Ohřev vody v rodinných domech je spojen s celou řadou otázek a nemalými náklady. Mezi dostupná řešení pro získání teplé vody patří bojler a průtokový ohřívač. Nedokážete-li se mezi těmito variantami rozhodnout, je nutné podívat se na jejich hlavní rozdíly. Nelze totiž ihned říct, jaký z nich je lepší. Záleží především na vašich potřebách.
Jak funguje průtokový ohřívač vody?
To, jakým způsobem ohřívají vodu průtokové ohřívače, je poměrně jasné už z jejich názvu. Nevytváří žádnou zásobu teplé vody a zpravidla jsou umístěna blízko samotného vodovodního kohoutku. Voda se ohřívá až v momentě, kdy ohřívač sepne. To se stane při otočení kohoutku s teplou vodou.
Teoreticky tak máte k dispozici neomezené množství teplé vody, což je jedna z hlavních výhod průtokového ohřívače. Mezi ty další patří úspora místa. Moderní modely jsou malé a tiché. Nepřehlédnutelným kladem jsou minimální tepelné ztráty. Teplá voda putuje se nestihne na cestě ke kohoutku ochladit.
Za hlavní nevýhody lze považovat nutnost naučit se s ohřívačem správně pracovat. Teplota vody se mění společně s průtokem. Chcete-li upravit teplotu vody, musíte průtok regulovat. Řešením může být termobaterie. Ta je však dražší. Investici se nevyhnou ani majitelé starších elektroinstalací. Ohřívač je náročný a prudké zvýšení spotřeby elektrické energie by mohlo u starších instalací způsobit výpadek. V neposlední řadě počítejte s tím, že pro každé místo, kde potřebujete teplou vodu, musíte zakoupit samostatný ohřívač.
Bojler pod lupou
Na bojler v českých domácnostech narazíte častěji. Voda v něm se průběžně dohřívá a bojler lze nastavit tak, aby se spínal pouze v levném tarifu vašeho dodavatele elektřiny. Výhodou je možnost jeden bojler využívat pro celý dům a všechny zdroje teplé vody.
Nevýhody se projevují v momentě, kdy špatně odhadnete objem bojleru, případně potřebujete najednou více teplé vody. Bojler má omezenou kapacitu, a proto pokud vypotřebujete všechnu vodu, musíte počkat, než se další v bojleru dohřeje. Bojler také vyžaduje dostatek volného místa pro instalaci a při průchodu delším potrubím dochází k tepelným ztrátám.
Verdikt
Výhody a nevýhody hovoří jasně. Průtokový ohřívač je vhodným řešením pro domácnosti s nízkou a nárazovou spotřebou teplé vody. Rodiny do dvou členů si s ohřívačem určitě vystačí. Naopak časté spínání kvůli vyšší spotřebě teplé vody je velmi nehospodárné a v takovém případě je vhodnější volbou bojler. Pro domácnosti s nestálým provozem dává smysl zamyslet se nad pořízením kombinovaných bojlerů. Ty až do spotřebování zásob fungují jako klasický bojler. Jakmile teplá voda dojde, mají schopnost dohřívat vodu stejně rychle jako průtokový ohřívač.