Praktický rádce pro výběr a umístění televizního stolku

Televizní stolek by měl správně ladit s celým interiérem místnosti, umožnit nerušené sledování televize ze zvoleného místa a zajistit v neposlední řadě skutečně spolehlivé umístění televizního přijímače. Často je kombinován s prostorem pro umístění set-top boxu, DVD přehrávače, případně i zvukové aparatury. Jak na jeho výběr?

Jedno je jisté. V moderním bydlení se pod televizor vůbec nehodí běžný kancelářský nebo jídelní stolek. Vsaďte raději na specializované TV stolky, se kterými je sledování televize nejen praktické, ale také stylové. Dokonale zapadnou do interiéru, pomohou vám ukrýt nevzhledné kabely a některé z nich nabídnou kolečka pro snadné přesouvání obrazovky tam, kam potřebujete.

photo 1461151304267 38535e780c79

Jak televizní stolek umístit?

Než se dáte do nakupování, vyplatí se znát několik pravidel a doporučení týkajících se umístění. Důležité jsou především následující body:

  • Jednou ze zásad je, že televizní vysílání byste neměli sledovat proti oknu, i se zataženými závěsy pronikající světlo působí rušivě, navíc je omezen přístup k samotnému oknu.
  • Televizor by měl být umístěn přibližně ve výšce očí diváka, tudíž bude výška stolku ovlivněna tím, zda nejčastěji budete programy sledovat z pohovky, křesla či z jiného místa. Sledovat televizi ve špatné poloze může být impulsem pro vznik migrén, tomu se každopádně vyhněte!
  • I když u moderních televizorů již není příliš důrazně doporučována minimální vzdálenost pro sledování programu, optimální sledovací vzdálenost činí přibližně 2,5 násobek úhlopříčky obrazovky.

photo 1501645429123 a300be5fe1c2 1 e1543240154212

Mobilní, na nožičkách nebo na zeď?

Televizní stolky jsou k dispozici v mnoha různých provedeních, výběr je natolik široký, že jen málokdo uvažuje o zakázkové výrobě. Ale jaký si tedy vyberete, aby to byl ten pravý?

TV stolky na kolečkách umožňují určitou flexibilitu v umístění, ovšem nemělo by se jednat o přesun na velké vzdálenosti. Jste přece jen omezováni přívodním kabelem, anténním svodem a případně i další kabeláží (například u domácího kina). A výhody? Při opatrné manipulaci máte možnost televizní stolek v případě početnější návštěvy snadno přemístit tak, aby mohli obrazovku pohodlně sledovat všichni. Tuto potřebu ale mnohdy mnohem jednodušeji vyřeší otočná podložka pod televizorem.

Klasický televizní stolek na nožičkách je vkusným kouskem nábytku. Tyto stolky jsou mnohdy opatřeny poličkami a přihrádkami pro umístění set-top boxu, satelitního přijímače, DVD přehrávače nebo sestavy domácího kina. Někdy disponují úložným prostorem, což se hodí, pokud nechcete vaši filmotéku nechávat jen tak na očích.

photo 1501877008226 4fca48ee50c1 e1543240203177

Další možnou variantou je řešení, které sice není typickým televizním stolkem, ale v zásadě sem také určitě patří. Jedná se o TV panel, což je kompaktní prvek, který je možné umístit na nábytek, na stěnu nebo bytovou příčku. Dokáže pojmout i další přístroje, které k televizoru patří. Občas se používá označení televizní komoda, mívá zavírací přední dvířka a mimo sledování programu se tváří jako kus běžného nábytku.

Rozměry jsou vždy důležité

Před tím, než se rozhodnete koupit nový televizní stolek, si televizní přijímač pečlivě změřte. U moderních televizorů s plochou obrazovkou už nebude tak důležitá hloubka, ale především šířka přístroje. Optimální bude, když stolek bude minimálně stejně široký jako televizor. Pokud to prostor dovolí, můžete pořídit i širší a zbylý prostor využít pro umístění reproduktorů nebo dekorace.

TV stolek Ildebrando - 120 Black
TV stolek Ildebrando – 120 Black

Stolek musí být vždy dostatečně stabilní. Je důležité, abyste ho umístili na rovném podkladu. Současné televizory umožňují sledovat obraz i z poměrně ostrých úhlů, ovšem pro dokonalý zážitek je třeba umístit televizor tak, aby střed obrazovky byl ve výšce vašich očí. Vysoko umístěná (většinou zavěšená) televize sice vypadá efektně, ale při delším sledování je bolest za krkem prakticky zaručena. Zbytečně nízko umístěná televize také není vůbec dobrý nápad. Krční páteř a ramena se brzo ozvou a potvrdí to.

Jaký materiál se bude dobře vyjímat?

Řešení televizního stolku by mělo s ostatním vybavením pokoje ladit stylem a materiálem. To samozřejmě nevylučuje i různé kombinace, ovšem vždy dbejte na to, aby výsledný efekt byl příjemný i na pohled.

Dřevo je prostě a jednoduše klasika, hodí se téměř ke všemu, dřevěné TV stolky jsou pevné a stabilní. K rustikálnímu interiéru se výborně hodí dřevěný stolek, u nějž je použito je na moření a stále lze vidět strukturu původního dřeva. Působí přitom velice útulně a seriózně.

Cenově výhodné jsou televizní stolky z lamina, které jsou občas od přírodního dřeva k nerozeznání, pokud jsou vyvedeny v provedení imitujícím nejrůznější druhy dřeva. Vyrábějí se i stolky v pastelových barvách, vhodné do futuristicky řešených interiérů.

Sklo bývá použito nejčastěji v kombinaci s kovovou kostrou, takový stolek vypadá velice originálně a je skutečně dekorativní. U skla je samozřejmě třeba zmínit i jeho evidentní nevýhody. Tedy značnou křehkost a náročnou údržbu. Každopádně do moderního interiéru je stolek z nerezu v kombinaci se sklem velmi vhodný. Pro někoho ale může sklo i nerez působit poněkud chladným dojmem.

Pokud nechcete investovat velkou částku a přitom požadujete od TV stolku pěkný vzhled a funkčnost, může pro vás být dobrou volbou televizní stolek z dřevotřísky MFD. Ta je vhodná pro věrohodnou imitaci masivu i dalších dražších materiálů a poslouží stejně dobře.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...