Pořiďte si parádní stěnu do obývacího pokoje

Výběr jakéhokoliv nábytku do interiéru je zcela zásadní věcí. V tomto článku se zaměříme na obývací stěny, kterým ať už chceme nebo ne, věnujeme velkou dávku pozornosti. V obývacím pokoji trávíme většinou hodně času s rodinu i návštěvami, proto bychom si měli dát záležet na tom, jaký nábytek vybereme. Každý obývák má jiné dispozice, velikost či tvar. Nechte se inspirovat našimi tipy a zařiďte si domov jako ze žurnálu.

Obývací stěna KALABRY F dub zlatý bez LED osvětlení
Obývací stěna KALABRY F dub zlatý bez LED osvětlení

Umístění nábytku

Nejdůležitější věcí, na kterou byste se měli zaměřit, je velikost samotného pokoje. Od velikosti se totiž bude odvíjet to, jaký nábytek si můžete dovolit. Určitě není vhodné, abyste si malý pokoj nechali zastavit obrovskou stěnou. Při malém prostoru orientujte nábytek na další stěnu pokoje – neubere tolik místa a pokoj bude vypadat pořád vzdušně. Než si pořizovat celistvou stěnu, je lepší, si koupit jen pár skříněk či polic a sestavit si stěnu po svém.

Pokud si můžete dovolit víc a máte velkou místnost, nemusíte se bát situovat nábytek ani na kratší stěnu pokoje. Nezapomínejte však, že by pokoj měl být pohodlně průchozí. Dále se také orientujte podle toho, zda chcete propojit obývák s jídelnou nebo plánujete krb apod. Berte také v potaz světelné podmínky v pokoji. Vždycky se snažte umístit věci tak, aby pokoj nepřišel o denní světlo.

MAXIVA Obývací stěna - ROCO, bílá/tmavá borovice
MAXIVA Obývací stěna – ROCO, bílá/tmavá borovice

Jaký styl je nejvíce trendy?

Co se týče stylu, ten začněte řešit hned, jak si rozvrhnete místo na daný nábytek. Styl samozřejmě záleží na osobní preferenci. Pokud se ale chcete inspirovat, prolistujte si pár rustikálních, moderních minimalistických či klasických variant. Pak už stačí, abyste se našli to pravé, co lichotí vašemu oku. Pokud se nemůžete rozhodnout pro jednotlivý styl, můžete jich kombinovat více.

Aby místnost nebyla až příliš podle přísloví “každý pes jiná ves”, je lepší si z konkrétního stylu vzít jen jeden prvek, a ten začlenit do toho druhého, primárního. Například čisté linie moderního stylu zkombinované rustikálním masivním dřevem vypadají honosně. Pokoj zařízený v moderním stylu můžete trochu ozvláštnit i klasickými dekoracemi. Ty vybírejte tak, aby jen podtrhly ten styl, který jste si vybrali jako hlavní. Stačí se podívat na pár návrhů a výběr bude  hračka!

Obývací stěna ZOOM
Obývací stěna ZOOM

Vyberte správný materiál nábytku

Při výběru materiálu máte plno možností. Jako první se nabízí dýha. Jedná se o dřevotřískovou desku s tenkým plátkem dřeva na povrchu. Její nezpornou výhodou je letitá tvarová stabilita, navíc je na první pohled nerozpoznatelná od masivu. Dýha dodá vašemu interiéru jedinečný vzhled za přijatelnou cenu.

Kromě dřevotřísky se dýhou pokrývá také MDF (medium density fibreboard). MDF má na rozdíl od dřevotřísky jemnou a homogenní strukturu. Díky své jednolitosti v deskách výborně drží veškerý použitý spojovací materiál. Ten je také vhodnější na opracovávání a potahování různými fóliemi nebo ho můžete i nalakovat.

Dalším materiálem, ze kterého můžete vybírat je již zmíněný masiv. Jedná se o nábytek vyrobený z celistvého kusu dřeva. Taková obývací stěna bude luxusním prvkem vaší domácnosti a vydrží vám navěky. Počítejte však se ztíženou manipulací, kvůli vyšší hmotnosti.

V nabídce jsou také stěny z lamina. Tyto stěny se vyrábí laminováním dřevotřísky speciálním papírem. Výhodou je jejich nesporná praktičnost. Jsou snadno omyvatelné, a taktéž odolné. Hodí se zejména do domácností s malými dětmi. Potěší vás také jeho cena.

Barva je třešničkou na dortu

Tady se opět vracíme k dekorování. Barva je poslední bod na našem seznamu za dokonalým nábytkem do obývacího pokoje. Jak už jsme zmínili v úvodu, myslete na to, že v obývacím pokoji trávíme snad nejvíce času po ložnici, tudíž by barvy neměly být nějak křiklavé. Vyvarujte se barvám, které vám způsobují úzkost a neklid. V celém interiéru by měla převládat příjemná atmosféra, a tu vytvoříte teplými barvami a přírodními materiály.

Nestárnoucí klasika jako je černá a bílá může také přijít vhod. Černá je velice trendy jak v šatníku, tak i v interiéru. Nicméně dávejte pozor, aby té černé nebylo moc, mohla by mít taktéž depresivní účinky. Pokud už se rozhodnete pro takovou obývací stěnu, určitě byste měli tmavou barvu rozbít barevným kobercem či jinými doplňky, aby prostor nepůsobil příliš chladně.

Obývací stěna KALABRY C černý lesk bez LED osvětlení
Obývací stěna KALABRY C černý lesk bez LED osvětlení

Tipy na závěr

Obývacímu pokoji můžete dodat šmrnc také tím, že si pořídíte stěnu s podsvícenou plochou. Bodovky pod poličkami jednoduše vytvoří výbornou atmosféru při pátečním večeru, přidají na pocitu výjimečnosti. V kombinaci s jemně lesklými skříňkami z vaší stěny nespustí oči žádná návštěva.

Vybavte se nadčasovými prvky a budete mít radost z perfektně zařízeného pokoje celá dlouhá léta. Investujte do kvalitního a praktického materiálu, který vydrží. Věříme, že si najdete to pravé ořechové a vyšperkujete vaši domácnost k dokonalosti!

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...