Spánek je základní lidskou potřebou. Abyste se ráno neprobouzeli unavení a zlámaní, ale naopak čilí jako rybička, je zapotřebí dobrých podmínek. Kvalitní matrace, bytelná postel, pohodlné povlečení a ten správný polštář. Jak ho vybrat?
Nejprve o spánku
Spánek je opakem bdění. Během něj si naše tělo odpočine a čerpá síly do dalšího dne. Z hlediska nervové soustavy se ale jedná o velmi aktivní děj doprovázený malým množstvím pohybů těla, sníženou schopností reagovat na vnější podněty a střídáním spánkových epizod.
Délka spánku je individuální. Většina z nás ale potřebuje každý den prospat alespoň 7-8 hodin. Optimální doba kolísá mezi 4-12 hodinami. Lidé spí vleže se zavřenýma očima. Kdo usne v sedě, nikdy neupadne do nejhlubšího spánku, proto se budí rozlámaný a neodpočatý.
Na pohodlí záleží
Kvalitu spánku ovlivní nejen matrace a povlečení, ale i polštář. Právě na něj pokládáme hlavu. Polštář by ji měl udržet ve správné poloze, zabráním bolestem hlavy, šíje i ramen. Dokonce má vliv i na chrápání. Věděli jste to?
Při výběru polštáře si dejte pozor na následující parametry:
- Velikost
- Tvar
- Vnitřní náplň
- Poloha, ve které spíte
V jaké poloze spíte?
I to je důležité pro výběr polštáře. Kdo spí na břiše si určitě nepořídí polštář, který má podpírat krční páteř. Kdo spí na boku, ocení vyšší pevný anatomicky tvarovaný polštář, který udrží tělo ve správné poloze. Kdo spí na zádech, může klidně zvolit vyšší, středně tvrdý polštář. Milovníci spaní na břiše zase potřebují nízký měkký polštář.
Vnitřní náplň
Nejdůležitější součást polštáře, která má tělu zajišťovat potřebnou oporu. Existuje mnoho druhů výplní – od tradičního peří přes dutá vlákna až po paměťovou pěnu. Náplň volte i s ohledem na svůj zdravotní stav. Třeba alergici určitě nesáhnou po peří, ale po materiálu, který je odolný vůči roztočům.
Peří používali už naši praprarodiče. Dnes ale jeho obliba klesá z důvodu prašnosti, roztočů a nutnosti peří čistit.
Duté vlákno je skvělou náhradou peří. Svými vlastnostmi se podobá hedvábí. Dobře absorbuje vlhkost, uchovává teplotu a pyšní se hypoalergenními vlastnostmi. Můžete ho prát a většinou má snímatelný potah.
Paměťová pěna se přizpůsobí křivkám vašeho těla. Podpírá hlavu, krk a ramena tak, aby na tělo nebyl vyvíjen žádný tlak. Díky tomu uleví od tlaku na krční páteř. Viskoelastická hmota reaguje na teplotu těla, měkne a přizpůsobuje se mu. Paměťová pěna je na trhu ve dvou provedení:
- Součást klasických polštářů ve formě kousků paměťové pěny
- Jeden kus anatomického polštáře.
Velikost polštáře
Většina z nás má doma klasický rozměr polštáře 70×90 cm. Věděli jste, že podle posledních výzkumů by polštář měl být menší?
Měl by podpírat krční páteř tak, aby byla v rovině s celou páteří, a neměl by sahat pod ramena. To totiž musí být zabořeno do matrace, aby páteř byla rovná. Optimální velikost polštáře tak je 40×60 nebo 50×70 cm.