Příprava příloh k hlavním jídlům je v kuchyni často podceňována. Největší pozornost se přece jen obvykle věnuje specialitám v podobě chutného masa nebo grilované zeleniny. Rýže nebo brambory jsou tak automaticky „vynechány“. A protože se jim nepřikládá takový význam, výsledek nemusí splnit očekávání. Proto vám doporučujeme přílohu, která vás snad nikdy nezklame. Čtěte pozorně, máme pro vás skvělý recept, jak uvařit tarhoňu, která se nelepí!
Tarhoňa – přehlížená příloha
Pokud jde o přílohy, jsou takové dvě „klasiky“. Zatímco první je rýže, druhou jsou brambory na různé způsoby.
Pokud však rádi experimentujete a zkoušíte různé nové kombinace jídel, neměla by ve vašem jídelníčku chybět tarhoňa, která je často opomíjenou přílohou. A přitom je tak chutná! Tedy pokud je správně připravená.
Zajímavost: Podle vševědoucí Wikipedie by měla tarhoňa pocházet z Turecka.
Jak připravit tarhoňu, která nelepí?
Někdo by si mohl myslet, že na tom nemůže být nic složitého. A je to pravda. Chutná, nelepivá tarhoňa je opravdu jednoduchá na přípravu. Je však třeba dodržovat několik důležitých zásad. Koneckonců i taková rýže se může pokazit.
Věděli jste, že tarhoňa chutí velmi podobná jako slovenská rýže? Zásadní rozdíl mezi nimi však spočívá v jejich tvaru. Zatímco tarhoňa má tvar koule, slovenská rýže je podlouhlejší.
Ingredience na přípravu tarhoně
- Tarhoňa
- Voda
- Sůl
- Máslo/Olej/Sádlo
Nejdříve samozřejmě potřebujete správné množství tarhoně. Kde ji koupit? Seženete ji prakticky v každém supermarketu nebo místním obchodě s potravinami.
Prodejci ji obvykle umísťují do oddělení, kde se těstoviny nacházejí. Pokud ji tam ale nenajdete, zkuste se podívat například do sekce rýže.
Dále se neobejdete bez vody, soli a něčeho na „promazání“ tarhoně. Podle toho, co preferujete, si můžete vybrat máslo, olej nebo sádlo.
A abychom nezapomněli, i když nejde o ingredience, ujistěte se, že máte vhodný hrnec s pokličkou, hrnek/šálek, sítko a něco na míchání, například naběračku.
Postup, jak připravit tarhoňu
Recept na tarhoňu je velmi jednoduchý. Je však třeba dodržet správný postup a poměr složek.
Tip pro vás: na 1 šálek tarhoně použijte 1,5 šálku vody. Přidejte sůl a něco na „promazání“ podle své chuti.
Jak připravit tarhoňu, která nelepí
- Tarhoňu z balíčku přesypeme přímo do připravené sklenice a odtud do cedníku.
- Propláchněte ji pod tekoucí vodou a nalijte do připraveného hrnce.
- Tarhoňu nejprve za stálého míchání několik minut smažte. Pozor, tarhoňa se vyrábí, respektive peče, nasucho.
- Když tarhoňa zhnědne a začne vonět, dejte ji stranou.
- Pak přidejte něco k „promazání“ – všechny možnosti mají něco do sebe. Zatímco máslo nebo sádlo dodá tarhoni jemnou chuť, olivový olej jí dodá specifické aroma.
- Nezapomeňte přidat špetku soli a potřebné množství vody – na 1 šálek tarhoně bude potřeba 1,5 šálku vody.
- Hrnec s tarhoňou přeneste na sporák a za stálého míchání přiveďte k varu.
- Přiveďte vodu k varu, snižte teplotu a vařte tarhoňu pod pokličkou alespoň 10 až 15 minut – během této doby tarhoňu vůbec nekontrolujte ani nemíchejte.
- Po uplynutí potřebné doby tarhoňu odstavte a nechte ji ještě 20 minut „dojít“. Pokličku není nutné zvedat, tarhoňa se dovaří sama.
- Po uplynutí 20 minut, tarhoňu odkryjte a jemně promíchejte lžící.
A skvělá tarhoňa, která se nelepí, je hotová. Přejeme vám dobrou chuť!
Tip pro vás, jak připravit vylepšenou tarhoňu
Tarhoňu můžete také vylepšit a ochutit podle vlastních preferencí. Nejoblíbenější variantou je smažení tarhoně s cibulí na oleji. V tomto případě však buďte opatrní při kroku č. 5, aby se tarhoňa příliš nezmastila. Klidně ho přeskočte.
Mladá mrkev nakrájená nadrobno, hrášek, kukuřice, jarní cibulka nebo cokoli, co si můžete vypěstovat doma, je také skvělý způsob, jak připravit vylepšenou tarhoňu. Na ozdobu můžete přidat petrželku nebo libeček. Vaší fantazii se opravdu meze nekladou.
K čemu podávat tarhoňu?
Výhodou takto připravené tarhoně je, že ji můžete jíst v podstatě samotnou. Je to velmi chutné! Každopádně je tarhoňa ideální přílohou k dušenému, vařenému a pečenému masu – dokonce i k rybám, jako je losos. Asi nejlépe se hodí k masu, které se vaří ve šťávě.
Tarhoňa je vhodná i pro bezmasé pokrmy.
Tarhoňu však můžete použít i k jiným než masitým pokrmům. Jelikož se jedná o obdobu těstovin, skvěle se hodí pro těstovinový salát s vejcem. A aby toho nebylo málo, můžete ji použít i jako přílohu ke grilované zelenině.