Jak na šatnu a její uspořádání

Když se řekne šatna, mnohým ženám se rozzáří oči. Je to svatyně pro jejich elegantní kousky oblečení. Snad každá z nás touží po veliké místnosti. Vždyť úložného prostoru není pro garderobu nikdy dost. V domě nebo novostavbě bývá na umístění šatny myšleno. Často ji řeší samostatná místnost. Jak si ji ale vytvořit ve standardním panelákovém bytě?

satna 2

Na velikosti záleží

Šatna by neměla být velká, ale ani příliš malá. Žádoucí je min. šířka 1,2 m. V uličce menší než 1 m se vám bude špatně pohybovat. Ztratíte požadovaný rozhled na uložené věci. Hloubku poliček přizpůsobte podle jednotlivých typů oblečení. Doporučuje se min. hloubka 45 cm. Oděvy zavěšované na ramínkách potřebují asi 62 cm. Pokud však tak velkým prostorem nedisponujete, vystačíte si s 55 cm. Pro kožichy je nutné mít hloubku 70 cm.

Z čeho šatnu vyrobit?

  • Policový systém. Jedná se o nejlevnější řešení ze všech. Můžete ho umístit kdekoliv do vašeho bytu, kde máte prostor. Závěsem nebo paravánem ho jednoduše oddělíte od zbytku místnosti. Nevýhodou je, že se na věci práší.
  • Vestavěné skříně. Jsou nejelegantnějším řešením. Snadno si navolíte svůj vlastní systém úložných prostor. Jsou opatřeny obvykle posuvnými dveřmi, na které se vleze zrcadlo.
  • Falešná stěna. Máte čtvercovou předsíň? Pak si šatnu jednoduše vykouzlíte ze sádrokartonu. S kouzelnou hůlkou si asi neporadíte, ale se šroubovákem už ano. Vchod do takto zřízené šatny osadíte posuvnými dveřmi nebo závěsem a máte hotovo. Pěkně vypadají i prosklené dveře, díky kterým se do šatny dostane světlo z druhé místnosti.

šatní skříň vista 180 černá
šatní skříň vista 180 černá

Osvětlení a zrcadlo je základ. Tyto součástí nesmí chybět v žádné šatně. Bez osvětlení se neobejdete při vybírání večerní róby. Je také důležité pro správný výběr barevných kombinací. Osvětlení v šatně můžete vyřešit doplňkovými světly nebo prosklenými dveřmi.

Zrcadlo, zrcadlo, řekni, kdo je na světe nejkrásnější? Ano, nebylo by praktické, běhat stále do koupelny. Zrcadlo do šatníku patří. Jeho velikost musí být taková, abyste se v něm pohodlně viděli celí.

Kolik bude stát vybudování šatny?

U těch nejlevnějších si vystačíte s pár tisíci korun v případě volby skříní a jednoduchého nástěnného systému. Pokud však zvolíte exotické dřevo a sofistikovaný systém, pak se náklady mohou vyšplhat až do desítek i stovek tisíc korun.

Jak správně oděvy ukládat?

Základním pravidlem pro ukládání oděvů je jejich oddělení na základě funkčnosti. Bundy a kabáty visí odděleně, stejně jako spodní prádlo by se nemělo povalovat spolu s tričky na jedné polici.

Boty musí být uloženy zcela mimo dosah oděvů. Ideálně v krabici nebo pytli. Před uskladněním je vhodné je očistit a ošetřit vhodným přípravkem. Nevhodné je v šatně skladovat vysavač nebo jiné potřeby na úklid.

Čtěte dál!

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je nejen nevzhledný...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv stylu, na...

Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při zařizování domu...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se rychle zbavit oparu? Vyzkoušejte tyhle tipy.

Někdy se mu zkrátka nevyhneme. Opar na rtu je...

Pusťte do svého interiéru abstrakci v obrazech.

Obrazy do interiéru patří Ať už tvoříte domov v jakémkoliv...

Jaký typ osvětlení zvolit do obýváku?

Světla jsou často až tím posledním, na co při...