikrovlnné trouby a dvířka. Abyste se vyhnuli odolným skvrnám, musíte mikrovlnnou troubu pravidelně čistit.