Pověry na Nový rok: které jsou ty nejznámější?

Začátek nového roku je spojen především s předsevzetími, která by měla být v následujících měsících splněna. V minulosti se hovořilo také o různých pověrách a zvycích. Novoroční tradice dodržovali již naši předkové. Ty je měly chránit před nepřízní osudu. To jsou pověry Nového roku, které se zachovaly dodnes. 

Silvestr a Nový rok jsou nejčastěji spojovány s velkolepými oslavami a zábavou. V minulosti však lidé věnovali pozornost také magickým úkonům a zvykům. Jejich oslavy se výrazně lišily od těch dnešních. Pro lidi bylo připraveno malé pohoštění, které připomínalo především vánoční svátky a tradice. Ty byly spojeny především s náboženstvím. Některé novoroční tradice však přetrvaly dodnes. 

shutterstock 1931425064

Novoroční zvyky

V minulosti byly tradice na Silvestra a Nový rok velmi pestré a rozmanité. Například poslední den se odjakživa nazývá „Den babičky“ nebo „Den starého roku“. Právě na Silvestra chodili po vesnici ometačky, kteřé představovaly především chudé ženy. Navštěvovali domácnosti, aby zametli v kamnech. Tím bylo zajištěno, že kamna dobře hořela po celý rok, což bylo v té době velmi důležité a potřebné. Ačkoli se o této pověře dnes již tak často nemluví, zachovaly se různé jiné zvyky a tradice, o kterých si povíme něco více.

shutterstock 1201677928 1

Den rekapitulace a zúčtování

Poslední den roku je také dnem zúčtování či rekapitulace, kdy se vyrovnávají staré dluhy. Budete obdařeni štěstím při řešení konfliktů, ke kterým došlo v průběhu roku. Do nového roku tak nevstoupíte se smůlou. Lidé na vesnicích dodnes dodržují tradici dávat poslední den roku slepicím mezi nohy zrní. To proto, aby snesly co nejvíce vajíček. 

Věděli jste, že na Nový rok byste neměli vynášet odpadky? Říká se, že pokud vynesete odpadky do koše, odnesete si s sebou i štěstí. Do nového roku byste vstoupili se smůlou. Neměli byste prát ani věšet prádlo. Dříve to bylo zakázáno z toho důvodu, aby se nikdo neoběsil. Určitě se nevrhejte do úklidu. Je důležité, abyste v tento den žádnou takovou činnost nevykonávali.

shutterstock 1439150765

Magická síla

Říká se, že Silvestr má velkou magickou moc. To, o čem se vám v noci zdá, se může stát skutečností. Je to sice pověra, ale s trochou štěstí se vaše sny mohou splnit. Kouzla této výjimečné noci mohou mít vliv i na počasí. Kdysi se například věřilo, že silný déšť předpovídá dobrou úrodu kukuřičných klasů. Naopak červené svítání přinášelo bouře, špatnou úrodu a velkou bídu. 

Nezapomeňte: staré zvyky nového roku přetrvávají dodnes, zejména pokud jde o zdraví. Říká se, že kdo na Nový rok kýchne, bude zdravý nejméně dalších 365 dní. Spolu s dodržováním tohoto zvyku si samozřejmě můžete dát předsevzetí, že shodíte přebytečná kila. V takovém případě vám vaše zdraví pravděpodobně poděkuje.

Přináší prasátko štěstí?

Jak na Nový rok, tak po celý rok. Tuto pověru jste už pravděpodobně někdy slyšeli. Něco na tom přece jen bude. Pokud chce být někdo šťastný po celý nadcházející rok, nemělo by na jeho novoročním stole chybět vepřové maso. Měli byste dát přednost vepřovému nebo hovězímu masu. Pozor však na drůbež, která létá. Podle pověry by vám mohl uletět nejen veškerý majetek, ale i štěstí. A totéž platí o rybách, o nichž se říká, že by vám mohly odnést štěstí i peníze.

Návštěvy na Nový rok

Pokud jde rodina někoho navštívit, měla by podle tradice dodržovat určité zásady. Například při vstupu do domu má chlapec nebo muž přednost. V rámci vesnice je ideální, když pochází z horního konce, protože tak se lidé orientují na budoucnost. Nevítané byli zejména staré ženy a nemocní, protože se věřilo, že přinášejí do domácnosti jen smůlu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...