Praktický průvodce výběrem obývací stěny

Obývákové stěny jsou nedílnou součástí moderních interiérů a patří k důležitým bytovým prvkům. Jejich výběru je proto třeba věnovat náležitou pozornost. Podívejte se na nejvýznamnější otázky, které byste si měli před pořízením stěny vyjasnit.

STRAKOŠ S-RZ Obývací stěna STRAKOŠ TAN san remo s osvětlením
STRAKOŠ S-RZ Obývací stěna STRAKOŠ TAN san remo s osvětlením

Obývákové stěny se stávají nedílnou součástí moderních interiérů a patří k důležitým bytovým prvkům. Jejich výběru je proto třeba věnovat náležitou pozornost.

Obývací stěny si vyšlapaly cestičku do většiny současných domů a bytů. Jejich umístění a rozměry z nich automaticky dělá dominantní součást zařízení interiéru. Stojí ve středu pozornosti – v obývacím pokoji, který je srdcem domácnosti. Obývací stěna bude jednou z prvních a nejvýraznějších věcí, kterých si všimne každá návštěva. A i vy se budete pravděpodobně na tento kousek nábytku dívat velmi často. Výběr stěny proto není radno podcenit.  

Nejdříve myslete na proporce

Rozměry obývákové stěny jsou stěžejním parametrem, podle kterého se bude nejspíš odvíjet veškerý další výběr. V současné době je v módě volný prostor. Zaskládat pokoj nábytkem je „out“. Při pořizování obývákové stěny na to myslete a zvolte rozměry, které nezakryjí celou zeď a nebudou překážet. Stěna by měla mít po obou stranách kousek (nebo i větší kus) volného prostoru. Tradičně se umísťuje k nejdelší zdi obývacího pokoje. Její umístění u kratší stěny však může mít také opodstatnění. Například když chcete pokoj vizuálně rozčlenit na více zón.

MEBLINE Trendy obývací stěna CALABRIA 1
MEBLINE Trendy obývací stěna CALABRIA 1

Sériový kus, nebo stěna na míru?

Zde záleží na vašich preferencích. Zakoupení hotové stěny vás může vyjít nesrovnatelně levněji. Pokud tedy myslíte především na výdaje, sáhněte po tomto řešení. Můžete se přitom spolehnout na neuvěřitelně rozmanitý výběr, různé cenové relace i pestrost materiálů a designů. Zakázková obývací stěna představuje variantu pro náročné zákazníky, kteří mají ideálně jasnou vizi.

Zvolte si styl, který vám sedí

Současný trend přeje rozmanitosti. Nemusíte se tedy stydět, ať už preferujete retro, rustikální vzhled, nebo futuristickou modernu. V každém případě by však obývací stěna měla ladit se zbytkem interiéru, zejména s dalšími prvky v obývacím pokoji. Zaměřte se na celkový dojem a styl jednotlivých detailů. Definují interiér spíše ladné křivky, nebo ostré linie? Jakou barvu a strukturu má stůl, parkety, sedačky? Velmi oblíbené jsou dnes i kontrastní barvy. Nemusí vše splývat v jednobarevnou šmouhu. Pokud si nejste jistí, nechte si poradit od někoho, kdo se v interiérovém designu vyzná.

Vyberte si správný materiál

Obývací stěny mohou být tvořeny různými variacemi materiálů. Oblíbená je laminovaná dřevotříska, která je dostupná a praktická. Dýhovaná stěna je vzhledově takřka k nerozeznání od masivu. A masiv? Ten ocení nároční milovníci zcela přirozeného materiálu. U obývacích stěn se však setkáte i s materiály, jako je plast, kov nebo sklo, které většinou tvoří různé menší součásti celku. Neváhejte si tak vybrat variantu, která vám bude dělat radost. Praktické tipy, jak postupovat, máte již k dispozici.

Čtěte dál!

Osvěžovače vzduchu: Difuzéry, aromalampy i návody na vlastní výrobu

Vůně ovlivňují naši psychiku, zútulní byt a ještě mohou být krásným...

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je nejen nevzhledný...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv stylu, na...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Osvěžovače vzduchu: Difuzéry, aromalampy i návody na vlastní výrobu

Vůně ovlivňují naši psychiku, zútulní byt a ještě mohou...

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv...