Jak se starat o vodu v bazénu

Léto je v plném proudu a tak je důležité správně se postarat o vodu v bazénu. Koupání v průzračné vodě v horkých letních dnech osvěží děti i dospělé a k tomuto období zkrátka patří. Dnešní doba umožňuje vyčistit loňskou vodu a bez obav se v ní koupat v nové sezóně. Jak na to?

Inspirace od studia Albixon
Inspirace od studia Albixon

Postarejte se o stěny bazénu

Základní péčí je rozhodně očista vnitřních stěn bazénu a také dna, kde se usazují nečistoty. Stěny a dno však čistíme nejen při odzimování, ale také v průběhu sezóny. Můžeme použít speciální kartáč nebo dokonce vysavač, který nám práci usnadní.

Bazénový vysavač Star Vac
Bazénový vysavač Star Vac

PH faktor

Pravidelně měřte hodnotu pH vody. Právě na ní totiž záleží. Ideální pH vody měříme jako hodnotu mezi 7,2 až 7,6. Nižší pH totiž může způsobit korozi kovových částí bazénu a blednutí folie či plastových prvků. Vyšší hodnoty zase příliš kalí vodu a přidávají také typický chlórový zápach. Před úpravou vody je nutné změřit hodnoty pomocí pH testeru a poté můžeme pH vody snadno upravit – pomocí přípravku pH PLUS nebo pH MINUS.

VÁGNER POOL Tester DPD „N“ -- Cl/pH -- metoda pomocí tablet,lovibond,barva: oranžová
VÁGNER POOL Tester DPD „N“ — Cl/pH — metoda pomocí tablet,lovibond,barva: oranžová

Čištění vody

Chceme-li udržet vodu křišťálově čistou, nevyhneme se použití bazénové chemie. Existují přípravy s chlórem, ale také bezchlórová chemie. Ta bývá na kyslíkové bázi. Investice je vyšší, ale přípravek nedráždí oči ani sliznice. Důležité je však pravidelné a přesné dávkování. Dezinfekce chlórovými přípravky může být jednodušší – pomocí chlórových tablet. Slouží nejen k dezinfekci vody, ale současně odstraňují nežádoucí kal. Právě díky použité chemii se nakonec můžete koupat v dokonale čisté vodě bez řas a nečistot.

Tablety PROXIM KOMBI MAXI do bazénu
Tablety PROXIM KOMBI MAXI do bazénu

Co když je voda špinavá

Pokud se vám během koupací sezóny stane, že se ve vodě objeví kal či řasy, nepříjemný zápach a kluzké stěny a dno bazénu, neváhejte okamžitě zakročit. Ani dnes už nejde o složitý zákrok. První pomocí je přípravek šok – chlórový či oxi, přesně podle chemie, kterou v bazénu používáte. Dojde-li ke kalu, přestože máte správné hodnoty pH i chlóru, pak příchází na řadu vyvločkování. Vločkový přípravek přidáte do vody, díky němuž se mikroskopické částice shluknou v celky. Pak je dobré tyto vločky vysát – nepoužít na ně bazénový filtr. Může se však také stát, že přes všechnu snahu je voda nečistá – v tomto případě nakonec zbývá jediná možnost. Vzít to pěkně od začátku a znovu bazén vypustit a poté napustit.

Pravidelnost

Na závěr nezbývá, než zmínit nejdůležitější faktor a tím je pravidelná údržba. Taková péče zabezpečí, že koupání bude čisté a bezpečné a vy tak samozřejmě snížíte riziko znečištění vody. Přestože se zprvu zdá péče o bazén náročná, nakonec jistě oceníte všechny ty chvíle strávené v objetí příjemně studené vody, která vám udělá všechny slunečné dny ještě výjimečnějšími.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...