Pokládka zámkové dlažby: Jak postupovat a na co si dát pozor?

Zámková dlažba patří k nejvýhodnějším způsobům dláždění terénu kolem domu. Můžete ji použít k vybudování chodníků, parkovacích míst nebo základů terasy. Navíc v dnešní době najdete různé typy dlažeb, které můžete snadno barevně sladit s fasádou svého domu. Aby vám však dlažba dlouho a bez problémů sloužila, je třeba dbát na kvalitu. A to nejen z hlediska materiálu, ale také z hlediska způsobu jeho pokládky. Jakou metodu zvolit a na které časté chyby si dát pozor?

S pokládkou zámkové dlažby nespěchejte

Zejména u novostaveb se mnoho lidí dopouští zbytečné chyby, když pokládají dlažební kostky před dokončením stavebních a terénních úprav. Proč se tomu vyhnout a nechat dláždění až na úplný konec? Stačí si vzít všechny těžké stroje, které celý den jezdí po zahradě. Pokud jste již položili novou dlažbu, téměř stoprocentně by ji minimálně zašpinili, v horším případě poškrábali a zničili.

Dláždění si proto nechejte na konec. Ideální je položit ji při úpravě zahrady. Možná vás napadnou nové způsoby uspořádání zahrady, které pak můžete přizpůsobit dlažbě. Vše tak do sebe bude pěkně zapadat a vy si budete moci užívat okolí svého domu přesně podle svých představ.

Co budete potřebovat na dlažbu?

Než začnete pokládat dlažbu, důkladně si promyslete postup pokládky. Kde začnete a kde skončíte? Proces plánování neuspěchejte. Jak se říká, dvakrát měř a jednou řež. Pokud dlažbu jednou položíte a pak zjistíte, že vám nevyhovuje, může být poměrně složité ji odstranit a vrátit terén do původního stavu.

K pokládce zámkové dlažby budete potřebovat několik základních nástrojů. Nezbytností je dostatečně dlouhý metr. Pak se obejdete bez kamenné drti nebo vápenného štěrku a písku. Rozhrňte ji na zahradu a rozvezte ji pomocí trakaře. Okraje dlažebních kostek by měly být zpevněny kamennými obrubníky, které seženete v obchodech se stavebninami. Nezbytným nářadím je také lopata, smeták a vibrační deska. A nezapomeňte chránit své zdraví – kupte si kvalitní pracovní rukavice.

pokes fun at 1164459 640 560x373 1

Jak položit zámkovou dlažbu?

Prvním krokem při pokládce zámkové dlažby je vykopání díry hluboké přibližně 30 cm v místě, kde bude dlažba položena. Pečlivě vyměřte a označte místo výkopu. Menší výkopy lze provést svépomocí, ale pokud chcete položit větší plochu, zvažte použití bagru. Ušetříte tak spoustu času a úsilí.

Zpevnění podloží

Po vykopání výkopu zpevněte jeho dno pomocí vibrační desky. Jako podklad pro zámkovou dlažbu můžete zvolit beton, ale toto řešení není příliš časté. To proto, že betonová vrstva nemůže propouštět vodu, a tak se na dlažbě mohou tvořit kaluže. Z tohoto důvodu se pod dlažbu obvykle používá geotextilie, která zabraňuje prorůstání rostlin a zároveň velmi dobře propouští vodu.

work 1445639 640 560x370 1

Nezapomeňte! Při pokládání zámkové dlažby myslete na odtok vody. Podklad by neměl být zcela vodorovný, ale doporučuje se, aby byl pod mírným úhlem. Na první pohled není vidět, že je dlažba „šikmá“, ale voda bude odtékat mnohem efektivněji.

Vrstva kamenné drti a pokládka obrubníků

Na zpevněný podklad rozprostřete vrstvu kamenného štěrku o tloušťce přibližně 20 cm, který je rovněž důležité vyrovnat a zpevnit vibrační deskou. Tento krok je velmi důležitý, proto dbejte na to, abyste nevynechali ani tu nejmenší část plochy. Před zhutněním vibrační desky nastavte obrubníky, které oddělují dlažbu od okolní zeminy.

Vrstva písku

Jakmile je kámen vyrovnán a zpevněn, položte na něj asi 5 cm silnou vrstvu písku. Tím se vyrovnají drobné nerovnosti a vytvoří se dokonalý povrch pro dlažební kostky. Vrstvu písku vyrovnejte hladítkem, které lze zakoupit v prodejně stavebního nářadí.

driveway 4519094 640 1 560x334 1

Pokládka dlažby

Položte dlažební kostky na podklad a nechte mezi nimi mezeru 3 až 5 mm. Způsob pokládky dlažby je dán tvarem dlažebních kostek. Buď do sebe zapadají jako puzzle, nebo je lze položit vedle sebe. Po položení kostek na ně nasypte malou vrstvu písku pro spárování. Pomocí koštěte ji rozetřete po dlažbě tak, aby se vešla do jednotlivých spár. Kostky vyrovnejte pomocí vibrační desky s gumovým nástavcem, aby nedošlo k poškození dlažby. Zametejte zbylý písek a pak už nezbývá nic jiného, než se těšit z výsledku vaší tvrdé práce!

Zajímavost: Inovativním moderním řešením je zámková LED dlažba. Jednotlivé kostky jsou vybaveny LED osvětlením, které v noci osvětluje chodník, terasu nebo příjezdovou cestu.

Pokládka betonové dlažby

Pokud vás zajímá, jak se pokládá betonová dlažba, odpověď je jednoduchá – úplně stejně jako klasická zámková dlažba! Betonové dlažební kostky se často vyrábějí ve větších rozměrech a vyznačují se velmi dobrou odolností proti zatížení a povětrnostním vlivům. Jsou tak skvělou alternativou ke klasické zámkové dlažbě.

pavement 3147099 640 560x373 1

Pokládka dlažby z přírodního kamene

Dlažba z přírodního kamene je v dnešní době velmi oblíbená. Zaujme především svým jedinečným vzhledem, který krásně oživuje okolí domu. Jednotlivé dlažební kameny z přírodního kamene se mírně liší tvarem a velikostí, což je třeba mít při pokládce na paměti. Je také nutné vzít v úvahu skutečnost, že dlažební kostky z přírodního kamene jsou obvykle o něco vyšší než zámková nebo betonová dlažba.

Hloubka výkopu by měla být podobná jako u zámkové dlažby. Kromě toho počítejte s dodatečnou hloubkou v závislosti na výšce dlažebních kostek. Jako podklad použijte vápenný štěrk, který před pokládkou dlaždic vyrovnejte stěrkou a zpevněte vibrační deskou. Přírodní kameny lze pokládat přímo na připravený podklad. Na spárování se používá buď písek, nebo jemnější štěrk.

cobblestones 393455 640 560x373 1

Praktický tip: Dlažba z přírodního kamene je vhodná i pro zakřivené plochy. Dlažební kostky nejprve naskládejte podél vnitřního poloměru a poté je pokládejte v příčných řadách, vždy od vnitřního poloměru k vnějšímu.

Výhody zámkové dlažby

Ať už se jedná o zámkovou dlažbu na betonu nebo jiném typu podkladu, výhody jsou jasné. Mezi tu největší patří odolnost proti zatížení a povětrnostním vlivům. Jednou z hlavních výhod je také relativně dlouhá životnost, zejména v případě vysoce kvalitní dlažby. Jednotlivé dlažební kostky umožňují dobré vsakování vody do půdy, takže není třeba řešit další odvodnění.

Montáž zámkové dlažby – cena

Zajímá vás, kolik stojí pokládka zámkové dlažby? Dlažební kostky mohou mít různé vzory a barvy. K jejich výrobě se používají různé materiály, což samozřejmě ovlivňuje výslednou cenu. Určit přesnou částku, kolik bude pokládka zámkové dlažby ve vašem případě stát, je tedy prakticky nemožné. Záleží také na tom, zda si vše uděláte sami, nebo využijete služeb profesionálů.

Významnou proměnnou je také plocha samotné dlažby a náročnost výkopu zeminy. Mějte však na paměti, že investice do kvality se vyplatí a precizně položená zámková dlažba vám vydrží prakticky navždy.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...