Jak si vytopit bydlení

Zima je sice daleko a vy spíše přemýšlíte, ke kterému moři jet na dovolenou, ale přesto se jí za pár měsíců zase dočkáme. Se zimními měsíci logicky vyvstává problém, jak si vytopit bydlení. V panelovém bytě obvykle spoléháte na zabudované radiátory. V rodinných domcích je možností více, například vlastní krb.

Vyběr radiátoru byste rozhodně neměli podcenit - ilustrační obrázek, zdroj
Vyběr radiátoru byste rozhodně neměli podcenit – ilustrační obrázek, zdroj

Otázkou v domku je rovněž, zda se bude topit v plynovém kotli, nebo se upřednostní kotel na dřevo či uhlí. Ale to zdaleka nejsou všechny možnosti, jak si můžete doma zatopit. Máte například v koupelně podlahové vytápění? Nebo víte, že se topná tělesa dají zabudovat i do zábradlí u schodů?

Běžné radiátory

Beze sporu je ústřední topení s radiátory stále nejlepší řešením do všech obytných domů, zejména z ekonomického hlediska. Pouze v tzv. úsporných nebo izolovaných domech se nejedná o nejekonomičtější řešení. V dobře izolované místnosti si totiž vystačíte i s malými radiátory.

Podobu radiátorů asi není potřeba více představovat. Nejčastěji se jedná o litinová masivní žebra, která se sice pomaleji rozehřejí, potom ale díky větší ploše déle sálají. Litina je odolný materiál, který je ale zároveň křehký. V koupelnách se pak můžete setkat s radiátory v podobě topného žebříku. Nesporná výhoda tohoto typu topení je v možnosti si na něj odložit vlhké ručníky. Odpadá tak problém s věčně vlhkými a následně zatuchlými ručníky.

ZEHNDER TROJA otopné těleso TG-120-050-05 - bílá RAL9016
ZEHNDER TROJA otopné těleso TG-120-050-05 – bílá RAL9016

Nicméně i radiátory se dočkaly postupně proměny. Někteří designeři na trhu se snaží zabudovat topná tělesa do nápaditějších tvarů, než je pouhé umístění topení podél zdi. Radiátor se tak může skrývat i v koupelnových nebo předsíňových zrcadlech, nebo být integrován do již zmiňovaných zábradlí u schodišť.

Krbové vytápění

V případě krbu byste si měli položit otázku, zda ho chcete využívat jako plnohodnotné vytápění, nebo se bude jednat spíše o dekorativní doplněk s možností si přitopit? Krbem nemusíte vytápět pouze místnost, kde se nachází. S využitím teplovzdušných rozvodů vyhřejete celý dům. Pokud přidáte ke krbu tepelné výměníky, můžete si začít ohřívat i vodu na mytí. V obou případech ale doporučujeme využít služeb odborníků, kteří vám všechno nainstalují a rozvedou po bytě.

Před pořízením krbu byste si měli dále rozhodnout, zda chcete otevřený nebo zavřený krb? Víc preferovaný je ten zavřený, zejména díky snazší údržbě a téměř nulovému proudění kouře do interiéru. Přijdete ale o atmosféru z plápolajícího ohně.

Edilkamin SIDE 3 N
Edilkamin SIDE 3 N

V obchodech nejčastěji narazíte na tzv. prefabrikované interiérové krby, které jsou obvykle vyrobené z litiny. Krby jsou opatřeny žáruodolnou barvou. Každý krb je pak dále opatřen dvířky pro lepší odvod tepla, bezpečnou manipulací a v neposlední řadě i pro lepší udržovatelnost čistoty v místnosti.

Teplo od podlahy

Už to nejsou pouze koupelny, kam se stále častěji montují podlahová vytápění. Pořídit si ho můžete i do dalších místností. Existují hned 4 jeho varianty:

  • elektrické
  • teplovodní
  • konvektorové
  • teplovzdušné

Principy jejich funkčnosti se odlišují. Teplovodní a elektrické pracují na principu akumulace, tj. prohřejí podlahu a ta pak zůstává dlouho teplá. U elektrického podlahového vytápění se do podlahy dávají topné kabely a fólie. Společně s konventory mají nejblíže k běžným přímotopům.

Čtěte dál!

Dobře bydlet pomáhá STAVOTECH Olomouc 

Covid, inflace, války za humny, energetická chudoba – posledních pár let...

HLASUJTE PRO NEJ INTERIÉR V ČR!

Pokud se zajímáte profesně nebo jen uživatelsky o interiérový design, jistě...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oblíbené články

Jak umíchat Aperol Spritz – přísady a poměry

Aperol Spritz je koktejl pocházející z Itálie, složený z...

Hmyz v bytě: Jak se zbavit malého hmyzu v domácnosti

Nežádoucí hmyz v bytě nás může pořádně potrápit. Ale...

Jak udržovat živý plot

Jednou z možností, jak esteticky oddělit zahradu od okolí...