Jak si vytopit bydlení

Zima je sice daleko a vy spíše přemýšlíte, ke kterému moři jet na dovolenou, ale přesto se jí za pár měsíců zase dočkáme. Se zimními měsíci logicky vyvstává problém, jak si vytopit bydlení. V panelovém bytě obvykle spoléháte na zabudované radiátory. V rodinných domcích je možností více, například vlastní krb.

Vyběr radiátoru byste rozhodně neměli podcenit - ilustrační obrázek, zdroj
Vyběr radiátoru byste rozhodně neměli podcenit – ilustrační obrázek, zdroj

Otázkou v domku je rovněž, zda se bude topit v plynovém kotli, nebo se upřednostní kotel na dřevo či uhlí. Ale to zdaleka nejsou všechny možnosti, jak si můžete doma zatopit. Máte například v koupelně podlahové vytápění? Nebo víte, že se topná tělesa dají zabudovat i do zábradlí u schodů?

Běžné radiátory

Beze sporu je ústřední topení s radiátory stále nejlepší řešením do všech obytných domů, zejména z ekonomického hlediska. Pouze v tzv. úsporných nebo izolovaných domech se nejedná o nejekonomičtější řešení. V dobře izolované místnosti si totiž vystačíte i s malými radiátory.

Podobu radiátorů asi není potřeba více představovat. Nejčastěji se jedná o litinová masivní žebra, která se sice pomaleji rozehřejí, potom ale díky větší ploše déle sálají. Litina je odolný materiál, který je ale zároveň křehký. V koupelnách se pak můžete setkat s radiátory v podobě topného žebříku. Nesporná výhoda tohoto typu topení je v možnosti si na něj odložit vlhké ručníky. Odpadá tak problém s věčně vlhkými a následně zatuchlými ručníky.

ZEHNDER TROJA otopné těleso TG-120-050-05 - bílá RAL9016
ZEHNDER TROJA otopné těleso TG-120-050-05 – bílá RAL9016

Nicméně i radiátory se dočkaly postupně proměny. Někteří designeři na trhu se snaží zabudovat topná tělesa do nápaditějších tvarů, než je pouhé umístění topení podél zdi. Radiátor se tak může skrývat i v koupelnových nebo předsíňových zrcadlech, nebo být integrován do již zmiňovaných zábradlí u schodišť.

Krbové vytápění

V případě krbu byste si měli položit otázku, zda ho chcete využívat jako plnohodnotné vytápění, nebo se bude jednat spíše o dekorativní doplněk s možností si přitopit? Krbem nemusíte vytápět pouze místnost, kde se nachází. S využitím teplovzdušných rozvodů vyhřejete celý dům. Pokud přidáte ke krbu tepelné výměníky, můžete si začít ohřívat i vodu na mytí. V obou případech ale doporučujeme využít služeb odborníků, kteří vám všechno nainstalují a rozvedou po bytě.

Před pořízením krbu byste si měli dále rozhodnout, zda chcete otevřený nebo zavřený krb? Víc preferovaný je ten zavřený, zejména díky snazší údržbě a téměř nulovému proudění kouře do interiéru. Přijdete ale o atmosféru z plápolajícího ohně.

Edilkamin SIDE 3 N
Edilkamin SIDE 3 N

V obchodech nejčastěji narazíte na tzv. prefabrikované interiérové krby, které jsou obvykle vyrobené z litiny. Krby jsou opatřeny žáruodolnou barvou. Každý krb je pak dále opatřen dvířky pro lepší odvod tepla, bezpečnou manipulací a v neposlední řadě i pro lepší udržovatelnost čistoty v místnosti.

Teplo od podlahy

Už to nejsou pouze koupelny, kam se stále častěji montují podlahová vytápění. Pořídit si ho můžete i do dalších místností. Existují hned 4 jeho varianty:

  • elektrické
  • teplovodní
  • konvektorové
  • teplovzdušné

Principy jejich funkčnosti se odlišují. Teplovodní a elektrické pracují na principu akumulace, tj. prohřejí podlahu a ta pak zůstává dlouho teplá. U elektrického podlahového vytápění se do podlahy dávají topné kabely a fólie. Společně s konventory mají nejblíže k běžným přímotopům.

Čtěte dál!

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se za kratší...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo vybízí k dlouhým...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou? Pak jste...

Komentáře

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Další nové články

Jak se efektivně učit? 10 tipů

Nejen před zkouškami nebo maturitou je potřeba naučit se...

Ženy, co si obléct na kolo a cítit se dobře?

Poslední dobou není o prosluněné víkendy nouze, což přímo...

Jak naložit kuřecí maso: Nejlepší marinády

Berete tentokrát přípravu kuřecího na gril do svých rukou?...