Proměňte bydlení k nepoznání díky fototapetám

Taky si pamatujete na zdi s kytičkami nebo ornamenty? Ty doby, kdy se malovalo reliéfními válečky jsou dávno za námi, vystřídaly je veselé barvy a tapety, na které mnozí z nás nemají dobré vzpomínky. Sice vypadaly krásně a schovaly i nějaký ten nedostatek na stěně, ale špatně se strhávaly, zůstala po nich vždy taky pořádná spoušť. Naštěstí je nahradily fototapety, které se na zeď lepí snadno, není problém je z ní ani odstranit.

Když se řekne fototapeta

Fototapety dodají domovu nový rozměr, promění ho doslova v nepoznání. Na sluníčku nevyblednou, jejich nabídka je široká. Každý si vybere takovou, která je jeho srdci nejbližší. Co si ale pod pojmem fototapeta vlastně představit? Určitě nejde jen o zvětšeninu obrázku. Nebo ano?

Fototapetu bychom zjednodušeně mohli označit za dekoraci zhotovenou na speciálně upraveném papíru, jehož zadní plocha je určená k aplikaci lepidla. Na přední straně pak najdeme obrázek.

Víte, že na trhu už najdete i samolepící fototapety? Ty jsou určené hlavně na dveře.

Pż°roda.jpeg 1

Proč si zeď ozdobit zrovna fototapetou?

Kromě toho, že fototapeta promění váš byt ve skutečný domov, má ještě další přednosti. Zajímá vás jaké?

 • Obrázek si vyberete dle svých představ z opravdu široké nabídky. Co takhle mít v obývacím pokoji Eiffelovu věž, londýnský Tower Bridge, věž Big Ben, nespoutanou přírodu nebo barevné graffiti? Chcete usínat po boku krásné divy, auta snů nebo dáte přednost odpočinku pod palmami?
 • Na zeď se snadno instalují, schovají přitom všechny menší vady a nedostatky.
 • Můžete je nalepit na jakýkoliv povrch. Přizpůsobí se mu.
 • Barvy nevyblednou ani působením slunečních paprsků.
 • Fototapetu můžete omývat navlhčeným hadříkem.
 • Cena je příznivá, možná i to je jeden z důvodů, proč fototapety dneska najdeme téměř v každé domácnosti. Odvíjí se od rozměrů fototapety, jejím motivu a kvalitě.
Jagu†r.jpeg

Z jakých dekoračních fototapet můžete vybírat?

Na trhu najdeme dva základní druhy, a to papírové fototapety a vliesové fototapety. Kromě toho se můžete rozhodnout, zda dáte přednost samolepícím fototapetám, nebo si je sami před instalací na zeď potřete lepidlem. Volit můžete i mezi jednodílnou fototapetou a fototapetou poskládanou z několika kusů.

Víte, že fototapeta na zeď je určena na savý podklad (zeď), ta samolepící na ten nesavý (dřevo, obklady, sklo atd.)?

Grafitti pro ml†deß.jpeg

Papírová fototapeta patří k těm levnějším, není voděodolná, špatně se odstraňuje ze zdi.

Hodí se jak do domácnosti, tak do komerčních prostor, počítejte ale s tím, že není moc odolná vůči poškození, navíc se s ní těžko manipuluje. Před instalací na zeď ji musíte rozbalit a celou potřít lepidlem.

Vliesové fototapety jsou o něco dražší, investice do nich se ale vyplatí

Oproti těm papírovým jsou odolnější, nehořlavé, prodyšné a když vás omrzí, snadno je ze zdi odstraníte. Lepí se „na sucho“, to znamená, že lepidlo nanesete přímo na zeď, dřevo, beton, sádrokarton. Nevadí ani drobné trhlinky. Je ideální jak do bytů, tak do komerčních prostor.

Náš tip: Zdá se vám, že tapeta potřebuje očistit? Vzhledem k tomu, že je voděodolná, můžete ji opatrně omýt houbičkou namočenou ve slabém roztoku saponátu. Dejte si přitom ale pozor, abyste tapetu úplně nepromočili.

Fototapeta do dōtskāho pokoje

Kde bude fototapeta vypadat nejlíp a jak vybrat tu nejlepší?

Při výběru tapet nezáleží jen na jejich designu a velikosti, je třeba zohlednit také další parametry.

 • Do jaké místnosti fototapetu vybíráte? Hodláte ji lepit do dětského pokoje, ložnice, na chodbu? Nebo potřebujete voděodolnou fototapetu, kterou můžete umístit do koupelny nebo kuchyně?
 • Co od ní očekáváte? Má estetickou funkci? Nebo vám jde hlavně o to, aby zakryla nedostatky, které nejdou odstranit a zamaskovat?
 • Na jaký podklad ji budete lepit a jak jste v tom zruční? Vliesová fototapeta je určena k lepení na zeď, tu samolepící pak můžete nalepit na stěnu v kuchyni, na dveře, lednici i podlahu.

Náš tip: Při výběru fototapety se zamyslete i nad celkovým vzhledem místnosti. Jde o malý pokoj? Sáhněte po tapetách jasných barev, které místnost opticky zvětší a rozšíří. Jak je místnost vybavená? Co barva nábytku? Potřebujete místnost projasnit a rozšířit, nebo naopak zúžit?

Londžn.jpeg

Jak fototapetu nalepit?

Jak už jsme zmínili výše, nemusíte se bát, že budete muset tapetu rozbalit na zem, potřít ji lepidlem a pak ji složitě přenášet ke zdi. Moderní tapety se totiž lepí opravdu jednoduše, s trochou zručnosti to zvládne každý.

 • Zdi očistěte a odmastěte.
 • Tapetu opatrně nalepte na zeď.
 • Vyhlaďte všechny vzduchové bubliny.

Co když se mi fototapeta přestane líbit?

Není nic jednoduššího než ji strhnout a na její místo nalepit novou. Tapetu ze stěny stáhnete raz dva a bez následků. Pak už si stačí vybrat nový motiv a tapetu nalepit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...