Polévky jsou ideální zimní jídlo. Zahřejí, posilní, zasytí. Přinášíme vám tři tipy na polévky, které budete chtít jíst celoročně, ale na podzim a v zimě obzvlášť. Vyberete si klasickou dýňovku, francouzskou cibulačku nebo netradiční mrkvový krém se zázvorem?
Bez dýňové polévky není podzim ani zima
Podzim a vlastně ani zimu si bez dýňové polévky si už ani nejde představit. Dýně koupíte ve všech myslitelných velikostech i barvách a v neposlední řadě chutích. Dýňovou polévku můžete uvařit z jakékoliv dýně. My vám představíme recept na polévku z pečené dýně hokaido. Je s ní minimum práce a chuťové buňky vám explodují radostí.
Polévka z pečené dýně hokaido
Suroviny: 1 dýně hokaido, 2 malé cibule, 5 stroužků česneku, šalvěj, sůl, pepř, olivový olej
Pomůcky: tyčový mixér nebo blender
Postup:
- Dýni si omyjeme, rozpůlíme, vydlabeme a nakrájíme.
- Rozehřejeme troubu na 180°, plech vyložíme pečícím papírem a dýni na něj naskládáme. Přihodíme na měsíčky nakrájenou oloupanou cibuli a oloupané stroužky česneku. Vše pokapeme olivovým olejem, osolíme a opepříme.
- Dýni pečeme do změknutí, cca 25 minut.
- Po upečení dýně si v hrnci rozehřejeme trošku oleje a vložíme do něj pár lístků šalvěje na provonění. (Pokud nemáte šalvěj, sáhněte po jakékoliv jiné bylince, kterou máte doma. Jiné bylinky ale používejte na dochucování, ne do základu, mohly by zhořknout.)
- Po dvou minutách vhodíme do hrnce k šalvěji všechno, co jsme dosud pekli a zalijeme vodou. Voda by měla být cca 1,5 cm nad dýní. Polévku můžeme po rozmixování kdykoliv naředit, naopak by to bylo těžší. Proto je lepší dát vody raději méně.
- Vaříme cca 20 minut.
- Po uvaření polévku rozmixujeme. S tím nám pomůže buďto tyčový mixér nebo blender.
- Podzimní polévka si zaslouží být o něco hustější, takže zbytečnému ředění se raději vyhneme. Podle chuti dosolíme, opepříme a jsme skoro hotoví!
- Dýňový krém se může dozdobit čímkoliv. Nejčastěji dýňovými semínky (ta mohou být pražená), balsamicem nebo zakysanou smetanou.
Francouzská cibulačka zahřeje a pořádně zasytí
Pro fajnšmekry je tady recept na francouzskou cibulačku. Další ideální zimní polévku, která nejen že zahřeje, ale především zasytí. Nešetří se u ní totiž se sýrem ani pečivem.
Suroviny: 1 kg cibule, 1 litr vývaru (můžeme nahradit vodou), 100 ml suchého bílého vína, 80 g másla, 2 lžíce hladké mouky, 2 snítky tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř, sýr (potřeba budou plátky i strouhaný), bageta
Potřeby: zapékací misky
Postup:
- Jako první si připravíme bylinky, můžete použít sítko, silonku nebo jakoukoliv jinou vychytávku, co znáte. Je důležité, aby šel později tymián a bobkový list vytáhnout.
- Cibuli si nakrájíme na tenké nudličky.
- V hrnci rozehřejeme máslo a přidáme cibuli. Opékáme 10 minut.
- Snížíme teplotu, hrnec přiklopíme pokličkou a dusíme 5 minut. Zamícháme a dusíme dalších 5 minut.
- Sundáme poklici a cibuli zase opékáme.Cibule musí zhnědnout, což bude trvat 20-25 minut. Může se stát, že bude hrnec čoudit. V takovém případě si nezapomeneme zapnout digestoř.
- Přidáme mouku a restujeme cca minutu. Přihodíme nachystané bylinky a zalijeme vínem. To se musí vyvařit.
- Přilijeme vývar (vodu), osolíme, opepříme a přivedeme k varu. Snížíme teplotu a vaříme 30 minut.
- Mezitím si v troubě opečeme na plátky nakrájenou bagetu. Troubu necháme zapnutou na gril.
- Vytáhneme bylinky, podle potřeby dosolíme a nalijeme do zapékacích misek.
- Do každé misky vložíme dva kousky bagety a položíme plátek sýra, aby překrýval okraje misky. Na plátek nasypeme bohatou vrstvu strouhaného sýra. Zapékáme, dokud sýr nezezlátne.
- Polévku podáváme horkou a pořádně si ji užijeme!
Mrkvový krém se zázvorem zvládne i začátečník
Mrkev je základní surovinou u spousty jídel, ale jakmile má být hlavní hvězdou, často neoslní (všichni si pamatujeme dušenou mrkev z jídelny). V téhle polévce ale rozhodně zaujme i zaryté odpůrce! Protože kombinace se zázvorem je dokonalá. Na zimu je tahle polévka jako stvořená a navíc je nebesky snadná.
Suroviny: 1 kg mrkve, 1 cibule, olivový olej, 100 g zázvoru, citron, sůl, pepř
Potřeby: tyčový mixér nebo blender
Postup:
- Začneme loupáním a krájením mrkve. Nebo strouháním. Je to jedno, záleží, co vám jde lépe od ruky. Pokud máte doma kráječ, tak jste šťastní lidé a máte nakrájeno za chviličku. My ostatní s mrkví pár minut strávíme.
- Cibuli si nakrájíme na malé kostičky a na troše olivového oleje necháme v hrnci zesklovatět.
- Oloupeme zázvor, nastrouháme nebo nakrájíme na malé kostičky a přihodíme k cibuli.
- Přihodíme mrkev a orestujeme ji.
- Zalijeme vodou a vaříme, dokud nebude mrkev úplně rozvařená, cca 30 minut.
- Obsah hrnce důkladně rozmixujeme. Zázvor může dělat trošku problémy, proto jsme opravdu vytrvalí a mixujeme, co to dá.
- Polévku dochutíme solí, pepřem, citronovou šťávou a servírujeme! Skvěle v polévce chutná trošku chilli nebo třeba nasekaný koriandr. Dobrou chuť!
TIP: Vydatné polévky jsou grunt, nejen v zimě. Samozřejmě, ne vždy máme na jejich přípravu dostatek času. V tomhle případě vás můžou zachránit hotové polévky, které máte ohřáté za pár minut a jsou opravdu poctivé.