Praktické tipy, jak si zařídit malý balkon

Malý balkon se může stát nejoblíbenější částí vašeho bytu. Bude sloužit jako místo k odpočinku, práci, stolování nebo vychutnávání ranní kávy. Pokud se zaměříte na jeho praktičnost, určitě z něj vytvoříte funkční a útulný prostor. Přečtěte si naše tipy, jak zařídit malý balkon, a nechte se inspirovat.

ako si zariadit maly balkon 8

Jak postupovat při zařizování malého balkónu?

Při zařizování jakékoli části bytu je důležité zaměřit se na systematický postup. Zde je postup, který vám pomůže při organizaci tohoto projektu.

 • Krok 1: Promyslete si, jak budete balkon využívat
 • Krok 2: Vyberte si svůj styl
 • Krok 3: Stanovte si přibližný rozpočet
 • Krok 4: Koberce a podlahy
 • Krok 5: Nábytek
 • Krok 6: Doplňky a dekorace
ako si zariadit maly balkon 4

Krok 1: Promyslete si, jak budete balkon využívat

Ještě než začnete přemýšlet o tom, jak vybavit svůj malý balkon, je důležité promyslet, k jakým příležitostem jej chcete využívat.

Pokud chcete posnídat nebo povečeřet na balkoně, nezapomeňte na místo k sezení. Nejdůležitější je výběr zahradní soupravy. Milovníci knih a hlubokých L budou spíše myslet na útulný čtecí koutek a lidé, kteří chtějí na balkoně pracovat, by se měli zaměřit na dostatečné zastínění.

ako si zariadit maly balkon 15

Krok 2: Vyberte si svůj styl

Jakmile si promyslíte, jaké funkce má váš balkon plnit, je třeba zvolit styl. Pokud se vám stýská po moři, můžete svému balkonu dodat plážovou atmosféru pomocí námořnické modři, pruhů a pastelových barev. Možná na něm budete moci pěstovat i tropické rostliny.

Nebo můžete zvolit moderní, minimalistický styl s čistými liniemi a výraznými barvami. Než se však pustíte do nákupu jednotlivých kusů nábytku a doplňků, je dobré si udělat představu.

ako si zariadit maly balkon 16

Krok 3: Stanovení přibližného rozpočtu

Předem si rozmyslete, kolik peněz chcete utratit za vybavení balkonu. Pokud to neuděláte, může se snadno stát, že utratíte příliš mnoho. Rozpočet vám pomůže vybírat produkty rozumněji.

Krok 4: Koberce a podlahy

Nejprve odstraňte nepořádek z balkonu a řádně jej vyčistěte. Poté umístěte vybrané podlahy a koberce na balkon.

ako si zariadit maly balkon 3

Krok 5: Nábytek

Na balkon umístěte židle a stůl. Pak pokračujte s dalším nábytkem, dokud nenajdete správné umístění. Myslete na to, že musíte mít možnost pohodlně otevírat a zavírat balkonové dveře.

Krok 6: Doplňky a dekorace

Nakonec přidejte balkonové dekorace, květiny, bylinky, polštáře, světla, závěsy a další doplňky. Pokud chcete dát zelenou své kreativitě, vyrobte si dekorace vlastnoručně. Přizpůsobte je předem vybrané podlaze a vysněnému nábytku. A je to!

ako si zariadit maly balkon 6

Jak si zařídit malý balkón?

Zde je několik tipů, které vám pomohou vybavit váš malý balkon.

 • Zajistěte si soukromí
 • Ujistěte se, že je k dispozici dostatek míst na sezení
 • Vyberte si nábytek s více funkcemi
 • Využijte zábradlí jako jídelní bar
 • Hrajte si se vzory
 • Vytvořte si z balkonu pracovní prostor
 • Využijte prostor na stěnách
 • Přidejte rostliny
 • Zavěste houpačku
 • Přidejte světýlka
ako si zariadit maly balkon 10

Zajistěte si soukromí

Nedostatek soukromí na balkoně může být překážkou, pokud se snažíte jen odpočívat nebo pracovat. Existuje mnoho způsobů, jak zařídit malý balkon s důrazem na soukromí.

Bambusová zástěna

Při zařizování balkonu použijte oblíbené bambusové zástěny. Jsou poměrně levné a jejich instalace je opravdu snadná. Pokud jste navíc příznivci přírodního stylu, budou pro vás i esteticky přitažlivé.

Před výběrem zástěn si pečlivě změřte svůj balkon, abyste se vyhnuli výběru špatné velikosti. Poté je připevněte k zábradlí balkonu.

Náš tip: Bambusové zástěny se hodí spíše na kryté balkony. Pokud jsou často vystaveny dešti a sněhu, mohou se po několika letech zničit.

ako si zariadit maly balkon 13

Venkovní závěsy

Soukromí na balkoně si můžete zajistit také pomocí venkovních závěsů. Je třeba je přizpůsobit zvolenému stylu. Elegantní závěsy se hodí na moderní balkon, ale pro boho styl doporučujeme zvolit světle bílé závěsy.

Je velmi důležité, abyste si na balkon vybrali závěsy, které jsou přímo určeny pro venkovní použití. Měly by být vyrobeny z materiálu, který je odolný proti vyblednutí a plísním.

ako si zariadit maly balkon 2

Mřížka

Další možností při zařizování balkonu je instalace dřevěné mříže. Po připevnění k zábradlí pod něj můžete umístit květináče s popínavými rostlinami. Pokud chcete dlouhodobé řešení, doporučujeme trvalku, například břečťan.

Rostliny vám poskytnou vyšší stupeň překrytí než samotná mřížka. Pokud se nechcete starat o živé rostliny, můžete použít i umělé. Tyto rostliny můžete zakoupit v kamenných nebo internetových obchodech s domácími potřebami.

ako si zariadit maly balkon 5

Ujistěte se, že je k dispozici dostatek míst na sezení

Ujistěte se, že máte na balkoně dostatek míst k sezení. Balkon tak můžete kromě lenošení využít také ke stolování a popíjení kávy s přáteli. Kromě venkovního posezení na balkoně můžete použít také palety doplněné pohodlnými polštáři a dekami.

Židle a stůl pro malý balkon doporučujeme zvolit v minimalistickém stylu. Přidejte pohodlné polštáře na sezení a máte hotovo. Venkovní porcelánové dlaždice se skvěle hodí k modernímu minimalistickému stylu. Je odolný a vypadá velmi dobře.

Vyhněte se těžkému a objemnému nábytku. Lehký a malý nábytek vypadá na malém balkoně skvěle. Ještě lépe je zvolit skládací nábytek, který můžete kdykoli sbalit a uložit. Oceníte ji zejména v zimě.

ako si zariadit maly balkon 9

Vyberte si nábytek s více funkcemi

Chcete-li na balkoně ušetřit ještě více místa, vyberte si nábytek, který slouží i jako úložný prostor pro deky a polštáře. Některé kusy nábytku mohou být skutečně velmi praktické – ve skutečnosti nabízejí mnohostranné využití.

Například sedací lavice může sloužit jako konferenční stolek i jako úložný prostor. Při zařizování malého balkonu hledejte co nejvíce praktických řešení.

Využijte zábradlí jako jídelní bar

Chcete vědět, jak zařídit malý balkon, na kterém není dostatek místa pro jídelní stůl? Jednoduše využijte prostor na zábradlí a přeměňte jej na vlastní jídelní bar. Postavte si jídelní bar ze dřeva nebo si kupte hotový stůl v obchodě. Pak přidejte několik židlí a získáte prostor, kde si můžete vychutnat malé občerstvení a nápoje.

ako si zariadit maly balkon 11

Hrajte si se vzory

Po dokončení podlahy a odstranění nábytku začněte vybírat vzory. Vzory mají úžasnou schopnost vytvořit útulný prostor. Vyberte si vzorované polštáře a barevné koberce, které prostor oživí. Dejte si však pozor, abyste to nepřehnali. Příliš mnoho vzorů a barev by mohlo na balkoně působit rušivě.

Vytvořte si z balkonu pracovní prostor

I malý balkon lze proměnit v příjemný pracovní prostor nebo místo pro studium. Čerstvý vzduch vám pomůže lépe myslet, a proto je balkon skutečně ideálním místem pro domácí kancelář.

ako si zariadit maly balkon 14

Při zařizování pracovního místa na balkoně je důležité zajistit dostatek stínu. Při práci se musíte dívat na obrazovku počítače. A slunce by mohlo být překážkou.

Dlouhý pobyt na slunci navíc není zdraví prospěšný. Pořiďte si proto závěsy, zástěny nebo stínítka, které vám pomohou vytvořit stín.

Využijte prostor na stěnách

Další radou, jak zařídit malý balkon, je využití prostoru na stěnách. Na stěny nainstalujte police, na které můžete umístit rostliny a bylinky. Na stěnu zavěste organizér, do kterého můžete ukládat svíčky, deky a knihy. Stěnu můžete využít také k umístění světel.

ako si zariadit maly balkon 7

Přidejte rostliny

Závěsné květináče vám pomohou ušetřit místo při zařizování malého balkonu. Nebudete se tak muset rozhodovat, zda na balkon umístit zahradní posezení nebo květiny. Závěsné květináče nezabírají místo na podlaze a krásně rozzáří a zútulní váš balkon.

Pokud vysadíte voňavé květiny a bylinky do květináčů, vytvoříte úchvatný prostor plný barev a vůní. Po celý rok vás rostliny chrání před větrem. A aby toho nebylo málo, v létě poskytují i malou ochranu před sluncem.

Náš tip: Sázejte bylinky, které můžete použít i v kuchyni. Například bazalka rozzáří váš balkon a lze ji použít i k ochucení italských těstovin.

ako si zariadit maly balkon 1

Zavěste houpačku

Závěsná houpačka na balkoně je skvělým místem k odpočinku a vychutnání ranní kávy. Existuje mnoho jednomístných balkonových houpaček, které se vejdou na malý balkon. Pokud nechcete zasahovat do stěn, můžete se také rozhodnout pro volně stojící židli zavěšenou na pevné ocelové konstrukci.

Přidejte světýlka

Není nic krásnějšího než stolování pod širým nebem v teplých letních měsících. Místo ostrého stropního světla zkuste použít měkké osvětlení. Pomocí malých světel, klasických žárovek nebo luceren můžete na balkoně vytvořit romantickou a útulnou atmosféru.

ako si zariadit maly balkon 12

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...