Praktický průvodce výběrem kompostéru

Každá domácnost i zahrada produkuje velké množství biologického odpadu. Ten může skončit na skládce, nebo jej můžete využít ve svůj prospěch. A to vše navíc ekologicky! Pomoci vám s tím mohou takzvané kompostéry, ve kterých se odpad změní v humus pro přirozené hnojení půdy.

komposter

Spadané listí, zetlelá posekaná tráva, plevel, seno a sláma, piliny, hlína, vychladlý dřevěný popel nebo příhodný kuchyňský odpad. To vše může najít své místo v kompostéru a posléze se uplatnit při regeneraci vyčerpané půdy. Kompostéry jsou ideální zejména pro menší zahrady a vybrat si můžete z mnoha variant. Oproti vytváření humusu „na hromadě“ mají řadu výhod. Jak si ale vybrat ten správný?

Jak vybírat kompostér?

Než se rozhodnete pro konkrétní kompostér, je třeba si ujasnit několik otázek. Co budete kompostovat? Jaký prostor máte k dispozici? Je také klíčové vědět, jaké množství kompostu můžete vytvořit a taky po jaké období roku máte zájem kompostér nejčastěji využívat.

komposter 2

Jaké druhy existují?

Nejobyčejnější kompostéry jsou dřevěné a je třeba je sestavit. Moderní variantou je plastový kompostér, který je zpracovaný z odolného materiálu (např. polyetylénu), který vydrží i teploty pod bodem mrazu.

Důležité je taky velmi dobré odvětrávání. To bývá u plastových modelů zajištěno systémem průduchů. V nabídce jsou i kompostéry rotační, které umožňují promíchávání obsahu, což je žádoucí pro efektivní tvorbu humusu. Kromě zahradních kompostérů si navíc můžete vybrat i menší domácí alternativu.

komposter 3

Umístění kompostéru

Optimální model byste měli vybírat i podle umístění. Kompostér by neměl být celý den vystaven přímému slunečnímu svitu. Výhodnější je pro něj najít polostín, aby se obsah nevysušoval. Důležité je kompostér umístit mimo dosah domácích (nebo i divokých zvířat), výkaly do kompostu nepatří. Pokud to není možné, vyberte model, který je dobře chráněn proti jejich přístupu.

U plastových kompostérů hraje roli i barva. Černá je praktická, protože nejlépe odolává vlivu UV záření, ale na přímém slunci se může přehřívat.

Uzavřený, ale s přístupem k půdě

Velmi oblíbené a efektivní jsou plastové uzavřené kompostéry. Ty mají horní odklápěcí víko pro přidávání odpadu, ale i boční přístup pro získávání uzrálého kompostu. Dno je obvykle opatřeno roštem, aby bylo zajištěno spojení s půdou. Samozřejmostí jsou ventilační otvory. Uzrávání humusu v tomto typu kompostéru je mnohem rychlejší a účinnější než jen v otevřené ohradě.

Garden Trading Plechový kyblík na kompost Dorset Blue 3,5 l, modrá barva, kov
Garden Trading Plechový kyblík na kompost Dorset Blue 3,5 l, modrá barva, kov

Co do kompostu patří a co ne?

Do kompostu lze dát zahradní, ale v menší míře i kuchyňský odpad (slupky, skořápky a  další zbytky). Do kompostu naopak nepatří zbytky hnijících potravin a jídel, kovy, sklo, keramika, výkaly masožravců a všežravců, maso nebo uhynulá zvířata.

Čtěte dál!

Jak začít běhat

Není složité začít běhat. Mnohem těžší je začít běhat a vytrvat!...

Jak vytvořit provence styl: Klíč k rustikálnímu a romantickému bydlení

Nádech francouzského venkova spolu s vůní levandule láká mnoho lidí. Co...

Skandinávský styl bydlení: cesta k jednoduchosti a přírodní kráse

Severský styl je v poslední době velmi oblíbený. S tímto stylem...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Tipy na DIY vánoční dekorace inspirované přírodou

Vánoce jsou ideální čas, kdy se můžete kreativně vyřádit....

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...