Přemýšlíte o renovaci menšího prostoru nebo velké haly? Právě epoxidové podlahy přinášejí estetiku a komfort v jednom. Jsou zhotoveny z epoxidové pryskyřice a jejich největší výhodou je odolnost proti mechanickému namáhání i nejrůznějším chemikáliím. Hodí se proto do každého interiéru.
Epoxidová podlaha v mnoha variantách
Hledáte-li vhodnou podlahu do garáží, dílen nebo například do skladovacích či výrobních hal, epoxidové podlahy jsou tou nejvhodnější variantou. Ke všemu jsou dostupné v několika provedeních a v mnoha barvách a barevných kombinacích. Lité epoxidové podlahy lze realizovat s matným, pololesklým či lesklým povrchem. Často se zhotovují rovněž s protiskluzovým povrchem nebo s 3D efekty. Epoxidovou podlahu si můžete nechat namíchat tak, aby vám ladila s interiérem, taktéž může imitovat mramor nebo klasickou dlažbu. Při pokládce lze do materiálů přidat mušle, kamínky, mince nebo například písek.
Epoxidová podlaha se aplikuje buď:
- epoxidovým nátěrem – v tomto případě se epoxidový nátěr aplikuje na předem připravený a epoxidovou penetrací napenetrovaný podklad speciálními válečky, nejčastěji nylonovými
- epoxidovou stěrkou – podlaha se aplikuje pomocí nerezového hladítka, stěrky či rozhrnovacího válce v dané tloušťce na předem připravený a epoxidovou penetrací napenetrovaný podklad
Jaké jsou hlavní výhody epoxidové podlahy?
- Jsou velmi ekonomické, designové a funkční
- Snadno a rychle se aplikují
- Jsou snadno udržovatelné
- Mají skvělou mechanickou i chemickou odolnost
- Jsou hygienické a snadno se dekontaminují
- Nemají žádné spáry
Epoxidová podlaha najde využití zejména:
- ve výrobních a skladovacích halách,
- v parkovacích domech,
- na chodbách a podestách,
- v technických místnostech,
- ve sklepních a půdních prostorách,
- v interiérech bytových a administrativních budov.
Jak se epoxidové podlahy aplikují?
V první řadě je důležité, aby byl povrch čistý, pevný a vyzrálý. Nesmí na něm být absolutně žádné nerovnosti a také je zapotřebí, aby byl izolovaný vůči zemní vlhkosti. Je taktéž nutné odstranit z něj `skořepinu`, tedy cementový kal, kterého se lze zbavit přebroušením. Vhodným podkladem může být beton nebo cementový potěr. Celý proces aplikace následně sestává z těchto fází:
- Na podklad aplikujeme první penetrační vrstvu. Důležitý není však jen penetrační nátěr, ale také obvodová izolace z PE pěny, jíž je nutné umístit po celém obvodu.
- Následuje samonivelační, vyrovnávací vrstva, kterou se docílí přesné vodorovné roviny. Poté, co zatvrdne, je proto zapotřebí ji přebrousit.
- Ve třetím kroku se aplikuje další penetrační vrstva, která se provádí epoxidovou pryskyřičnou bází. Právě opakovanou penetrací dosáhneme odstranění již zmíněné skořepiny.
- V této fázi dochází k úpravě okrajů. Okraje nanesené plochy se musí ukončit lištou nebo vhodným těsněním, které je možné zhotovit z PE pásky o tloušťce cca 5 až 10 mm, ovšem jen v případě, že těsnění v podlaze nezůstalo po betonování podlahy.
- Nyní přichází na řadu pryskyřičná směs, kterou upravíme elektrickým míchačem do homogenní hmoty. Ta se následně odlévá v přiměřeném množství na již zhotovený podklad. Poté se hmota roztírá ozubenou stěrkou. Celý proces opakujeme do té doby, dokud se všechna směs nespotřebuje.
- Na řadě je odvzdušnění, které provádíme odvzdušňovacím válcem, jenž je schopen odstranit každou vzduchovou bublinu.
- V předposlední fázi můžeme přidávat dekorativní prvky, jako již zmíněný písek, kamínky nebo mince, které nasypeme přímo na povrch čerstvé pryskyřice.
- Poslední vrstva obsahuje uzavírací nátěr, který je zapotřebí nanést po celém povrchu.
Údržba epoxidové podlahy
Tento typ podlahy lze čistit jako všechny ostatní typy podlah. Stačí, když ji zametete, vysajete nebo vytřete vlhkou látkou či mopem a jakýmkoliv běžně dostupným přípravkem na mytí podlah. Vzhledem k tomu, že výsledný povrch nedisponuje spárami ani póry, nevytváří se na něm žádné plísně ani jiné nežádoucí prvky, které jsou často s použitím chemických přípravků spojeny.
Jestliže vysavač ani mop nestačí, přichází na řadu PU čistič. Na velké plochy je zapotřebí mycí automat se středně tvrdým kartáčem či speciálním padem. K zalešťování nedokonalostí používáme diamantový lešticí pad. Na intenzivní špínu, kterou nelze vyčistit ručně ani strojově, je nutné použít roztok PU čističe a vody v koncentraci, kterou zvolíme dle míry znečištění podlahy. Jakmile roztok naneseme, musíme pět až deset minut vyčkat. Následně povrch vyčistíme jednokotoučovým strojem. Uvolněné nečistoty se následně vysají vysavačem na vodu a nakonec se podlaha vytře.