Praktický průvodce výběrem kompostéru

Každá domácnost i zahrada produkuje velké množství biologického odpadu. Ten může skončit na skládce, nebo jej můžete využít ve svůj prospěch. A to vše navíc ekologicky! Pomoci vám s tím mohou takzvané kompostéry, ve kterých se odpad změní v humus pro přirozené hnojení půdy.

komposter

Spadané listí, zetlelá posekaná tráva, plevel, seno a sláma, piliny, hlína, vychladlý dřevěný popel nebo příhodný kuchyňský odpad. To vše může najít své místo v kompostéru a posléze se uplatnit při regeneraci vyčerpané půdy. Kompostéry jsou ideální zejména pro menší zahrady a vybrat si můžete z mnoha variant. Oproti vytváření humusu „na hromadě“ mají řadu výhod. Jak si ale vybrat ten správný?

Jak vybírat kompostér?

Než se rozhodnete pro konkrétní kompostér, je třeba si ujasnit několik otázek. Co budete kompostovat? Jaký prostor máte k dispozici? Je také klíčové vědět, jaké množství kompostu můžete vytvořit a taky po jaké období roku máte zájem kompostér nejčastěji využívat.

komposter 2

Jaké druhy existují?

Nejobyčejnější kompostéry jsou dřevěné a je třeba je sestavit. Moderní variantou je plastový kompostér, který je zpracovaný z odolného materiálu (např. polyetylénu), který vydrží i teploty pod bodem mrazu.

Důležité je taky velmi dobré odvětrávání. To bývá u plastových modelů zajištěno systémem průduchů. V nabídce jsou i kompostéry rotační, které umožňují promíchávání obsahu, což je žádoucí pro efektivní tvorbu humusu. Kromě zahradních kompostérů si navíc můžete vybrat i menší domácí alternativu.

komposter 3

Umístění kompostéru

Optimální model byste měli vybírat i podle umístění. Kompostér by neměl být celý den vystaven přímému slunečnímu svitu. Výhodnější je pro něj najít polostín, aby se obsah nevysušoval. Důležité je kompostér umístit mimo dosah domácích (nebo i divokých zvířat), výkaly do kompostu nepatří. Pokud to není možné, vyberte model, který je dobře chráněn proti jejich přístupu.

U plastových kompostérů hraje roli i barva. Černá je praktická, protože nejlépe odolává vlivu UV záření, ale na přímém slunci se může přehřívat.

Uzavřený, ale s přístupem k půdě

Velmi oblíbené a efektivní jsou plastové uzavřené kompostéry. Ty mají horní odklápěcí víko pro přidávání odpadu, ale i boční přístup pro získávání uzrálého kompostu. Dno je obvykle opatřeno roštem, aby bylo zajištěno spojení s půdou. Samozřejmostí jsou ventilační otvory. Uzrávání humusu v tomto typu kompostéru je mnohem rychlejší a účinnější než jen v otevřené ohradě.

Garden Trading Plechový kyblík na kompost Dorset Blue 3,5 l, modrá barva, kov
Garden Trading Plechový kyblík na kompost Dorset Blue 3,5 l, modrá barva, kov

Co do kompostu patří a co ne?

Do kompostu lze dát zahradní, ale v menší míře i kuchyňský odpad (slupky, skořápky a  další zbytky). Do kompostu naopak nepatří zbytky hnijících potravin a jídel, kovy, sklo, keramika, výkaly masožravců a všežravců, maso nebo uhynulá zvířata.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...