Přijdete domů a boty necháte ležet u dveří? Nejenom, že je to nepraktické kvůli tomu,, že boty překáží. Je to nepraktické také kvůli zbytečnému nepořádku na podlaze. Jak to vyřešit? Pomůže nový botník. Na co se zaměřit při jeho výběru?
Botník patří mezi vybavení domácnosti, které má mnoho praktických výhod. Jak a podle čeho vybrat ten pravý? Toto je praktický průvodce výběrem.
Honí se vám hlavou otázka, jak si vybrat botník do chodby? A zdali je lepší nějaký dřevěný kousek, nebo má smysl pořídit něco z kovu? Přestaňte se trápit a vyzkoušejte se držet jednoduchého postupu. Výsledkem bude botník, který bude vám a vašim botám sloužit na jedničku. V první řadě je důležité uvědomit si, že každý nábytek včetně různých organizérů na boty by se vám měl líbit. I když má botník jasně danou primární funkci, neopomíjejte také jeho design.
Vintage botník i moderní hlídač bot
Jaký vzhled je trefou do černého? Je to jednoduché. Hlavní je, aby botník do daného prostoru pasoval. Barevně může ladit se skříní nebo také s interiérovými dveřmi, případně dokáže vytvářet zajímavý kontrast s podlahou. Dále se řiďte už podle svého vkusu, který vám jistě bude tím nejlepším možným vodítkem v dané situaci.
Nezapomínejte však na to, že takový pestrobarevný policový botník na sebe bude zbytečně přitahovat pozornost, což není vždy žádoucí. Na druhou stranu překvapíte návštěvu a budete originální. Protipólem je sázka na bílý botník, který bude v drtivé většině případů působit nenápadně a elegantně.
Správné rozměry jsou základem
Je velkou chybou jít do obchodu, nakoupit a potom teprve zkoumat, zda se vám do vyhrazeného prostoru vybraný kousek vejde. Pochopitelně když máte například botník IKEA, není problém ho do obchodu vrátit, nicméně chcete-li ušetřit čas a starosti, nepodceňujte přípravu. Promyslete si, kam botník umístíte a následně dané místo přeměřte. Získáte potřebné rozměry, se kterými už budete vybírat ten vyhovující. Ideální je, když bude rozměrům vyhovovat do posledního centimetru. Především majitelé menších bytů by při skladování bot místem plýtvat neměli.
O trochu menší samozřejmě nevadí, ale větší rozměr už je z pochopitelných důvodů problém. A věřte, že čím více prostoru obuvi poskytnete, tím lépe. Dámy a milovnice nádherných lodiček zcela jistě potvrdí. Nedostatek volného místa vás bude brzy trápit.! Když jsou na sebe páry namačkány, může docházet ke zbytečnému poškození povrchu a deformacím jednotlivých bot. Předem si spočítejte, co vše chcete do botníku umístit. Opět budete lépe vědět, pro jaké rozměry se rozhodnout.
Jak je to s materiálem?
Dnes lze v segmentu botníků včetně těch levných najít opravdu mnoho různých možností materiálů. Od těch nejdražších a nejkvalitnějších, jako je masiv, až po materiály různě lisované a lepené. Roli zde hraje nejenom vnější vzhled, ale hlavně odolnost. Pamatujte, že do botníku budete dost často dávat i mokré boty. Proto je vhodné myslet i na povrchové ošetření, které bude vodu odpuzovat. Jinak hrozí její vsakování a postupné uhnívání botníku.
Otevřený, nebo raději zavřený?
Podoba vašeho nového botníku už se pomalu rýsuje. Nyní se podívejte na to, zda zvolit variantu otevřenou, nebo zavřenou – neboli s klasickými dvířky, nebo výklopnými systémy. První varianta je praktičtější v tom, že boty jedním pohybem vložíte, nebo vezmete. Druhá má klad v tom, že boty nejsou vidět a často nejsou ve vaší chodbě ani cítit. Když se podíváme na variantu populárnější, tak rozhodně dominuje řešení zavřené. Tedy to, kdy jsou boty schované před zrakem návštěv i členů domácnosti. Dává to smysl. Na boty se nepráší a nenarušují image bydlení.
Konkrétní variantu máte skoro vybranou. Nyní už se podívejte na poslední možné prvky, které může praktický botník nabízet. Je to třeba prostor k sezení, který oceníte jak při nazouvání, tak vyzouvání bot. Součástí konstrukce však mohou být třeba i různé přihrádky, například pro uložení vašeho deštníku. Zde už jde spíše o doplňky, které se mohou hodit.
Nejen do předsíně
V závěru tohoto průvodce výběrem botníku je důležité zmínit jednu velmi důležitou věc. Je pouze na vás, kde se rozhodnete boty skladovat. Pochopitelně předsíň či vstupní hala se tak nějak nabízí, nicméně velmi zajímavého efektu můžete dosáhnout také v případech, kdy se rozhodnete botník umístit například do manželské ložnice. A překvapivě to není ani nějak nepraktické. Pouze myslete na to, abyste si omylem něco nezašpinili podrážkami. Uvidíte, že promyšlené používání botníku vám doma ušetří hromadu místa a uklízení.