Psychologie barev – návod na šťastnější bydlení

Jaké barvy jsou ideální pro interiér, a kterým se raději vyvarovat? Možná je na čase vyřešit špatnou náladu tím, že se zbavíte barev, které k domácí idylce zrovna nepřispívají. K psychické pohodě vám pomůže kombinace teplých a studených odstínů, které navodí příjemnou atmosféru domova. I jeden barevný kousek nábytku či dekorace dokáže změnit místnost k nepoznání. Všichni však máme jiné požadavky, a pro každého z nás se hodí něco jiného. Pojďte se s námi podívat do zákoutí barev a odstínů, které působí na náš organismus a zbavte se nepříjemných pocitů ještě dnes!

Tvořivost a harmonie

Tam, kde trávíme čas nejvíce se hodí hřejivé barvy, které vám přidají na pocitu bezpečí a intimity. Syté barvy navíc podporují koncentraci a tvořivost. Hodí se tak zejména do obývacích pokojů, pracoven a dětských pokojíčků. Mezi dominantní barvy patří hlavně červené odstíny, které na sebe strhávají pozornost okolí. Pokud jste výbušnější povahy, červená pro vás není to pravé ořechové, může totiž probudit nervozitu. Naopak klidnějším osobám pomůže k lepším nápadům.

V místnostech, kde hledáme uvolnění a harmonii, se hodí pastelové studenější odstíny. Takovým místem je třeba koupelna, kde vítězí světle modrá, zelená nebo šedá. Tyto barvy pomáhají při zklidnění, relaxaci. Zejména světle modrá, která znázorňuje vodu, je nejčastější barvou ve wellness centrech, kde rovněž přispívá k celkovému prožitku z procedúr. V ostatních pokojích vašeho bytu může přemíra studených barev vyvolat smutek a pocit melancholie, introverti by s modrou měli šetřit. Je však dokázáno, že studené odstíny tlumí chuť k jídlu. Pokud se snažíte zhubnout, zařiďte si kuchyni a jídelnu třeba do světle zelené.

Vybarveno do detailu

Pokud jde o tmavé barvy, nemusíte se jich úplně vzdávat. Důležité je, abyste nezapomínali na to, že tmavá automaticky zmenšuje prostor, tudíž může navodit smíšené pocity. Pořiďte si pár vkusných dekorací, klidně i černé barvy. Nicméně vymalovat stěny na tmavo určitě nedoporučujeme. Pokud jste zimomřiví, studené tóny také nebudou úplně dobrá volba. Když se jich však nechcete vzdát zkuste se místo sytých barev orientovat na tlumené – smetanové.

Pro přirozený optimismus se nejvíce hodí žlutá barva. Kromě dobré nálady také pomůže s koncentrací a bdělostí, dále také kreativitu, která je společná pro všechny teplé barvy. Pokud je pro vás sytě žlutá barva trochu silný šálek čaje, můžete tuto barvu neutralizovat bílou a vytvořit tak příjemný nádech, který bude slušet třeba ve vaší ložnici či jídelně.

Žlutá lenoška Fiesta, levý ro
Žlutá lenoška Fiesta, levý roh

Zelená jako univerzální barva

Nemůžete se rozhodnout mezi barvami a líbí se vám vlastnosti teplých i studených odstínů? Tento problém může hravě vyřešit zelená. Jako kombinace žluté a modré barvy spojuje jejich vlastnosti, a tudíž se stává použitelnou v každém pokoji. Přispívá ke zklidnění, ale zároveň podporuje soustředění. Své využití najde v ložnicích, ale i koupelnách, když se vám bude zdát modrá příliš chladná.

Říkáte si, že zelená není tak oblíbenou barvou? Omyl! Zelená nabízí širokou škálu odstínů, ze kterých si každý vybere to svoje. Stačí si jen namíchat poměr žluté a modré, který vám bude vyhovovat. Pro ztlumení případné nežádoucí sytosti je možné přidat trochu bílé barvy a je to!

Pastelově zelená pohovka pro 3 osoby KUOPIO
Pastelově zelená pohovka pro 3 osoby KUOPIO

Jak vyladit doplňky

Aby se vám příjemně bydlelo, měl by být váš dům či byt v rovnováze. Té docílíte správnou kombinací barvy stěn a doplňků. Výraznější stěny by se neměly tlouct se stejně výraznými doplňky – volíme proto neutrální. K červené stěně se výborně hodí béžové dekorace, které zklidní prostor od temperamentní ohnivé barvy. V takovém případě přijde vhod i okrová či šedá.

Naopak doplňky v hřejivých barvách se nejvíce vyjímají v pokojích vymalovaných do neutrálních odstínů. Nejvíce experimentovat samozřejmě můžete s bílou stěnou, pak se nemusíte bát přidat opravdu dost barvy, aby váš interiér nepůsobil prázně.

Dekorace laděné do studených barev si nejvíce rozumí s místností laděnou do krémových barev. Paseku neudělají ani v zelenožlutých či pastelově vymalovaných pokojích. Chladivé doplňky pomohou ovzdušnit prostor a opticky jej zvětší.

V barvách najdete klíč ke spokojenému bydlení. S naším návodem si sestavíte přesně ty, které vyhovují vaší osobnosti. Od každé místnosti požadujeme něco jiného, podpořte svoje soustředění či klid danou barvou. Objevte správné odstíny a zařiďte si takový domov, kde se budete cítit příjemně za každé situace!

Čtěte dál!

Jak zazimovat zahradu: Víte, co je třeba?

Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka nekončí. Aby...

Na co si dát pozor při koupi domu?

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě domu rozhodně...

Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na tom jsou...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak zazimovat zahradu: Víte, co je třeba?

Sklizením úrody a odkvetením rostlin péče o zahradu zdaleka...

Na co si dát pozor při koupi domu?

Ač to tak na první pohled možná nevypadá, koupě...

Nezaspěte: O kotlíkové dotace si požádejte včas

Kotlíkové dotace patří mezi nejúspěšnější dotační programy. Jak na...