Pronajmout vybavený či nevybavený byt? Co vyžadují studenti?

Připravujete byt k pronájmu? Už jste se rozhodli, jestli ho pronajmete se zařízením, nebo bez něj? Máte na výběr několik možností. Zanalyzovali jsme jejich pro a proti.

Pronájem nemovitosti s sebou nese mnoho starostí a rozhodování. Jedním z důležitých aspektů, které při přípravě bytu musíte vyřešit, je jeho vybavení. Existují 3 varianty: byt k pronájmu můžete nájemníkům nechat nevybavený, částečně vybavený či kompletně zařízený.

Nevybavený byt – dlouhodobé pronájmy, nižší příjmy

Nevybavená nemovitost není zcela holá, obsahuje základní vybavení, které je součástí bytu: WC, umyvadlo, sprchový kout, vanu, případně i kuchyňskou linku se sporákem. Není zde jiné vybavení či nábytek.

Výhody nevybaveného bytu

 • Méně starostí pro pronajímatele

Vybavení se vždy chtě nechtě opotřebovává. Čím méně vybavení poskytnete nájemníkům, tím méně škod vnikne na majetku. Jako pronajímatel nemusíte řešit četné opravy či poničení.

 • Spíše na dlouhodobý pronájem

„Prázdný byt si nájemník musí sám vybavit. Logicky bude takový byt zajímat spíše zájemce o dlouhodobý pronájem, kteří si tam budou chtít vybudovat dlouhodobější domov. To pro pronajímatele znamená určitou jistotu stabilního příjmu,“ komentuje Lenka Szeteiová z internetového magazínu o nájemním bydlení MámByt.cz.

kirill 9uH hM0VwPg unsplash
 • Ekonomická síla nájemníka

Ne každý nájemník si může dovolit vybavit nemovitost gaučem, postelemi, skříněmi apod. Pokud na to má prostředky, tak to ve většině případů svědčí o ekonomické síle nájemníka. Z toho plyne větší jistota placení nájemného.

Nevýhody nevybaveného bytu

 • Méně peněz z pronájmu

Za nezařízený byt nelze požadovat tak vysokou částku, jako za byt s nábytkem a doplňky. Dle vaší cílové skupiny si proto dobře promyslete, zda se vám vyplatí do vybavení investovat či nikoli.

 • Oslovení užší cílové skupiny 

Stěhování objemného vybavení se každému nechce absolvovat. Nájemníci často vyžadují k základnímu vybavení ještě ledničku a větší skříně. 

 • Vyloučení zájemců o krátkodobý pronájem či luxusní bydlení 

S nabídkou nevybaveného bytu se pravděpodobně připravíte o zajímavou skupinu, jakou jsou turisté, zájemci o služební byty či zahraniční studenti. Stejně tak nedosáhnete na lidi, kteří jsou zaneprázdněni a nemají čas na vybavování bytu. Luxusně vybaveným bytem přilákáte pozornost lukrativní skupiny, která o prázdný byt spíš nebude mít zájem.

Vybavený byt – krátkodobé pronájmy, vyšší příjmy

Vybavená nemovitost je taková, do které se nájemce může rovnou nastěhovat bez jakéhokoli zařizování. Obsahuje veškeré vybavení k bydlení.

Výhody vybaveného bytu

 • Vyšší pohodlí = vyšší nájemné

Za vybavený byt si můžete říct vyšší nájemné. Podle toho, jak luxusně byt vybavíte, můžete naceňovat pronájem a cílit tak na zajímavější skupiny nájemníků.

 • Spíše krátkodobý pronájem

Byt s vybavením se hodí pro krátkodobé pronájmy. Lidem, kteří budou byt využívat jen v krátkém časovém intervalu, se pravděpodobně nebude chtít řešit kompletní zařízení bytu.

 • Oslovení širší cílové skupiny

Zejména ve větších městech na lukrativních místech dokážete oslovit více zájemců, kteří budou vyžadovat vybavený byt. To vám dává možnost výběru.

grant N90LM3A5AZQ unsplash

Nevýhody vybaveného bytu

 • Investice navíc a více starostí s pronájmem

„Do vybavení bytu musíte vložit počáteční investici. S tím je spojená i administrativa. Doporučujeme veškeré vybavení bytu uvést v nájemní smlouvě, ideálně sepsat předávací protokol ke kterému můžete přiložit také fotografie. Čím detailnější popis a dokumentace, tím lepší. Na našem serveru pronajímatelé najdou všechny právně ověřené dokumenty, které si mohou zdarma stáhnout a používat,“ dodává Lenka Szeteiová.

 • Riziko neplatičů

Může se stát, že s kompletně zařízeným bytem oslovíte zájemce, kteří nebudou zvládat platit nájemné. Riziko neplatičů je u takových pronájmů zpravidla vyšší.

 • Náklady na opravy

Vybavení bytu se opotřebovává. Zapomeňte, že to, co v bytě necháte, tam vydrží věčně. Po čase bude muset vše vyměnit či opravit. Počítejte tak s budoucími náklady.

Částečně vybavený byt – ideální pro studentské bydlení

Zlatou střední cestou je částečně vybavený byt, který obsahuje základní zařízení a něco navíc (např. lednička, skříně, postele, gauč apod.). Nájemník nemusí stěhovat objemné vybavení, ale zároveň má stále možnost vybavit si byt podle svého.

Takové bydlení zaujme specifickou cílovou skupinu, kterou jsou například studenti.

Jak připravit byt pro studenty?

Většina vysokoškoláků ocení alespoň základní vybavení bytu. Zbytek si jsou často schopni dovybavit sami. Dopředu ale počítejte s jeho opotřebením, proto, až na výjimky, doporučujeme kupovat levnější zařízení. Na co nezapomenout?

Postel s dobrou matrací

Pokud budete chtít studentům nechat v bytě postel, doporučujeme k ní přidat rovnou matraci. Především kvůli různým rozměrům, do kterých se nájemník, který už třeba matrací disponuje, nemusí trefit. Matrace je alfou omegou a za nás věcí, na které byste neměli výrazně šetřit. Kvalitní spánek ocení, nejen o zkouškovém, každý student. 

Jestliže se chcete vyhnout tomu, aby v bytě přespávalo více lidí, než je ve smlouvě, pořiďte do bytu raději jednolůžko.

Stůl a židle

Vejde se do pokoje stůl a židle? Pokud ano, studenti to rozhodně ocení. I za další vybavení, jako je korková nástěnka či uzamykatelné zásuvky, získáte další plusové body.

gabriel beaudry WuQME0I oZA unsplash

Stojan místo skříně

Pro většinu vysokoškoláků je nájemní byt pouze přechodným bydlením na několik let (semestrů). Někteří z nich mají stále zázemí u rodičů, kam často odjíždějí na víkendy. Můžete si dovolit jim v bytě nechat pouze stojan a ramínka na oblečení, namísto velké skříně.

Pračka a lednička

Pračku a ledničku vyžaduje většina studentů. Stejně tak v kuchyni troubu, varnou desku a ledničku. O můžete vynechat je myčka, která je na studentských bytech spíše výjimečně. 

Internetové připojení

Internet potřebuje každý student. Buď jim ho můžete zařídit a připočíst k ceně nájmu nebo nechat vyřízení připojení na nich. V případě, že internet budete zařizovat, investujte do kvalitního routeru a rychlého internetu.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...