Průvodce koupí ledničky: Jak vybrat kvalitní a funkční spotřebič?

Chladnička je jedním ze spotřebičů, bez kterého si neumíme představit žádnou funkční domácnost. Jak vybrat lednici a čemu se vyvarovat při nákupu? Přečtěte si náš článek, který zodpoví všechny vaše otázky.

Výběr nové ledničky není žádná spontánní záležitost. Lednici kupujeme, když zařizujeme byt nebo potřebujeme vyměnit starý spotřebič za nový. Je tedy velmi pravděpodobné, že ke koupi tohoto spotřebiče se dostanete možná 2 až 3x za život.

V obchodě proto nevybírejte první model, který vás zaujme barvou nebo designem. Koupě chladničky je speciální událost, na kterou se musíte dostatečně připravit. Potěšte sebe, ale i vaši kuchyni, v níž se bude nová chladnička perfektně vyjímat.

Nenechte se ničím překvapit

Ne každá chladnička vám bude vyhovovat. Pokud to zjistíte pozdě, můžete si způsobit zbytečné nepříjemnosti. Při výběru se zaměřte na každý detail, díky čemuž předejdete řadě problémů. Pojďme si říct, jak vybrat lednici podle nejrůznějších kritérií.

Problém číslo 1: do chladničky se nevejde vše, co potřebujete

Objem chladničky je jeden ze základních parametrů, od kterých by se měla odvíjet vaše koupě. To, jaký objem vaše domácnost potřebuje, si vypočítáte velmi jednoduše.

Průměr na jednu dospělou osobu je 70-90 l (u dětí 50-70 l) a pokud přemýšlíte i nad mrazákem, musíte připočítat extra 20-30 l. Pokud tedy chcete bez problémů skladovat všechny potraviny, ujistěte se, že má vaše chladnička dostatečně velký objem.

Problém číslo 2: Chladnička se nevejde do kuchyně

I do malé kuchyně si můžete koupit velkou ledničku – musí se z vás však stát tak trochu kouzelník. Pokud větší spotřebič opravdu potřebujete, zkuste přesunout kuchyňský nábytek tak, abyste vytvořili dostatek místa.

Myslete i na prostor pro otevírání dveří. Lednice však nemusí být umístěna pouze v kuchyni. Uložit ji můžete i do komory nebo spíže, díky čemuž vám nebude překážet v malé kuchyňce.

Další tipy, které vám pomohou poradit si s omezeným prostorem v kuchyni, naleznete ZDE.

Problém č. 3: Lednice je příliš hlučná

Některé problémy se objeví až po instalaci chladničky, a to věru není nic příjemného. Jedním z nich je hlučnost spotřebiče. Ujistěte se, že vás v noci nebude budit zlověstné vrkání z kuchyně tím, že si vyberete chladničku s hlučností do 35 dB.

chladnicka moderna kuchyna s nerezovymi spotrebicmi

Problém č. 4: Od chladničky čekáte víc

Chladnička už dávno neslouží pouze k chlazení potravin. Některé provedení mají množství doplňkových funkcí, mezi které patří například:

 • výroba ledu,
 • ionizace,
 • supermrazení,
 • prázdninový režim.

Jak vybrat chladničku podle různých kritérií

Chladničky můžeme rozdělit do různých kategorií, které vám pomohou vyznat se v široké nabídce spotřebičů a usnadní výběr. Při nákupu se setkáte s klasifikací podle:

 • typu chladniček
 • dveří a úrovně mrazení
 • velikosti chladniček
 • energetické třídy
 • klimatické třídy
 • vnitřního uspořádání
 • doplňkových funkcí

Rozdělení ledniček podle typu

Vestavěné lednice

Vestavné ledničky jsou zabudovány do části kuchyně, většinou do kuchyňské linky. Nejsou na první pohled výrazně odlišeny, a designem a barvou perfektně zapadají do celkového stylu místnosti. Jsou kompaktní a nezabírají zbytečně mnoho prostoru.

Volně stojící lednice

Lednice, které nejsou připevněny ke kuchyňské lince, ani k jinému typu zařízení, můžete umístit opravdu kamkoli. Jejich výhodou je možnost jednoduchého a rychlého přesouvání.

Oceníte je zejména tehdy, pokud se rozhodnete pro novou koupi kuchyňského nábytku, který má jiné rozměry, než ten původní. Ledničku bez problémů posunete nebo jí najdete nové místo, například ve spíži či komoře.

Cestovní lednice

Cestovní chladničky jsou malé a přenosné. Využijete je na dovolené, chaty, autoturistiku – jednoduše všude, kde potřebujete dopravit chlazené limonády a potraviny.

Vybrat si můžete například cestovní kompresorovou autochladničku, která má nižší spotřebu a hravě ochladí vše, co do ní dáte.

Pokud se chystáte pouze na kratší výlet, postačí vám i cestovní chladící box, který udrží vaše nápoje v chladu na několik hodin.

mala chladnicka v podkrovnej jednoduchej malej kuchyni 1

Jak vybrat ledničku podle dveří a úrovně chlazení/mrazení

Klasické lednice

Typy chladniček s jedněmi dveřmi se nazývají monoklimatické chladničky. Po celé délce mají stejnou teplotu, čili nemají mrazící část.

Je třeba k nim dokoupit samostatnou mrazničku, kterou můžete umístit například vedle ledničky nebo položit na ni.

Chladnička s výparníkem
Některé jednodveřové chladničky mají zabudovaný výparník, díky čemuž mohou být na kratší dobu použity také jako mrazák. Doporučují se však spíše na rychlejší zchlazení potravin, ne na dlouhodobé mrazení.

Využijete je například na chatu nebo do hotelových pokojů.

Dvoudveřové lednice

Dvoudveřové chladničky se skládají z chladicí a mrazicí části. Každá dvířka poskytují samostatný přístup do jednoho z boxů, v nichž je různá teplota. Vybrat si můžete chladničku s mrazákem nahoře, dole nebo tzv. americkou ledničku.

Chladničky s horní mrazničkou

Mrazák, která se nachází nad chladicí částí, má menší objem. V běžném obchodě se setkáte se 60 – 80 l horními mrazničkami. Většinou se jedná o jednopriehradkové mrazničky, do kterých uložíte pouze omezené množství potravin.

Chladničky se spodní mrazničkou

Mrazák umístěný pod lednicí má zpravidla větší objem od 90 do 120 l. Má více přihrádek a slouží k uskladnění většího množství potravin. Zboží si můžete rozdělit podle sebe a vytvořit například samostatnou přihrádku na sladké, slané a zeleninu.

Americké lednice

Americké chladničky mají dvoukřídlé dveře a chladící a mrazící část jsou vedle sebe. V jedné polovině se může nacházet například chladící vitrína na víno nebo výrobník ledu.

Americké chladničky se vyrábějí v dvoudveřovém nebo čtyřdveřovém provedení. Na tento typ však potřebujete v kuchyni dostatek místa.

americka chladnicka v minimalistickej lesklej modernej kuchyni v bielych odtienoch

Rozdělení lednic podle velikosti


Malé lednice

Mini chladničky jsou vhodné na koleje, chaty, do garáže či do menších kuchyní. Mají objem přibližně 150 až 160 l.

Jejich výhodou je že:

 • udrží vaše potraviny v chladu
 • zároveň nezabírají mnoho místa
 • mají nízkou spotřebu, díky čemuž šetří velké množství energie.

Pokud však hledáte chladničku pro početnější domácnost, sáhněte po modelech s větším objemem.

Střední lednice

Středně velké chladničky jsou vhodné pro mladé páry nebo pro rodiny s jedním dítětem. Jejich objem je 160 – 190 l a většinou se jedná o jednodveřové typy nebo kombinovanou lednici s mrazákem.

Velké lednice

Mezi ledničky řadíme spotřebiče o objemu vyšším než 190 l. Patří sem:

 • vysoké dvoudveřové chladničky,
 • ale i dvoudveřové
 • čtyřdveřové americké lednice.

Jak vybrat lednici podle energetické třídy

Energetická třída chladničky určuje energetickou náročnost produktu. Štítek s označením A +, A ++ nebo A +++ vás informuje o úspornosti spotřebiče. Čím více „plusek“ vaše lednička má, tím je úspornější.

kuchyna zariadena vo vintage style s uzkou vysokou chadnickou v nerezovom prevedeni

Lednice s označením A na evropském trhu nenajdete. Spotřebič se značkou A + je přibližně o 20% úspornější než třída A. A ++ zvyšuje číslo na 44% a třída A +++ vám ušetří přibližně o 74% více než třída A.

Jak vybrat lednici podle klimatické třídy

Klimatická třída chladničky slouží jako indikátor pro nejvhodnější teplotu v místnosti, ve které bude spotřebič uložen. Klimatické třídy rozdělujeme na:

 • ST (Subtropické) = 18 – 38 ° C
 • N (Normální) = 16 – 32 ° C
 • N (Supernormal) = 10 – 32 ° C
 • T (Tropická) = 18 – 43 ° C

Většina lednic spadá do několika klimatických tříd a jsou označeny například ST – N.

Rozdělení lednic podle vnitřního uspořádání

Rozložení prostoru uvnitř chladničky je také velmi důležité. Závisí na tom, co chcete do chladničky uložit. Někteří preferují dvě vysoké police, například na mléko nebo chlazené limonády, jiní zase hledají chladničky s větším počtem nižších polic.

Většina chladniček však nabízí možnost nastavit si police podle sebe. Jednotlivé díly zcela vyberete nebo je uložíte do drážek vyšší nebo nižší.

Vybrat si můžete:

 • chladničku s klasickými policemi
 • chladničku s prostorem v dveřích
 • chladničku se speciálním uzavřeným prostorem na zeleninu a ovoce
 • chladničku s držákem na láhve

Jak si vybrat lednici podle doplňkových funkcí

Jak jsme již psali výše, některé chladničky zvládnou mnohem více, jak udržet vaše potraviny v chladu. V nabídce najdete modely s velkým počtem doplňkových funkcí, které vám například usnadní údržbu, nebo dokáží změnit úroveň mrazení a chlazení podle vašich požadavků. Mezi nejoblíbenější patří:

Lednice s alarmem

Alarm na ledničce vás upozorní na to, že jste zapomněli zavřít dveře. Pokud byste je totiž nechali dlouhodobě otevřené, potraviny by se mohly zkazit a chladnička spotřebovat větší množství energie.

Lednice s displejem

Zajímá vás, jaká je teplota v chladničce? Chcete si rychle a jednoduše nastavit vše, co potřebujete? Díky displeji dokážete ovládat celý chladící proces, aniž musíte otevřít lednici.

Lednice s antibakteriální ochranou

Vnitřní strana chladničky je vyrobena ze speciální směsi, která obsahuje stříbro. Vytváří antibakteriální ochranu a efektivně chrání vaše potraviny před prachem a bakteriemi.

Chladnička s prázdninovým režimem

Prázdninový režim chladničky využijete tehdy, pokud se chystáte na několikadenní výlet nebo dovolenou. Chladničku v takovém případě zcela nevypnete, aby se v ní nemnožily bakterie. Místo toho ji můžete nechat běžet v prázdninovém režimu, který zajistí optimální teplotu.

Lednice s funkčí NO frost nebo LOW frost

Díky funkci No Frost zabráníte nechtěnému zamrzání v mrazicím prostoru. Díky Low Frost snížíte námrazu až o 80 %. Beznámrazová technologie vám ušetří množství času při odmrazování.

photo 1487770931682 b80013ed9cc9?ixlib=rb 1.2

Lednice s funkcí superchlazení a supermrazení

Funkce superchlazení a supermrazení slouží k rychlejší ochlazení a mražení potravin. Eliminujete efekt oteplení a okamžitě ochladí vše, co do chladničky uložíte.

Lednice s funkcí ionizátoru

Chladnička vybavená ionizátorem redukuje bakterie a pachy, které mohou vzniknout při dlouhodobějším skladování potravin. Vaše jídlo se bude méně kazit a vydrží déle čerstvé.

Lednice s funkcí smart

Smart funkce vám umožní pohodlnou a rychlou obsluhu vaší ledničky. Umožňuje ovládání přes telefon prostřednictvím Wifi a je vybavena mnoha zajímavými vychytávkami. Ukáže vám například spotřebu energie nebo frekvenci otevírání dveří.

Myslete do budoucna

Při výběru chladničky myslete o krok dopředu. Vyberte si model, který není náročný na každodenní údržbu a nezmohl vás ani v případě velkého úklidu. Pokud si chcete usnadnit denní čištění a co nejvíce prodloužit životnost spotřebiče, řiďte se následujícími pravidly:

 • Chladničku nenechávejte dlouhodobě umístěnou v blízkosti příliš teplého místa.
 • Dveře chladničky vždy okamžitě zavřete.
 • Do lednice neukládejte teplá jídla.
 • Když něco v chladničce rozlijete, okamžitě to otřete.
 • Klasickou mrazničku jednou za čas rozmrazte.
 • Potraviny neskladujte bez obalu.
 • Nežádoucí zápach okamžitě odstraňte.
 • V lednici nenechávejte potraviny po záruce.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...