Pultová střecha je trendem u nízkoenergetických domů

Pultová střecha je trendem u nízkoenergetických domů. Řadíme ji mezi ploché i šikmé střechy. Jedná se ve zkratce o střechu, která je nakloněná na jednu světovou stranu. Je variabilní a kombinovat se dá s různými krytinami. Proč byste ji měli mít i na svém domě?

Podle sklonu krytiny rozlišujeme až osm typů střech.

Plochá střecha disponuje maximálně sklonem max. 10 stupňů.

Pultová střecha si s plechy rozumí

Pokud si v projektu zvolíte rodinný dům s plochou střechou, můžete u tohoto typu použít fólie nebo asfaltové pásy.

Falcované plechy se stojatou drážkou

Od úhlu 3 ° lze ji zkombinovat s falcováním plechovými krytinami se stojatou drážkou. Ty se dají také využít u rodinných domů s pultovou střechou. Nabídka je široká, na trhu najdete různé varianty plechů: od těch cenově nejvýhodnějších až po nejdražší.

Pozinkované plechy

Další možností je použití pozinkovaných plechů, případně titan-zinkových. Při nich je hlavní výhodou dlouhá životnost, která se pohybuje až kolem stovky let.

Tašky

Každopádně, pultový typ střechy nabízí širokou paletu různých variant. Můžete se rozhodnout, zda budete mít plochou pultovou střechu nebo střechu s mírným sklonem. U typů se sklonem od 7 stupňů se zvykne jako krytina využívat taška. Tašku je sice typická především pro sedlové nebo valbové střechy, ale poslouží i u té pultové.

pexels quang nguyen vinh 2155202

Úložný prostor i pěkný vzhled

Pultová střecha má vždy mírný sklon a využívá se zejména u staveb, které stojí na okrajích pozemku. Poskytuje tak možnost odvádět dešťovou vodu jen na jednu stranu, ale pozor, v tomto případě je nutné zvýšit nároky na odtékající vodu.

Mezi plusy pultové střechy dále patří:

  • menší tepelné ztráty
  • jelikož odkládacího prostoru nikdy není příliš, i využitelnost v tomto směru
  • a estetická stránka: vypadá nadčasově a stává se trendem v oblasti nízkoenergetického bydlení

Vyberte si vhodný typ: sedlová, valbová, stanová?

Podívejme se i na další typy střech rozdělené podle sklonu. Nejstarší a nejpoužívanější je sedlová střecha. Jde o nejjednodušší spojení dvou šikmých rovin s přímočarým hřebenem. Plánujete instalaci solárních panelů? Právě tento typ střechy je pro jejich instalaci ideální.

Valbová střecha

Valbová střecha má kromě dvou svislých štítů další dvě skloněné plochy, tzv. valby. Dnes už však existuje i možnost vybrat si variantu, který bychom mohli zařadit mezi sedlovou a valbovou střechu.

Jde o zkosenou valbovou střechu (polovaleb) s menší výškou bočních valeb. Při takové střeše lze do podkroví po bočních stěnách umístit klasická okna i balkon, čímž se vám otevírají pro bydlení nové stylové možnosti.

Stanová nebo jehlanová střecha

Stanová nebo jehlanová střecha připomíná čtyřstěnný jehlan. Čtyři střešní plochy se sbíhají do jednoho vrcholu. Střešních ploch však může být i více. Setkáte se s ní především při stavbách čtvercového půdorysu.

Členitá střecha

Další možností může být výběr členité střechy, která sestává z kombinace všech výše zmíněných typů střech. Její konstrukce je složitější a cena v závislosti na složitosti stoupá.

Třeba je však počítat i s tepelnými ztrátami, které se odrážejí na nutnosti zvýšeného vytápění v zimních měsících. Doporučujeme zvážit plusy a minusy této volby.

pexels expect best 323776

Mansardová a oblouková střecha

Mansardová a oblouková střecha je spíše výjimečnost. Střecha se skládá ze dvou rovin a každá s jiným sklonem. Výhodou může být využitelnost půdního prostoru. Alternativu představuje oblouková střecha bez lomů.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Veletrh úspor v Uherském Hradišti

Veletrh úspor je výstižný název oblíbené stavební výstavy Stavba – Teplo...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...