Renovace nebo novostavba?

Plánujete přestěhovat se do většího a sníte o rodinném domku se zahradou? Pak je na místě položit si otázku, zda budete hledat starší dům nebo si postavíte vlastní. Rekonstrukce staršího bydlení má své výhody i nevýhody, stejně jako stavba nového domku. Rozdílná je také investice a starosti.

Rekonstrukce domu - zdroj
Rekonstrukce domu – zdroj
„Vždy si srovnejte klady a zápory nákupu novostavby a koupi domu, který budete rekonstruovat. Rekonstrukce vám sebere spoustu času, nastěhování určitě nebude hned a nebudete mít takovou volnost jako při stavbě celého domu. Navíc můžete narazit na velké množství skrytých problémů, které rekonstrukci prodraží. Novostavba také nebude hned, ale celý dům bude zcela podle Vašich představ včetně dispozic. Jako bonus ale budete přesně vědět jak byl dům stavěn, v jaké je kvalitě a kde vede jaký rozvod.
Kompromisem je nákup již hotové „novostavby“, do stáří cca 5-10 let, kdy je nutné počítat s vyšší cenou. V tomto případě nebudete muset provádět rekonstrukci a ani stavět od nuly, budete se ale moci nastěhovat prakticky ihned.  Je ale třeba počítat s tím, že koupě hotové „novostavby“ bude na dnešním trhu dražší než postavení domu na zelené louce,“ radí liberecký realitní makléř Jan Havič. 

Místo

Ještě před řešením koupě domu nebo stavby je dobré udělat si jasno v tom, kde vlastně chcete žít. Ve městě těžko seženete pozemek, kde by se ještě dalo stavět, ale můžete zakoupit starší dům a vrhnout se na úpravy. Pozemky okolo měst také bývají mnohem dražší. Populární pro novostavby jsou například satelitní městečka pro mladé páry nebo horské oblasti, kam lidé odcházejí žít a užívat si přírodu.

Nové nebo starší?

Situace je skutečným dilematem. Mladí lidé často chtějí bydlet podle svých představ a tak volí stavbu od samého začátku, která však ve většině případech trvá déle, bývá o dost dražší a vyžaduje notnou dávku trpělivosti, protože na stěhování si mladá rodina musí počkat. Oproti tomu rekonstrukce staršího domku může být do značné míry riskem. Málokdo z nás má však to štěstí, že postavený dům přesně odpovídá jeho vkusu. Proto i s koupí starší stavby souvisí renovace, abychom dům přiblížili svým potřebám a vkusu.

Starší dům

Před koupí starší stavby je dobré spojit se s inspektorem domů, který společně s vámi a majitelem prověří, v jakém skutečném stavu je nemovitost a zda odpovídá ceně. Navíc vám inspektor jasně sdělí, co bude potřeba opravit a kolik bude přibližná investice do oprav. Díky službě inspektora nebo znalce tak získáte jasnou představu o ceně rekonstrukce. Výhodou staršího domku je ve většině případů již upravený terén a možnost rychlého stěhování.

Dům v Roprachticích - zdroj
Dům v Roprachticích – zdroj

Novostavba

Před rozhodnutím stavět je dobré najít vhodný pozemek a také kvalitní firmu s dobrým hodnocením. Je potřeba počítat s časovým harmonogramem, který stavba zcela nového domu zabere. Kromě toho mnohdy do nového domu nestěhujeme stávající vybavení, ale chceme koupit vše nové – i to je však nemalá investice, kterou musíme zahrnout do rozpočtu. Výhodami novostavby je především volba domku snů, takových dispozic, které nám perfektně vyhovují. Nevýhodou bývají nutné terénní úpravy, které většina firem nemá v ceně.

Příprava

V obou případech je nejdůležitější příprava. Jakmile víte, co očekáváte, je vše snazší. Připravte si přesný rozpočet, který navyšte o pořádnou rezervu. Díky rezervě budete počítat s většími náklady už dopředu a pokud se stane, že bude potřeba investovat více, nebudete nemile zaskočeni.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...