Přírodní způsoby jak regenerovat ledviny

Ledviny plní v našem těle důležitou funkci, proto je jejich zdraví velmi důležité. Může být ovlivněna vysokým krevním tlakem, zánětem v těle, stravou a životním stylem. Zjistěte, jak regenerovat ledviny, jaká je prevence onemocnění ledvin a jaké komplikace vznikají při onemocnění ledvin.

ako zregenerovat oblicky 6

Co jsou to ledviny?

Ledviny jsou párové orgány, které se nacházejí na zadní straně dutiny břišní. Jsou velké asi jako sevřená pěst a mají tvar fazole.

Funkce ledvin

Ledviny plní důležitou funkci – několikrát denně filtrují krev v našem těle. Rozhodují také o tom, které látky si má tělo ponechat (živiny, vitaminy) a které má z těla vyplavit (toxiny, přebytečný sodík).

Protože se jedná o náročnou práci, jsou ledviny obzvláště citlivé na záněty, změny krevního tlaku a zvýšené množství toxinů v těle.

Poté, co z krve odstraní přebytečné tekutiny, toxiny a nežádoucí chemické látky, přemění tyto složky na moč.

Zajímavost: Ledviny pracují nepřetržitě i během spánku. Kromě toho, že čistí krev, pomáhají také regulovat krevní tlak a vyrovnávají množství vody v těle.

ako zregenerovat oblicky 7

Jak zregenerovat ledviny?

Existuje několik způsobů, jak přirozeně regenerovat ledviny. Mohou vám pomoci předcházet onemocnění ledvin a obnovit již poškozené ledviny.

Omega-3

V naší běžné stravě je často vysoký obsah zánětlivých omega-6 mastných kyselin a nízký obsah prospěšných omega-3 mastných kyselin.

Omega-3 mastné kyseliny regulují srážlivost krve a podporují zdraví mozku. Studie naznačují, že tyto živiny snižují krevní tlak, a mohou tak pomáhat při regeneraci ledvin.

Další výzkumy naznačují, že vysoké hladiny omega-6 mastných kyselin mohou podporovat tvorbu ledvinových kamenů. Omega-3 mastné kyseliny vyrovnávají hladinu omega-6 mastných kyselin v těle.

Náš tip: Denně doplňujte omega-3, například konzumací ryb nebo kvalitního rybího oleje. Mezi ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny patří losos, tuňák, makrela a sardinky.

Vitamín C

Téměř všechny vitaminy a minerály mají antioxidační účinky, které podporují zdraví ledvin. Denně užívejte vitamin C v jeho přirozené formě, tj. z potravy. Mezi potraviny s vysokým obsahem vitaminu C patří okurky, pomeranče, citrony a brokolice.

ako zregenerovat oblicky 1

Andrographis

Andrographis je léčivá rostlina, která obsahuje andrografolid. Je to látka, která má schopnost snižovat toxicitu alkoholu v játrech. To znamená, že může mít také potenciál chránit a regenerovat ledviny po škodlivých účincích alkoholu.

Moringa

V listech moringy se nachází velké množství živin, které mají léčivé účinky. Při výzkumu na zvířatech bylo zjištěno, že moringa snižuje hladinu odpadních látek v krvi, a proto má potenciál zlepšit zdraví ledvin.

Studie také naznačují, že extrakt z listů moringy může eliminovat toxicitu ledvin způsobenou některými léky.

Resveratrol

Resveratrol je přírodní antioxidant, který se nachází v hroznech, bobulovinách a arašídech. Díky svým antioxidačním vlastnostem může podpořit zdraví ledvin a podpořit jejich regeneraci.

Jablka

Jablka mají na tělo protizánětlivé účinky, které pomáhají léčit záněty ledvin. Zabraňují také růstu bakterií v ledvinách a pomáhají udržovat kyselost moči.

Jablka obsahují vlákninu zvanou pektin, která má mnoho příznivých účinků na celý organismus včetně ledvin. Pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pektin zase snižuje některé rizikové faktory, které vedou k poškození ledvin.

Pokud máte chuť na sladké, zakousněte se do jablka. To vám pomůže zahnat chuť na sladkosti plné rafinovaného cukru, které škodí ledvinám.

ako zregenerovat oblicky 5

Datle

Datle účinně pomáhají při odplavování ledvinových kamenů. Obsahují hodně vlákniny, hořčíku a dalších živin, které pomáhají udržovat zdravé ledviny. Pokud máte problémy s trávením datlí, zkuste je předem namočit.

Rovnováha

Každá nadměrná aktivita zatěžuje některou část vašeho těla. Může to být nejen práce nebo sport, ale i odpočinek. Nadměrná fyzická námaha zatěžuje ledviny. A pokud ignorujete první varovné příznaky a mírnou bolest, může to vést k pronikavé bolesti v dolní části zad.

Mírná fyzická námaha vám samozřejmě neuškodí. Dokonce i pro tělo je to prospěšné. Nezapomínejte však v pravidelných intervalech odpočívat. Pokud začnete pociťovat bolest, okamžitě přestaňte.

Kvalitní spánek

Dalším způsobem regenerace ledvin je spánek. Kvalitní a dostatečný spánek je důležitý pro správnou funkci celého těla, včetně ledvin.

Pozorovací studie spojují zkrácení doby spánku a špatnou kvalitu spánku se zvýšeným výskytem onemocnění ledvin.

Jak zlepšit spánek?

Existuje několik způsobů, jak zlepšit spánek. Snažte se během dne unavit tělo alespoň mírnou fyzickou aktivitou a k večeři si dávejte jen lehká jídla.

Vytvořte si večerní uklidňující rituál, který vašemu tělu vyšle signál, že se blíží spánek. Můžete použít relaxační hudbu nebo esenciální oleje, případně zkusit meditovat.

Vyhněte se večer modrému světlu z obrazovek a naplánujte si den tak, abyste se večer nemuseli dívat do počítače nebo telefonu.

ako zregenerovat oblicky 4

Přestaňte kouřit

Kouření může ucpávat cévy, což vede ke snížení průtoku krve ledvinami. Pokud ledviny nejsou dostatečně prokrvené, nemohou optimálně fungovat.

Kouření může také snižovat účinnost léků používaných k léčbě vysokého krevního tlaku.

Kromě toho, že kouření zvyšuje riziko vysokého krevního tlaku, zvyšuje také riziko onemocnění ledvin.

Přestat kouřit může být náročné, ale výhody, které vám to přinese, rozhodně stojí za pokus. Pokud jste se rozhodli přestat kouřit, obraťte se na odborníka, který vám poradí, jak na to.

Přestat vapovat

Kromě kouření je nebezpečné i vapování. I když vdechujete méně toxinů, nikotin ve vaporizérech je stále návykový. Kromě toho je v roztocích velké množství chemických látek, které jsou škodlivé pro ledviny a brání jejich regeneraci.

Kapusta

Zelí je vynikajícím zdrojem vitaminů, které pomáhají odstraňovat záněty ledvin a posilují imunitní systém. To vše je nezbytné pro regeneraci ledvin.

Zelí je plné vitaminů A a C a obsahuje malé množství draslíku. Zvýšený příjem draslíku může být problematický pro osoby s onemocněním ledvin. Je to proto, že ho ledviny nedokážou zpracovat.

Květák

Květák je nejen velmi chutný, ale obsahuje také velké množství vitaminu C a vlákniny. Kromě toho obsahuje také sloučeniny, které pomáhají neutralizovat toxické látky v játrech. Díky těmto vlastnostem může pomoci při regeneraci ledvin.

Věděli jste, že květák obsahuje málo oxalátů, které se vyskytují v některých potravinách a jsou spojovány s ledvinovými kameny?

ako zregenerovat oblicky 8

Regulujte hladinu cukru v krvi

Hladinu cukru v krvi ovlivňuje mnoho faktorů. Patří mezi ně například hormony, nemoci, strava nebo stres. Vysoká hladina cukru v krvi může časem způsobit zúžení nebo dokonce ucpání cév, což může vést k onemocnění ledvin.

Pokud máte cukrovku a chcete chránit své ledviny, měli byste se snažit optimalizovat hladinu cukru v krvi. Poraďte se se svým lékařem a dodržujte léčebný plán, který zahrnuje dietu, cvičení a případně léky na snížení hladiny cukru v krvi.

Pravidelné cvičení

Pravidelné cvičení nebo jiná fyzická aktivita pomáhá zlepšit celkový zdravotní stav těla, a tedy i ledvin.

Cvičení je vhodné i pro osoby s onemocněním ledvin. Je však důležité cvičit s mírou. Pro začátek můžete zkusit něco méně namáhavého, například lehký typ jógy.

Fyzická aktivita zlepšuje spánek, posiluje kosti, zlepšuje duševní stav a udržuje tělo v kondici. Zlepšuje zdraví srdce a snižuje riziko dalších problémů, které mohou negativně ovlivnit ledviny.

Náš tip: Začněte cvičit pomalu a nezapomeňte se před cvičením zahřát. Pokud je vaše onemocnění ledvin v pokročilejším stádiu, poraďte se se svým lékařem o cvičení.

Dieta pro zdravé ledviny

Dieta s nízkým až středním příjmem bílkovin může být prevencí a léčbou onemocnění ledvin.

Mezi nejlepší potraviny, které mohou přirozeně regenerovat ledviny, patří zelenina, ovoce, luštěniny, celozrnné obiloviny a obiloviny s vysokým obsahem vlákniny.

Při chronickém onemocnění ledvin je třeba se vyhýbat zejména rafinovanému cukru, soli, červenému masu a zpracovaným potravinám.

Kterým potravinám se vyhnout?

Abyste pomohli ledvinám zotavit se, je dobré omezit některé potraviny nebo se jim snažit vyhnout. Protože každý organismus je jiný, doporučujeme, abyste se o omezeních v jídle poradili se svým lékařem.

Sůl

Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám s vysokým obsahem soli a snažte se ji omezit při vaření. Sůl může ovlivňovat krevní tlak a zadržovat vodu v těle.

Používejte více bylinek a koření k ochucení pokrmů. Po několika týdnech si na nižší příjem soli zvyknete.

Draslík

Vysoká hladina draslíku může způsobit srdeční problémy, které souvisejí se zdravím ledvin. Vysoký obsah draslíku mají banány, rajčata a brokolice.

Bílkoviny

Přestože jsou bílkoviny pro tělo důležité, jejich nadměrný příjem může zhoršit stav ledvin. Zejména se snažte omezit konzumaci červeného masa a mléčných výrobků.

Pijte hodně vody

Pravidelné pití vody podporuje správnou funkci ledvin i jejich celkové zdraví. Nahraďte sladké nápoje čistou vodou. Voda totiž neobsahuje sůl a cukr, tedy látky, které zatěžují ledviny.

Množství vody, které byste měli denně vypít, závisí na mnoha faktorech, včetně počasí, fyzické zátěže a vašeho zdravotního stavu. Obvykle se doporučuje příjem tekutin ve dnech s příjemnými teplotami kolem 2 litrů denně. V horkém počasí a při fyzické aktivitě je však třeba tento příjem zvýšit. Poslouchejte tedy své tělo.

Náš tip: Pokud se během dne zapomenete napít, nastavte si v telefonu upomínku. Nebo si připravte velkou láhev na pití, kterou budete muset během dne vypít.

Vyřaďte ze svého jídelníčku sladkou vodu

Sladké vody, džusy z koncentrátů a alkoholické nápoje obsahují velké množství cukru. Kolové nápoje a pivo zase mohou podporovat tvorbu ledvinových kamenů. Snažte se tyto nápoje ze svého jídelníčku vyřadit nebo si je vyhraďte pro zvláštní příležitosti.

Omezte příjem alkoholu

Pití alkoholu způsobuje zvýšení krevního tlaku a hladiny cholesterolu, což může později vést k onemocnění ledvin.

Pravidelné nadměrné pití alkoholu ovlivňuje funkci ledvin a zdvojnásobuje riziko jejich onemocnění.

Pokud si jednou za čas dáte malé množství (1 až 2 nápoje) alkoholu, nemělo by to mít na vaše tělo a ledviny závažné účinky.

Užívejte léky proti bolesti s mírou

Nadměrné užívání léků proti bolesti, jako je aspirin a ibuprofen, může způsobit onemocnění ledvin.

Pokud potřebujete užít léky na úlevu od bolesti, nikdy nepřekračujte povolenou dávku uvedenou na obalu léku.

Udržujte si zdravou hmotnost

Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, nechte si poradit od svého lékaře nebo dietologa a snažte se pomalu hubnout. Váš lékař vám pomůže sestavit realistický plán hubnutí, který bude bezpečný a prospěšný pro vaše tělo.

Vyhněte se radikálním dietám, které mají pouze krátkodobé účinky. Tyto diety jsou pro tělo náročné a nezdravé a po jejich skončení může snadno dojít k opětovnému nárůstu hmotnosti.

ako zregenerovat oblicky 2

Prevence

Nejlepší je preventivně sledovat stav ledvin. Snažte se všímat si prvních příznaků jejich onemocnění. Na druhou stranu u ledvin to může být někdy obtížnější. První příznaky se mohou objevit až v pokročilém stadiu onemocnění.

Níže jsou uvedeny možné příznaky onemocnění ledvin, které mohou signalizovat, že něco není v pořádku. Pokud některý zpozorujete, měli byste navštívit lékaře.

Příznaky snížené funkce ledvin:

 • Vysoký krevní tlak,
 • pěnivá moč,
 • krev v moči,
 • nevolnost,
 • zvracení,
 • problémy se spánkem,
 • ztráta chuti k jídlu,
 • bolest v dolní části zad,
 • opuchlé nohy, kotníky nebo oči,
 • únava a vyčerpanost,
 • bolest hlavy,
 • svalové křeče.

Pravidelné prohlídky

Pravidelně si nechávejte kontrolovat stav ledvin u svého lékaře. Ke kontrole stavu ledvin lékaři obvykle používají 2 jednoduché testy, které zahrnují odběr moči a krve.

Zkontrolujte přítomnost bílkoviny zvané albumin v moči. Krevní test zase zjišťuje, jak dobře ledviny odstraňují z těla odpadní látky a toxiny.

Kontrola krevního tlaku

Vysoký krevní tlak může zvýšit pravděpodobnost vzniku onemocnění ledvin. Proto si nechte změřit krevní tlak u lékaře. Pokud zjistíte, že je zvýšený, může vám lékař předepsat léky na jeho snížení. Pomoci může také změna životního stylu, například zdravá strava a pohyb.

ako zregenerovat oblicky 3

Jaké komplikace může způsobit onemocnění ledvin?

Ledviny jsou velmi důležité orgány. Jejich správná funkce ovlivňuje celý organismus. Pokud nefungují optimálně, může to vést k několika komplikacím.

Potenciální problémy při onemocnění ledvin jsou:

Chudokrevnost

Když ledviny přestanou produkovat dostatečné množství erytropoetinu, může to snížit schopnost těla vytvářet červené krvinky. Anémie se často vyskytuje také v důsledku nízké hladiny železa, vitaminu B12 nebo kyseliny listové.

Oslabené kosti

Pokud vaše ledviny nepracují správně, může to vést k nízké hladině vápníku a vysoké hladině fosforu v těle. To oslabuje kosti a zvyšuje riziko zlomenin.

Hyperurikémie

Onemocnění ledvin může vést k vysoké hladině kyseliny močové v krvi. Proto je také spojena s hyperurikémií. Protože při onemocnění ledvin nejsou ledviny schopny řádně filtrovat kyselinu močovou z krve, dochází k jejímu hromadění v těle.

Hyperurikémie může být způsobena nadměrnou konzumací červeného masa, zvýšenou spotřebou cukrů nebo nedostatkem fyzické aktivity.

Závěr

Regenerace a správná péče o ledviny vám pomůže vyhnout se nepříjemným komplikacím a problémům, jako jsou záněty ledvin, selhání ledvin a rozvoj dalších onemocnění souvisejících s ledvinami.

Pokud nezanedbáváte péči o své tělo a prevenci, budou vaše ledviny s největší pravděpodobností správně fungovat až do vysokého věku. V každém případě doufáme a věříme, že vám naše rady, jak regenerovat ledviny, pomohou udržet si optimální zdraví a vitalitu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...