Chůze na boso je fenoménem poslední doby. Barefoot boty si získaly nejednoho příznivce, a to i přesto, že lidstvo je stovky let zvyklé věznit chodidla v botách. Proč je ale chůze na boso najednou tak oblíbená? Jaká pozitiva přináší přirozená chůze?
Barefoot vs. klasická bota
Barefoot boty poskytují našim chodidlům oproti klasické obuvi dostatek místa a umožňují jim fungovat tak, jak je pro ně přirozené. Jde o boty s tenkou podrážkou, která se přizpůsobí tvaru chodidla, je měkká a díky ní je chůze v barefoot botách tak podobná chůzi naboso.
Chodidlo může vnímat povrch, po kterém jde, což je pro naše tělo a jeho správné fungování nezbytné. Navíc noha zapojuje správné svalstvo a napomáhá i správnému držení těla. To ale není vše.
Co nám a našemu tělu barefoot dál přináší?
Návrat k přirozené chůzi láká stále víc a víc lidí, není se taky čemu divit. Noha v nich má mnohem víc prostoru než v klasických botách, navíc může být chůze na boso řešením mnoha zdravotních potíží.
Noha nejen při došlapu naplno funguje, ale v běžných botách, které ji svírají, k tomu nemá možnost. Stejně tak normální obuv tlačí palec směrem k ostatním prstům, což může vést až k vbočení palce, což je problém, který trápí mnohé z nás. Na co se můžete těšit, když si zvyknete na barefootové boty?
Vycentrujete tělo
Obuv, kterou většina z nás nosí, má úplně jiný tvar než naše noha. Má úzkou špičku, takže jsou v ní prsty natěsno zmáčknuté. To vede k tomu, že se noha nemůže přirozeně stabilizovat, bortí se v kotníku, kolena zapadají a kyčelní klouby rotují dovnitř. Pánev se pak sklopí vpřed a s ní i pánevní dno. Naše vnitřní orgány zaujmou nepřirozenou pozici, mozek nastavuje vyšší napětí, na opačné straně ho ale zase sníží. Tělo v takovém případě není centrované a klouby se rychle opotřebovávají, mozek nastavuje nerovnoměrné napětí a my jsme náchylní ke zranění, protože naše tělo není připravené reagovat na zatížení.
Když je tělo vycentrované, vnitřní orgány zaujmou svoji přirozenou pozici, lymfatický systém může přirozeně fungovat. Dojde ke stimulaci akupresurních bodů na ploskách nohy, dech může volně plynout, naše tělo dostane dostatek kyslíku nezbytného pro správné fungování metabolismu. Dojde i ke stimulaci krevního oběhu a snížení dechové frekvence díky využití plné kapacity plic.
Posílíte imunitu
Kdo by to byl řekl, že imunita se odvíjí i od toho, jak stojíme a chodíme? Je tomu ale tak. Když nohám dáme potřebný prostor, celé tělo se automaticky poskládá do fyziologické pozice, což nastartuje metabolismus i imunitní systém. Právě na něm záleží, zda se budeme cítit zdraví a nepodlehneme každému bacilu, se kterým se setkáme.
Dosáhnete psychické i fyzické pohody
Psychika je provázaná s fyzickou pohodou a naopak. Když vám není z nějakého důvodu tak úplně dobře, projeví se to i na vaší náladě. Tělo prostě funguje jako jeden celek, když nějaká jeho část nefunguje, projeví se to i na zbytku těla. A je jedno, zda jde o plíce, klouby nebo třeba nohy.
Právě v případě nohou stačí docela málo, stačí klasické boty, ve kterých jsou nohy ztuhlé a nehýbou se tak, jak je pro ně přirozené, vyměnit za barefoot. Napětí v těle se vyrovná, okysličíte tělo tím, že se narovnáte a začnete přirozeně dýchat. Tím podpoříte všechny vnitřní orgány, klouby do sebe zapadnou a nebudou se tolik opotřebovávat. Tělo se celkově uvolní, zbaví se napětí a vy se budete cítit prostě skvěle.
Dojde k aktivaci pánevního dna
Pánevní dno nese všechny orgány, u ženy během těhotenství i děťátko. Aby dobře fungovalo, je třeba docílit optimálního napětí, mozek ho také musí koordinovat se zbytkem těla.
Svaly v této oblasti časem bohužel ztrácí svou přirozenou funkci, mylně se domníváme, že za to může věk. Na vině jsou operace, porod, ale i nepřirozená chůze. Aktivace pánevního dna můžete dosáhnout i takovou drobností, jako je výběr obuvi a zdravá a přirozená chůze.
Foto: Shutterstock