Prvotřídní postel zaručí prvotřídní spánek

Rádi si pospíte a polenošíte v posteli? Tak to musíte vědět, že není důležité pouze jak si ustelete, ale také na čem. Výběr té správné postele musí být pečlivý, protože na ní budete trávit většinu nocí a kvalita spánku je pro zdravý život jedním z nejdůležitějších faktorů. Zároveň se jedná o větší kus nábytku, takže i jeho vizuál by měl projít svědomitým výběrem. Poradíme vám jak vybrat správnou postel přímo pro vás.

Postel Boxspring ISLAND + rošt + matrace, 160x200, Cosmic 10
Postel Boxspring ISLAND + rošt + matrace, 160×200, Cosmic 10

Jaký rozměr zvolit?

Postel si můžete pořídit jednolůžkovou nebo dvoulůžkovou/manželskou. Neexistuje přesná hranice mezi jednolůžkem a dvojlůžkem, ale šířka postele pro jednoho člověka bývá nejčastěji 80–140 cm. To ovšem neznamená, že pokud na posteli chcete spávat dva a nemáte prostoru nazbyt, že se na 140 cm široké posteli nevyspíte. Záleží samozřejmě i na vaší tělesné konstrukci, ale pokud jste útlí, může být i 140 cm postel pro dva spáče tak akorát. Nejtypičtějším rozměrem pro manželskou postel je 160 nebo 180 cm, ale sehnat se bez problému dají i varianty 200 cm a 220 cm na šířku. 

Stejně tak jsou k dostání i jednolůžkové a dvoulůžkové postele s prodlouženou délkou nebo jiné atypické rozměry dělané na zakázku. A malý tip je doporučováno pořídit si postel o 20 cm větší než je délka člověka, aby měl dostatečný prostor za hlavou i pod nohami.

Výška rámu

Ideální výška postele i s matrací je 5065 cm, záleží však i na věku a výšce spící osoby. Je to další zásadní rozměr, na který je potřeba si při koupi nové postele dávat pozor. Minimálně půl metrová výška rámu pomáhá i zdravému hygienickému prostředí v ložnici, protože umožňuje spodní části matrace řádně odvětrávat. Proto by neměl postelový rám být od podlahy méně než 30 cm. 

Postel s přistýlkou nebo úložným prostorem?

Postele se od sebe liší i mnohými funkcemi, které některá postel má a některá ne. Promyslete dopředu pořádně, jak často u vás zůstávají přátelé přes noc a jestli by nebylo od věci pořídit rozkládací postel s přistýlkou schovanou pod rámem postele. Už nebudete muset nafukovat matraci, která stejně nebude nikdy tak pohodlná, jako matrace na posteli. Ušetříte tak čas i své plíce. 

A pokud je vám líto úložného prostoru pod postelí, tak máme řešení. Existují totiž i rozkládací postele s přistýlkou, ve které se skrývá šuplík nebo více šuplíků, kam své věci můžete uložit. Takže o úložný prostor nepřijdete.

Postel s výsuvným lůžkem SENTIA
Postel s výsuvným lůžkem SENTIA

Nezapomeňte na design

Vybírat si můžete i z řady designových doplňků, díky kterým zvolíte nejen pohodlnou a praktickou postel, ale i takovou, která vám vyhovuje na plné čáře i esteticky. Pro docílení opticky většího prostoru je například vhodné pořídit si postel na nožičkách. Zvolit si můžete podle potřeby i postel s čelem nebo bez čela. Čelo postele je výrazným prvkem ložnice a zároveň izoluje hlavu spící osoby od možného průvanu vycházejícího ze zdi. Zároveň se tato varianta hodí, pokud chcete mít postel otočenou do prostoru, protože vytváří bariéru mezi vámi a zbytkem pokoje, čímž zajišťuje bezstarostný spánek.

Nebeský spánek

Comeback by si zasloužily i postele s nebesy. Nebesa, která původně plnila svou praktickou funkci jako prostředek proti hmyzu, jsou dnes však spíše dekorační. Nejčastěji se používají voálové nebo velmi jemné záclony, které jsou upevněny na dřevěné nebo kovové konstrukci nad postelí. Vypadají jako by se vznášely nad postelí a vytváří tak dojem mráčků na nebi. Odtud nese tento druh záclon svůj název.

Postel s nebesy GOA
Postel s nebesy GOA

Z jakého materiálu vybrat postel?

Bohužel nelze určit jeden materiál a říct, že postel z něj vyrobená je vždy nejlepší. Každý z nás má individuální požadavky a každému z nás bude sedět něco jiného. Doporučujeme si proto před výběrem postele pročíst vlastnosti jednotlivých materiálů, abyste si zvolili pro vás co nejvhodněji.

Dřevěná klasika 

Dřevěné postele z masivu jsou celé z přírodního materiálu, zdravotně nezávadné,  příjemné na pohled a často si ještě dlouho po koupi můžete před spánkem užívat vůni dřeva. Kvalita postele se samozřejmě liší na základě použitého dřeva. Postele mohou být z tvrdého nebo měkkého dřeva. Tvrdé dřevo (bukové, jasanové, dubové…) je více odolné a trvanlivější, což se ovšem odráží na vyšší ceně. Měkké dřevo (borovice, smrk…) nemá takovou životnost jako postele z tvrdého dřeva, ale i u nich je kvalita variabilní a závislá na celkové konstrukci rámu. Z měkkého dřeva se vyrábí převážně dětské postele, jelikož se u nich předpokládá, že nebudou využívány po dlouhou dobu.

Levnější dřevěná varianta lamino

Postele z lamina jsou levné, prodávají se v mnoha různých barevných variacích, jednoduše se o ně pečuje a jejich povrch vydrží množství mechanických poškození bez poskvrny. Mají ovšem značně nižší životnost a jsou často lepené formaldehydem. Každopádně pokud sháníte levnou postel na přechodné období, je lamino určitě nejvhodnější.

Správná varianta pro alergiky? Kov!

Kovové postele jsou praktické, ale zároveň mohou být i designově velice originální a krásné. Ze zdravotního hlediska jsou vhodné pro alergiky, protože kov na rozdíl od dřeva nebo textilu nepřitahuje prach. Stejně jako u dřeva nejde říct, že se sobě všechny postele z kovu rovnají svou vysokou kvalitou, protože zde záleží na jejich zpracování.

POSTEL SIENA 160x200 BARVA BÍLÁ
POSTEL SIENA 160×200 BARVA BÍLÁ

Dřevokovová moderna

Nemůžete se rozhodnout jestli dřevo nebo kov? Proč ne obojí? U dřevokovových postelí se vyskytuje převážně kovový rám s dřevěnými doplňky jako jsou nožky nebo čelo. Hodí se do ložnic laděných do moderního stylu, stejně tak i v případě, že máte rádi designové pojetí nábytku. Jsou vhodné i pro alergiky, právě díky kovovému rámu, který nepřitahuje prach.

Když je potřeba spousta úložného prostoru

Čalouněné postele se náramně hodí do interiérů, kde není úložného prostoru nazbyt. V jejích útrobách se totiž skrývá hromada místa k vyplnění. Nedoporučují se příliš alergikům a astmatikům, protože se v nich usazuje prach a celkově je jejich údržba složitější. Na trhu jsou k dostání čalouněné postele celočalouněné, ze kterých nelze vyjmout matraci, a čalouněné postele s vloženou matrací, vyjímatelnou dle potřeby. Povrch čalouněných postelí může být z obyčejné látky, ale i z ekokůže nebo kůže.

Ne moc známý ratan

Ratanové postele v mnoha ložnicích jen tak nenajdete. Ne však proto, že by nebyly kvalitní, ale protože se jedná převážně o novinku. Ratanová postel se dá sehnat v umělém nebo přírodním provedení, takže je vhodná i pro fanoušky přírodního interiéru. Oba tyto druhy ratanu jsou zároveň snadno udržitelné, odolné a pevné, takže jejich trvanlivost je zaručena.

 

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...