Pověste si na zeď obrázky pro veselejší bydlení

Obraz na zdi není relikvie, která patří do muzea. Prošly naopak velkou změnou. Už nejde jen o velká plátna v masivních zlatých rámech. Obraz, který si pověsíte na zeď, vyjadřuje váš styl, vaše pocity a záliby. V mnoha případech rám nepotřebujete. Nejdůležitější je, aby se vám líbil a abyste se při pohledu na něj cítili dobře. Prozradíme vám, které obrazy v jednotlivých místnostech nesmíte promeškat.

Obrázek na zdi, ale ne za každou cenu

Malba pomáhá dotvářet celkovou atmosféru vašeho domu. Nemusíte mít originál od slavného malíře, kvůli kterému nebudete v noci spát. Pohled na obraz má v člověku vzbudit pozitivní emoce a má si ho především užít.

Obraz na stěnu vybírejte podle toho, jak máte zařízený interiér a kolik místa na něj máte. Možná se vám líbí sám o sobě, ale v kombinaci s nábytkem, který už doma máte, nemusí vypadat podle vašich představ. Na obrázek si nezvyknete a každý den vám bude na zdi víc a víc překážet.

V minimalistických bytech nejvíce vyniknou abstraktní obrazy a různé geometrické tvary, ale ani obraz s motivem přírody nebo města nemusí chybět.

pexels chait goli 1918291 1

Kuchyně není jen o vaření a pečení

Každá místnost v bytě je určena k něčemu jinému. Kuchyně je k vaření a jídlu. Obývací pokoj je určen k odpočinku. Do ložnice chodíme spát. Obrázky na stěně by měly odpovídat místnosti, ve které je pověsíte.

Kuchyně je srdcem domácnosti. Tam se rodina nejčastěji schází u jednoho stolu. V minulosti jsme se s obrazem v kuchyni nesetkali a mnoho lidí si ho v kuchyni nedokáže představit dodnes, a to je škoda. Nemusí to být obrázek s jídlem. Přibývá motivů, které kuchyni příjemně osvěží.

pexels pixabay 534172 1

V obývacím pokoji to bez obrázku není ono

Obývací pokoj býval místností, kde se přijímaly návštěvy, a používal se pouze o velkých svátcích. V průběhu roku se do něj běžně nechodilo. Dnes už tomu tak není.

Obývací pokoj si zachoval svůj reprezentativní charakter, ale trávíme v něm většinu volného času. Máme se v něm cítit uvolněně a pohodlně. Hledáme v něm útočiště po těch nejnáročnějších dnech a alespoň večer v něm chceme zapomenout na okolní svět. Někdo při sledování televize, někdo při čtení knihy, někdo při oblíbené ruční práci.

Správně zvolený obrázek vám také pomůže vytvořit tu správnou atmosféru. Při jeho výběru se řiďte celkovým vybavením místnosti a spoléhejte na svůj první pocit a intuici. Pokud vás obrázek potěšil a uspokojil a usmáli jste se, jakmile jste ho uviděli, našli jste ten správný.

Nástěnné malby mají zaujmout a zároveň působit harmonicky a navodit příjemnou atmosféru. Návštěvník se musí v obývacím pokoji cítit příjemně.

Pokud je obývací pokoj malý, stačí k upoutání pozornosti jeden výrazný obraz. Pokud je obývací pokoj velký, můžete jej vyzdobit jedním velkým obrazem, který se stane dominantním prvkem celé místnosti, nebo vytvořit koláž z několika obrazů, které dohromady vytvoří originální celek.

pexels ksenia chernaya 3952024

TIP: O tom, jaké další nástěnné dekorace pomohou vyzdvihnout váš interiér jsme vám psali tady.

Obrázek pro navození nerušeného spánku

Do ložnice chodíme především spát. Přes den se do něj zatouláme minimálně. Ložnice by měla vyzařovat klidnou atmosféru, která vás přiměje toužit po spánku, jakmile do ní vstoupíte. Nezaplňujte ji věcmi, které nemáte kam uložit jen proto, že v ložnici nemáte návštěvy. Jde o vás. Musíte se v ní cítit dobře. Nezaplňujte ji harampádím. Nechte ji volně dýchat.

Obraz se svatební fotografií nebo náboženským motivem v masivním rámu zavěšený nad postelí se dnes nenosí. Ukažte svůj styl a vyberte si obrázek v harmonických barvách, který ve vás vyvolá pocit uvolnění a klidu a při pohledu na něj se vám bude zdát i s otevřenýma očima. Nejlépe se cítíte v lese nebo v horách. Přineste si s sebou i kousek přírody.

pexels jean van der meulen 1454806

Dětský pokoj může hýřit barvami

S výběrem obrázku do dětského pokoje se neobtěžujte. Dětem se stejně bude líbit něco jiného. Nechte je vybrat. Je to jejich svět. Časem vymění své oblíbené pohádkové postavičky a zvířátka za motiv osvětleného města nebo vysněného auta. Školka by měla dětem navodit dobrou náladu, příjemné pocity a touhu po učení.

Přiložte ruku k dílu a vytvořte společné umělecké dílo z obrázku namalovaného podle čísel nebo poskládejte zajímavý příběh z několika menších obrázků. Prožijte nezapomenutelné chvíle společně se svými dětmi. Děti se rády pochlubí svými výtvory.

O dalších dekoracích do dětského pokoje si může počíst tady.

Nástěnné obrazy se mohou stát dominantní součástí místnosti, do které je pověsíte, ale také doplňkem, který podtrhne celkový styl, pro který jste se při zařizování svého domova rozhodli. Záleží jen na vás, kterou možnost si vyberete. Přesto obraz dodá vašemu domovu jedinečnou a neopakovatelnou atmosféru.

pexels tatiana syrikova 3932930

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...