Jak se vyhnout kýči při výběru fontány na zahradu?

Dekorativní fontána se může stát skvostem celé zahrady, ale stejně tak dokáže vzbuzovat rozpaky a nadzvedávat obočí. Vyhněte se kýči a podívejte se na několik praktických tipů, které vás zavedou k elegantnímu a stylovému kousku.

Blumfeldt Spiro, zahradní fontána, LED, 47 x 41 x 23,5 cm, čerpadlo, vzhled přírodního kamene
Blumfeldt Spiro, zahradní fontána, LED, 47 x 41 x 23,5 cm, čerpadlo, vzhled přírodního kamene

Zvuk tekoucí vody uklidňuje duši a láká k příjemné relaxaci, při které si pročistíte hlavu. Pokud nemáte to štěstí, aby vám skrz zahradu protékal v poklidném tempu potůček, musíte vsadit na dekorativní fontánu. Stane se nejen zvukovou kulisou, ale zároveň také nepřehlédnutelnou okrasou, u které se rozhodně nevyplácí podceňovat styl. Postavička močícího andílka dokáže sice rozesmát, ale k dobrému vkusu má hodně daleko. To stejné se vztahuje na trpaslíky, zvířátka a další pohádkové postavičky.

Zahradní dekorace, která vydrží rozmary počasí

Při výběru zahradních dekorací je vždy důležité myslet na to, jak dobře zapadnou do okolní zeleně. U fontán to platí dvojnásob, protože na sebe upozorňující tekoucí vodou. Blikající a hrající prvky potěší možná děti, v některých případech vypadají dobře v interiéru, ale obecně je nelze na běžnou zahradu doporučit. Držte se více přírodních a klasických vzhledů.

Skvělým tipem je umělý kámen. Oblíbené jsou zahradní fontány vyhotovené z masivního polyresinu ve vzhledu granitového či jiného kamene. Polyresin představuje syntetickou pryskyřici s velkou trvanlivostí a nízkou cenou. Mezi jeho hlavní přednosti patří příkladná odolnost proti venkovním vlivům včetně vlhka a zimy. Vyrábí se z něj nejen fontány, ale také zahradní sochy.

V-GARDEN Fontána Měsíční misky (38MES_MISKY)
V-GARDEN Fontána Měsíční misky (38MES_MISKY)

Kaskádové fontány a jejich údržba

K největším krasavicím patří bez diskuze kaskádové fontány. Moderní jsou ty, které mají v několika úrovních umístěny designové misky. Z těch se voda postupně přelévá až dolů, aby byla následně dopravena opět nahoru díky výkonné pumpě. Vodní oběh větších modelů by měl být kolem 200 až 250 litrů za hodinu. Preferujte fontány s neustálým prouděním, do kterých nemusíte přidávat vodu.

U složitějších fontán složených z několika pater počítejte se složitější údržbou. V miskách kaskády se budou usazovat nečistoty, které musíte čas od času ručně vydrhnout. Z čím více prvků a částí se fontána skládá, tím více času musíte věnovat jejímu čištění.

Myslete ekologicky

Blikající světélka jsou out, ale jemné LED podsvícení zahradní fontány působí velmi elegantně. Provoz některých modelů s integrovanou baterií nevyžaduje zásuvku, což je nejen praktické, ale zároveň také ekologické. Solární panely se postarají o dobíjení baterie a to, abyste si zvuk fontány společně s jejím designem mohli užívat praktiky nepřetržitě. Na vás bude už pouze rozhodnout, kam zahradní fontánu přesně umístit.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...